Döngüsel Kayıt Nedir?

Araç kameralarında sık sık karşılaştığımız “döngüsel kayıt” terimini açıklamaya çalıştım. Oldukça basit bir özelliktir. Ancak anlatımı biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Araç kameraları, SD karta kayıt yapar. Hafıza destekleri kısıtlı olduğu ve video boyutları da büyük olduğu için sürekli olarak döngü şeklinde eski kaydı silip, yeni video kaydederler.

Araç kameraları parçalı kayıt yapar. 1-3-5-10-15 dakika gibi isteğinize göre videoları parçalayabilirsiniz. Örnek olarak; 3’er dakikalık parçalar halinde kayıt yapmak için ayarladıysanız 60 dakikalık süreyi, 20 adet 3 dakikalık video olarak kayıt eder.

Kart kapasiteniz 60 dakika ise ve 60.dakikayı bitiriyorsanız, kameraya elle müdahale etmenize gerek kalmadan eski video kayıtlarının üzerine yeniden video yazmaya başlayacaktır. 60 dakikalık videoyu bir seferde silmez. Yukarıda anlattığım video parçalama 3 olarak ayarlı ise, 3’er dakikalık videolar silip üzerine yazmaya başlar. Kameranızda her zaman geriye dönük olarak kart kapasiteniz kadar video kaydı bulunmaktadır.

Döngüsel kayıt özelliği olmayan araç kamerasına hiç denk gelmedim. Kameranın ayarlarında “loop record” veya “döngüsel kayıt” başlığı altında dakika ayarlarını bulabilirsiniz.

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

6 yorumlar

  1. Aykut bey merhaba.uzun zamandir uygun fiyata iyi bir kamera ariyordum.aliexpreste novatek 96223 FH05 cipsetli bir arac kamerasinda karar verdim siparisi verdikten sonra 15 gun icinde elime ulasti.bu cipset hakkinda dusunceleriniz ve deneyiminiz varmi.paylasirsaniz sevinirim

  2. Aykut bey jansite newest 5.0 fhd 1296p car recorder ar c kamerasi aldım yalnız döngüsel kayıt yapmıyor. en son samsung evo 32 gb sd kart aldım döngüsel kayıt yapmak için ne yapmam lazım selamlar .

    • Merhaba Hüseyin Bey,
      Aldığınız cihaz Xiaomi Mijia’nın farklı versiyonuna benziyor. Ayarlarında loop record seçeneği varsa aktif edin. Eğer yine olmuyorsa cihazdan kaynaklı problem olabilir. Tercih ettiğiniz kart en uyumlu kartlardandır.

  3. aykut bey slm benim arac kameramda 32 lik micro cd var ara ara biçimlendiriyorum bazen windows biçimlendirmeyi tamaeldi mladı uyarısı alıyorum ve kart çöp oluyor yenisini alıyorum bi müddet sonra o da aynı oluyor bi defasında kartı telefona taktım biçimlendirme lazın dedi okeyledim düzeldi pc ye taktım ordada düzeldi kullanmaya devam ettim bi müddet sonra aynı hata yani 3 ayda bi kartmı almamız lazım yoksa bu sürekli kayıt yapan cihazlar için ayrı bi hafıza kartımı var tşklr..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir