100 TL İndirim
Aye Store Araç Takip Sistemi
İndirim kuponu
Aye Store Araç Takip Sistemi
Ücretsiz kargo
Ücretsiz kargo Show Less

Park Modu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Merhabalar,

Çok fazla sorulan sorulardan biri olan park modu özelliği hakkında detaylı yazı hazırlamak istedim. Son bir kaç yıldır çoğu modelde park modu özelliği bulunuyor. Park modu özelliği markadan markaya hatta modelden modele değişiklik gösteriyor. Bu yüzden başlıklar halinde park modu çeşitlerini ve çalışma mantıklarını anlatacağım.

Kapasitörlü ve bataryalı modellerin park modu mantıkları birbirinden tamamen farklı. (Kapasitör nedir?)

Bataryalı araç kameralarında park modu nasıl çalışır?

Her bataryalı araç kamerasında park modu özelliği yoktur. Bataryalı araç kameralarının, park modu özelliğine sahip olan modellerinde bu özellik park monitörü olarak adlandırılır.

Bataryalı araç kameralarında, park halinde sürekli video kaydı yapılmaz. Darbeye göre kameranın açılıp kapanması prensibine göre çalışır. Kameraya extra güç verilmesine gerek yoktur. Kamera kendi bataryasıyla darbe sensörünü besler. Araca darbe geldiği zaman kamera açılır, geliştiricinin belirlediği süre kadar video kaydı yapar ve tekrar kapanır.

Artı yönleri

Artı yönleri

 • Aracın aküsünden sürekli güç alınmasına gerek yoktur.
 • Hafıza kartına sürekli video kaydı yazılıp silinmeyeceği için kart ömrünü kısaltmaz.

Eksi yönleri

Eksi yönleri

 • Düşük şiddetteki darbeyi algılamayabilir.
 • Aracın kapıları sert kapanıp açıldığında da açılıp video kaydı yapmak için açılabilir.

Kapasitörlü araç kameralarında park modu nasıl çalışır?

Kapasitörlü araç kameraları park halinde de sürekli açıktır. Bataryalı modellerde olduğu gibi kapalı durumda olmazlar. Kapasitörlü araç kameralarında park modu ikiye ayrılır. Bunlardan birine park modu, diğerine gerçek park modu diyeceğim. Yazımın devamında bu modlar hakkında detay vereceğim.

Kapasitörlü araç kameralarında, park modu özelliğini kullanmak için mutlaka sürekli enerji ihtiyacı vardır. Sigorta kutusundan enerji verilmediği sürece kamera park halindeyken hiçbir şekilde video kaydı yapmayacaktır. Sigorta kutusundan enerji almak istemeyenler power bank ile enerji verebilir. Ancak power bank bana göre kalıcı bir çözüm değildir. Her gün power bankı söküp şarj etmek oldukça yorucu bir iştir.

Eksi yönleri

Eksi yönleri

 • Sürekli enerji almak için sigorta kutusundan bağlantı gereklidir.
 • Aküsü zayıf veya sürekli kullanılmayan araçların aküsünü bitirebilir.

Cihazdan cihaza değişiklik gösterse de park modunda bir kaç farklı biçimde video kaydı yapılabilir. 

Park kaydı biçimleri

Park kaydı biçimleri

 • Otomatik olay algılama – Hareket ve darbeye göre video kaydına girip çıkar. Sürekli kayıtta olmayacağı için kartı daha ekonomik kullanır. Aşırı karanlık yerlere park edenler için bu mod verimli değildir.
 • Time lapse hızlandırılmış video – Dizi/filmlerin geçiş sahneleri arasında bulutların hızlı hızlı gittiği, araçların hızlı hızlı gittiğini mutlaka görmüşsünüzdür. Time lapse yani hızlandırılmış video biçiminde de bu şekilde kayıt alınır. Videoların boyutu daha ufak olacağı için daha az yer kaplar. Geriye dönük daha fazla video kaydı tutabilir. Video sonradan yavaşlatılamayacağı için çok hızlı gelişen olaylar bu biçimde yakalanamayabilir.
 • Düşük kalitede video – Video kalitesini düşürerek daha düşük yer tutan videolar kaydetmesi sağlanır. Geriye dönük daha fazla video kaydı tutulabilir.

Gerçek park modu nasıl çalışır?

Gerçek park modu, aracın çalışıp çalışmadığını bir tetik kablosuyla tespit eder. Araç çalışıyorken normal kalitede/hızda video kaydı yapar. Araç stop ettiği anda tetik aracın park haline geçtiğini kameraya iletir, park modu özelliği devreye girer. Viofo A129 pro araç kamerasının montajı sırasında bu bağlantının nasıl yapılacağını detaylı olarak anlattım. Buraya tıklayarak gerçek park modu kablosunun nasıl bağlanacağını görebilirsiniz.

Artı yönleri

Artı yönleri

 • Park haline geçince anında park moduna girer.
 • Gereksiz durumlarda park modundan çıkmaz.
 • Tetik olmadan çalışan park modlarına göre daha stabil çalışır.

Gerçek park modu özelliği bulunan araç kameraları

Gerçek park modu özelliği bulunan araç kameraları

Park modu nasıl çalışır?

Gerçek park modunda olduğu gibi aracın çalışıp çalışmadığı tetik kablosuyla tespit edemez. Araç stok ettiği anda park moduna girmez. Üreticilere göre değişiklik gösterse de genellikle park moduna geçmesi için aracın 5 dakika boyunca hiç sallanmaması, varsa GPS üzerinden araç hızının sıfır olmaması gerekir. Bu şartlar sağlanırsa kamera park moduna geçer. Darbe veya hareket algılarsa park modundan çıkıp normal video kaydına geri döner.

Park modu özelliği bulunan araç kameraları

Park modu özelliği bulunan araç kameraları

Eksi yönleri

Eksi yönleri

 • Gerçek park modu özelliği kadar stabil değildir.
 • Park moduna her zaman geçmeyebilir.
 • Park modunda takılı kalabilir.

Park modu olmayan araç kameraları park halinde kullanılabilir mi?

Park modu özelliği olmayan bir çok araç kamerası mevcuttur. Bu cihazlar da park halinde kullanılabilir. Ancak park modu özelliği olmadığı için geriye dönük daha az video kaydı saklamaya müsaade eder. Sigorta kutusundan sürekli enerji alınarak kamera beslenir.

Park modu özelliği bulunmayıp, park halinde kayıt yapabileceğiniz cihazlar

Park modu özelliği bulunmayıp, park halinde kayıt yapabileceğiniz cihazlar

3 farklı şekilde kayıt yapılabilir.

Darbe sensörü aracılığıyla park modu

Kamera sürekli açık ve kayıtta olur. Darbe sensörü sayesinde, araca darbe geldiği zaman video ayrı klasöre taşınır.

Hareket sensörü aracılığıyla park modu

Kamera yine sürekli açık olur ama sürekli kayıt yapmaz. Hareket algıladığı zaman video kaydı yapar, geliştiricinin belirlediği süre sonunda video kaydını sonlandırır. Çok fazla önermediğim bir yöntemdir. Hareket sensörünün menzili çoğu cihazda 2 metreyi geçmemektedir. Ağacın sallanan dallarında bile video kaydına girebilir veya karanlık yerlerde kayda hiç girmeyebilir. Ayrıca hareket sensörü düşünüldüğü gibi enerji tasarrufu sağlamaz.

Time lapse video biçimi aracılığıyla park modu

Kamera yine sürekli açık ve kayıtta olur. Araçtan her inişte time lapse video kaydı açılır, kamera sürekli hızlandırılmış video kaydı alır. Araca tekrar binildiğinde time lapse video kaydı tekrar kapatılmalı, normal video kaydına dönülmelidir. Her kamerada time lapse video biçimi bulunmamakla birlikte her seferinde manuel işlem gerektirdiği için oldukça zahmetli bir işlemdir.

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

6 yorumlar

 1. Aykut Bey Merhaba,
  A129 model kamera ve 3 kablolu park kiti kullanıyorum. Başlarda sıkıntısız olarak çalışıyordu. Parka geçiş parktan normal kayda geçiş çok güzeldi. Ancak şu an parka geçmiyor ve bir süre sonra kapanıyor. Kontağı yarım çevirdiğimde kamera açılıyo ama arabayı çalıştırmak için çevirince komple kapanıyor ve açılmıyor. Güç kablosunu çek tak yapıyorum. Sonuç olarak park kitinin hiçbir anlamı olmuyor üstelik arabayı stop ettiğimde kamera 1 dk içinde kapanıyor. Yardım edin lütfen.

  • Merhaba Murat Bey,
   Akünüzün durumu iyi değil diye tahmin ediyorum. Park kitini 11.8V’den daha yüksek ayarladıysanız ve akü iyi değilse kameranın enerjisi anında kesilir. Marş basarken voltaj düştüğü için aynı şekilde kamera kapanır ve açılmayabilir. Park kiti ayarını düşürürseniz de arabanız hiç çalışmayacaktır. Akü testi yaptırmanızı öneririm. Akü sorunları havalar soğuduğu zaman ortaya çıkar. Yazın en kötü aküyle bile sorun yaşamayanlar, havalar soğudu anda grupta akü bitme sorunları bildiriyor. Şuanda yaşadığınız problemin akü kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

 2. Xioami 70mai pro kamera için park halindeyken sürekli kayıt yaptırmak istiyorum. Powerbank ile beslemeyi düşündüm sizin bahsettiğiniz gibi. Şarj etme kısmı için powerbank i çakmaklığa bağlasak, kameraya enerjiyi powerbank ten versek sıkıntı olur mu? Bagajdaki çakmaklığa powerbank i takarsan ortalıkta da görünmez. Araç çalışırken powerbank şarj edilmiş olur, park edince enerji kesilmez. Tek aklıma takılan araç çalışırken powerbank aynı anda hem çakmaklıktan giriş alacak hem kameraya çıkış verecek, sıkıntı olur mu? Daha önce denendi mi?

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Bazı power banklar şarj olurken güç vermiyor. Modelden modele değişkenlik gösteren bir şeydir. Dediğiniz şey yapılabilir. Ancak özellikle sıcakta kullanmamanızı öneririm. Pilli modeller güneş altında sürekli çalışırsa kısa sürede problem yaratır.

 3. Aykut bey merhabalar.
  A 129 DUO model kameranın en son güncellemesinin versiyon numarasını gönderme imkanınız olabilir mi? Ayrıca son güncelleme stabil çalıştırıyor mu. Değerli yorumlarınız benim için çok değerlidir. Şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir