previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Slider

Döngüsel Kayıt Nedir?

Araç kameralarında sık sık karşılaştığımız “döngüsel kayıt” terimini açıklamaya çalıştım. Oldukça basit bir özelliktir. Ancak anlatımı biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Araç kameraları, SD karta kayıt yapar. Hafıza destekleri kısıtlı olduğu ve video boyutları da büyük olduğu için sürekli olarak döngü şeklinde eski kaydı silip, yeni video kaydederler.

Araç kameraları parçalı kayıt yapar. 1-3-5-10-15 dakika gibi isteğinize göre videoları parçalayabilirsiniz. Örnek olarak; 3’er dakikalık parçalar halinde kayıt yapmak için ayarladıysanız 60 dakikalık süreyi, 20 adet 3 dakikalık video olarak kayıt eder.

Kart kapasiteniz 60 dakika ise ve 60.dakikikayı bitiriyorsanız, kameraya elle müdahale etmenize gerek kalmadan eski video kayıtlarının üzerine yeniden video yazmaya başlayacaktır. 60 dakikalık videoyu bir seferde silmez. Yukarıda anlattığım video parçalama 3 olarak ayarlı ise, 3’er dakikalık videolar silip üzerine yazmaya başlar. Kameranızda her zaman geriye dönük olarak kart kapasiteniz kadar video kaydı bulunmaktadır.

Döngüsel kayıt özelliği olmayan araç kamerasına hiç denk gelmedim. Kameranın ayarlarında “loop record” veya “döngüsel kayıt” başlığı altında dakika ayarlarını bulabilirsiniz.

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda oldukça bilgi edindikten sonra araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 4 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapmaya başladım. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

Check Also

Darbe Sensörü/G-Sensör Nedir?

Araç kameralarının hepsinde bulunan darbe sensörü de yanlış yorumlanan terimlerden biri. Darbe sensörünün bir kaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir