Viofo A119 Mini 2K 1440P 5GHz WiFi GPS'li Araç Kamerası
Viofo A119 Mini 2K 1440P 5GHz WiFi GPSli Araç Kamerası
Ücretsiz Kargo
Ücretsiz Kargo Show Less

T692C GPS, WiFi, Ön+İç Kameralı Araç Kamerası İncelemesi

Herkese merhaba,
Sizler için T692C çift kameralı araç kamerasının incelemesini hazırladım. T692C‘nin üzerinde hem içeriyi hem yolu kaydeden 2 adet kamera bulunuyor. Özellikle taksi/Uber kullanıcıları ve bir çok hususi otomobil kullanıcısının da istediği bir model olduğu için T692C çift kameralı modelini incelemek istedim. Bu zamana kadar piyasada, yolu ve içi yüksek kalitede çekebilen kameraya denk gelmemiştim.

T692C WiFi GPS Ön+İç Kamera - Aliexpress
Anlık indirim
T692C WiFi GPS Ön+İç Kamera - Aliexpress
Gümrük vergisi dahil olarak alabilirsiniz
Gümrük vergisi dahil olarak alabilirsiniz Show Less

T692C çift kameralı araç kamerası kapasitörlü cihazlardandır. Yani daha uzun süre sorunsuz şekilde kullanabileceğiniz anlamına gelir. Kapasitör nedir?  Üstünde bulunan her iki kamera da Sony’nin IMX323 serisi görüntü sensörüne sahip. Bu görüntü sensörünü, gece çekimi başarılı olduğu için oldukça beğeniyorum. Her iki kamera da 170 derecelik çekim açısına sahip. Ayrıca her iki kamera da sağa, sola, yukarı ve aşağıya hareket edebiliyor.

T692c üst seviye diyebileceğim Novatek’in 96663 serisi işlemcisini kullanıyor. Novatek 96663 işlemciler iki kamerayla 1080p 30 FPS video kaydı yapabiliyor. T692C’nin 2 inç’lik ekranı oldukça yeterli. Ekran %25’e %75 olarak bölünüp iki kameranın görüntüsü aynı anda verebiliyor. Ekranda görmek istediğimiz görüntüyü istersek sadece iç veya sadece ön kamera olarak da ayarlayabiliyoruz.

t692c araç kamerasıt692c araç kamerasıt692c araç kamerasıt692c araç kamerası t692c araç kamerasıt692c araç kamerası

T692C modelinin geri dönük olarak saklayabildiği kayıt sürelerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Hem ön hem arka kamera için geriye dönük olarak “kayıt süresi” sütunundaki kadar kayıt saklayabilir.

KART KAPASİTESİKAYIT SÜRESİ
32 GB2 saat 43 dakika
64 GB5 saat 27 dakika
128 GB10 saat 55 dakika

Kameranın GPS‘siz ve WiFi‘sız satılan modelleri de mevcut. Ben en dolu modelini incelemek istediğim için GPS‘siz ve WiFi‘sız model yokmuş gibi bu incelemeye devam edeceğim. İncelememin sonuna eklediğim satın alma linkindeki model GPS‘li ve WiFi özellikli olan versiyonudur.

Çalışma mantığı oldukça basit. Araç çakmaklığına takılarak çalıştırılıyor. Kutu içeriğine şarj adaptörü dahil. Çakmaklığa enerji gelince kamera açılıp kayda başlıyor, çakmaklığın enerjisi kesilince kaydı sonlandırıp otomatik olarak kapanıyor. 128 GB hafıza kartı desteği bulunuyor. Kart dolduktan sonra otomatik olarak eski kayıtların üzerine, yeni video kaydı yapıyor. Yani döngüsel kayıt özelliği de mevcut. (Döngüsel kayıt nedir?) Döngüsel kayıtla en uyumlu kart Samsung Evo Plus serisidir. Hafıza kartı seçiminde Orjinal Samsung Evo Plus almanızı öneririm.

GPS özelliği sayesinde videoya arabanın hızını ve koordinatlarını kaydediyor. Bu sayede “hızlı gidiyordun” gibi suçlamalara karşı kanıtınız olacaktır. Videoyu, normal video oynatıcıyla izlerken hızı göremiyoruz. Ancak Nextbase adlı video oynatıcı sayesinde hız ve konum bilgilerine ulaşabiliyoruz. Örnek olarak; çekim testlerinden birini Nextbase video oynatıcısıyla çalıştırarak aracın hızına ve rotasına ulaştığım video kaydının ekran görüntüsünü yükledim. Buraya tıklayarak Nextbase programını indirebilirsiniz.

t692c araç kamerasıt692c araç kamerası

WiFi özelliği sayesinde cihaza bağlanıp görüntüleri telefona indirebilir veya silebiliriz. Ayrıca cihazın ayarlarını da WiFi özelliğini kullanarak telefondan yapabiliriz. WiFi ve GPS uzaktan erişim amaçlı kullanılamaz. Yani arabamızı takip etmek veya arabadan uzaktayken görüntüleri izleme gibi şeyler için kullanılamaz. Bu iki özelliğinde abonelik ücreti yoktur. Tamamen ücretsiz servislerdir. WiFi özelliğini kullanarak telefona indirdiğiniz videolar da internet paketinizi tüketmez. (WiFi nedir? GPS Nedir?) T692C araç kamerasını, telefon ile eşleştirebilmek için Itunes ve Playstore’dan indirebileceğiniz RoadCam uygulamasını kullanabilirsiniz.

t692c araç kamerasıt692c araç kamerası

Kameranın dahili hoparlör ve mikrofonu bulunuyor. Yani ses kaydı yapabiliyoruz. Ses kaydını isteğe bağlı olarak kapatıp açmak mümkün. Cihazın galerisinden videoları sesli olarak da izleyebiliyoruz. Cihazın tek beğenmediğim özelliği ses kaydının arkasındaki parazit sesi oldu. Ses kaydını iyi yapıyor ancak arka plana da oldukça tiz parazit sesi ekleniyor. Bu sorun için maalesef çözüm bulamadım.

T692C mi X100 mü?

Imars X100 İncelemesi
https://www.kamerarehberi.com/gece-gorus…lemesi/22933

Bu sorunun geleceğini tahmin ederek, şimdiden cevap vermek istiyorum. 2 cihazın da kendine göre artıları mevcut. X100‘ün 3 inç’lik oldukça büyük ekranı ve gece görüş ledleri mevcut. Kameralarının alt kısmında olması benim daha hoşuma gitti. Ancak T692C modelinde dahili WiFi özelliği mevcut. Kalite olarak 2 cihaz arasında fark göremedim. Tercih yaparken “WiFi ihtiyacım var mı?” diye sorgulayarak tercih yapmanızı öneririm. WiFi olmasa da olur derseniz X100 modelini önerebilirim. Aşağıya eklediğim indirim kuponu sayesinde 2 cihaz arasında fiyat farkı olmuyor.

SÜREKLİ KAYIT YAPMAK (İsteğe bağlı)

Park halinde de kayıt yapmak istiyorsak; 5 dolar civarına hardwire kit denilen, sigorta kutusundan sürekli enerji almaya yarayan aparatı almak gerekiyor. Bu aparatı kullanınca çakmaklığı kullanmaya gerek kalmıyor. Hardwire kiti, sigorta kutusunda sürekli enerji olan bir sigortaya bağladığımız zaman, araba çalışsın veya çalışmasın fark etmeksizin kamera kayıtta oluyor. Bu sayede arabamızı park halinde de koruyabiliyoruz. Eğer arabamız park halinde darbe görürse, darbe aldığı anın videosu otomatik olarak ayrı klasöre taşınıyor. Başta anlattığım döngüsel kaydın dışında tutuluyor. Bu sayede arabamıza darbe geldiğini ne kadar süre sonra fark etmiş olursak olalım, arabanın darbe aldığı anın görüntüsü elimizde oluyor. Bahsettiğim hardwire kabloyu satın alabileceğiniz linki inceleme sonuna ekledim.

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

T692C WiFi GPS Ön+İç Kamera - Aliexpress
Anlık indirim
T692C WiFi GPS Ön+İç Kamera - Aliexpress
Gümrük vergisi dahil olarak alabilirsiniz
Gümrük vergisi dahil olarak alabilirsiniz Show Less

Mini USB Sigorta Bağlantı Kablosu + Fuse Tap Bağlantı Aparatı
Anlık indirim
Mini USB Sigorta Bağlantı Kablosu + Fuse Tap Bağlantı Aparatı
Fuse tap aparatı dahildir.Show More
Fuse tap aparatı dahildir. Show Less

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

23 yorumlar

 1. Aykut bey merhaba. Bu kamera iç çekim ve görüntü kalitesi olarak çok hoşuma gitti ve almak istiyorum. Fakat görüntü kalitesi ve sağlamlık açısından Çift kameralı ViofoA129 ile kıyaslandığında hangisini tavsiye edersiniz? Ayrıca bu model kamera ya viofo gibi yazılımsal güncellemeler ve iyileştirmeler gelirmi?Güvenilir bir marka mı emin olamadım. Bu kameranın viofo modelleri gibi park modu varmı? Açılış ve kapanış sesleri kapatılabiliyormu? Teşekkürler bilgiler için.

  • Merhaba Çağatay Bey,
   Güncelleme geleceğini sanmıyorum. Viofo dışındaki firmalar pek güncelleme çıkarmıyor. T692C güzel bir ürün ancak rakibi Viofo A129 değil, olamaz da. Aralarında 40 dolar fiyat farkı var. Viofo A129 modelinde kullanılan görüntü sensörleri daha gelişmiştir. Diğer sorularınız cevapları incelememde mevcuttu. Park modu yok, alternatif olarak sürekli enerji+darbe sensörüyle kullanılabilir. Açılış kapanış sesleri kapatılabilir.

   • Aykut Bey Merhaba , açılış kapanış sesini nasıl kapatabilirim ?
    Bir türlü bulamadım.
    Şimdiden teşekküre ederim.

    • Merhaba Önder Bey,
     Menünün 2.sayfasında bulunan Bip sound kısmını kapattığınız zaman açılış kapanış sesleri de kapanıyordu diye hatırlıyorum. Bip sound’u kapatınca her cihazda açılış kapanış sesi kapanmayabiliyor. Deneme yanılma yapmanızı önereceğim. Eğer ayarı kapalı konuma getirdiğinizde ses kapanmıyorsa, açılış kapanış sesini kapatmak için özel başka bir ayar bulunmuyor.

  • İbrahim Şahin

   Merhaba Aykut bey,
   Park modunda sürekli açık mı kalıyor yoksa harekete duyarlı sensör ile mi açılıyor. Ürün sayfasında hareket algılama desteklenir diyor ama kamerada harekete duyarlı sensör varmı?
   Saygılarımla.

 2. Merhaba. T692C kamera ile Viofo 119 S modeli arasında kararsız kaldım. Görüntü sensörü olarak novatek 96663 ve Sony’nin IMX323 kullanan T692C yimi tavsiye edersiniz yoksa Novatek 96660 chipset ve Sony IMX291 cmos kullanan Viofo 119 S mi? Ben karar veremedim. Viofo güncellemeler teknik desteği ve sağlamlık açısından öne çıkıyor ama görüntü kalitesi ve gece görüşü olarak siz iki kameranın da testini yaptığınız için soruyorum hangi kamerayı tavsiye edersiniz. Çift kamera olması T692C nin işlemcisine yük verip görüntü kalitesini düşürürmü? Teşekkür ederim.

  • Merhaba Cengiz Bey,
   Düşündüğünüz 2 model de hemen hemen aynı bileşenlere sahip diyebiliriz. A119s’in görüntü sensörü biraz daha başarılıdır. T692c modeli, çift kameralı olduğu için işlemciyi 2 kamera arasında bölüşür. A119S 1080p 60 FPS çekim yaparken, T692C modeli 1080p 30 FPS + 1080p 30 FPS olarak kayıt yapar. A119S mi T692C mi derseniz özellikleri bakımından T692C modelini, gece çekim başarısı açısından Viofo A119S modelini önerebilirim.

 3. Merhaba Aykut Bey;

  öncelikle araç içi kamera ile ilgil tüm video ve bilgileri okudum, gerçekten de hepsi çok başarılı olmuş şimdiye kadar bu kadar detaylı anlatım görmemiştim. yazdıysanız yada söylediyseniz atlamış olabilirim ama; araç içini ve dışını çekecek bir kameram olsun istiyorum dolayısıyla iki seçeneğim var; T692C ve imarks x 100, açıkladığınız bilgiye göre x100 gece görüşü, kamera açısı ve ekran büyüklüğü açısından daha faydalı ancak sormak istediğim şu; x100 de harici GPS kullanılmadığı taktirde kmh hızı yine de gösteriyor mu? GPS’in takmakla takmama arasındaki fark nedir?

  teşekkürler

  iyi çalışmalar

  • Merhaba Hakan Bey,
   Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. T692C modelinde, GPS modülü kameranın içinde konumlandırılmıştır. Extra kablolama gerektirmez. Imars X100 modelinde kamera içerisinde GPS yoktur. GPS’ten faydalanabilmek için mutlaka harici GPS modülünü takmak gereklidir. Hız bilgisine ulaşmak için GPS modülü takılı olmalıdır.

 4. İyi günler aykut bey , çok teşekkür ederim mükemmel bilgilendirmeler yapıyorsunuz. T692c modelinin user manueli bulamadım, menüden hareket senaörünü aktif hale getirmek mümkün mü? Yani ben powerbankten enerji versem araç park halindeyken , ama kayıt yapmıyorım , kaza anında otomatik kayıda başlar mı ? Bunun için stand by modda olması yeterlimi ? Yani sadece cihazı açıp bıraksam ve record tuşuna basmasam bu özelliği kullanabilirmiyim

  • Merhaba Fatih Bey,
   İnceleme içerisinde menü ayarlarını tek tek anlattım. Uygulamadan açılıp kapatılamıyor. Cihazın menüsünden yapılabilir. Aşağıdaki videoda 1.40’da anlatımı var.
   https://youtu.be/suafNFTssTo

   Hareket sensörünü açtıktan sonra kaydı başlatıp cihazı bırakın. 3 dakika kayıt yaptıktan sonra harekete duyarlı olarak kayıt yapmaya başlayacaktır.

   • Aykut bey size guvenip aldim banggood dan bugun elime ulasti tam bir şok yasadım. Gps modulu kocaman extra bir kabloyla baglaniyor bu modeli yercih etmememin en onemli nedeni gps in kablosuz ayri degil icinde olmasiydi kesinlikle pismanim.. sizde ayri bir gps unitesi ollmadigini icinde oldugunu belirtmissiniz.. Banggood sitesinde ayri oldugu belirtilmiyor bu doğru bir satici davranisi degil..

    • Merhaba Mehmet Bey,
     T692C modelinde GPS modülü dahilidir. Yanında harici olarak GPS gelen bir kaç cihaz daha duydum. Harici kabloyu takmadan açık havada test edin. GPS bağlanacaktır.

     Haftalık olarak cihazı tekrar tekrar alıp inceleme gibi bir fırsatım mevcut değil. Elime gelen cihazda artı/eksi ne varsa zaten söylüyorum.

     • Malesef extra kablolu gps unitesi baglsmadan gps e açık hsvada da vaglanmiyor. Bu sorunu siteye banggood a yazdigimda biz gps i destekler dedik icinde yer alir demedik hibi bir açiklama yaptilar..

 5. Aykut bey size guvenip aldim banggood dan bugun elime ulasti tam bir şok yasadım. Gps modulu kocaman extra bir extra kabloyla baglaniyor bu modeli yercih etmememin en onemli nedeni gps in kablosuz ayri degil icinde olmasiydi kesinlikle pismanim.. sitede ayri oldugu belirtilmiyor hic hos degil..

  • Merhaba Mehmet Bey,
   T692C modelinde GPS modülü dahilidir. Yanında harici olarak GPS gelen bir kaç cihaz daha duydum. Harici kabloyu takmadan açık havada test edin. GPS bağlanacaktır.

   Haftalık olarak cihazı tekrar tekrar alıp inceleme gibi bir fırsatım mevcut değil. Elime gelen cihazda artı/eksi ne varsa zaten söylüyorum.

 6. İyi günler Aykut bey sanırım yazım size ulaşmadı veya sadece olumlu yorumları yayınlıyorsunuz.

 7. Merhablar ben servis aracımda kulanmak için alıyorum hem iç hem dış kayıt ve wifi özelligi olandan bunu nerden satıl ala bilirz temin ede bilirz tşkürler

  • Merhaba Selim Bey,
   Ön+arka model olarak Viofo A129 modelini önerebilirim.

   • Aykut ey öncelikle bu güzel incelemeleri yapıp bize doğru ürünü almamız için yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim ben incelemenizi izledikten sonra t692c model kamerayı aldım ve anlattığınız gibi sigorta kutusundan elektrik alarak gayet başarılı bir şekilde kullandım.
    Ancak bugün biraz kurcaladıktan sonra yeni videoları seri ve ses yok şeklinde kaydediyor bu durumu nasıl düzeltebilirim bir fikriniz varmı şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir