Viofo A129 Gerçek Park Modu Kablosu Özellikleri

3 kablolu park modu kablosu elime ulaştı. Kablonun montajını detaylı olarak anlattım.

2 kablolu hardwire kitten ayıran özelliği, yazılımsal olarak değil, donanımsal olarak park modu özelliği sunmasıdır. Sigorta kutusuna bağlanan kırmızı kablo sürekli enerji vermeyi sağlarken, sarı kablo arabanın çalışıp çalışmadığını anlamak için tetik görevi görür.

Sarı kabloya kontağa bağlı olarak enerji verilir. Sarı kabloya enerji geldiğinde arabanın çalıştığı anlaşılır. Sarıya enerji geldiğinde otomatik olarak park modundan çıkar, sarı kablonun enerjisi kesildiği zaman otomatik olarak park moduna geçer.

Bunu zaten 2 kablolu model yapmıyor mu?
2 kablolu modelde arabanın park veya hareket durumunda olduğu yazılımsal olarak tespit ediliyor. Ben A118c’de de A129’da da 2 kablolu hardwire kiti yıllardır kullanıyorum ve sorun yaşamıyorum. Fiyat farkına değer mi derseniz o size kalmış bir tercih diyebilirim. 2 kablonun da işlevi aynı. Yeni çıkan 3 kablolu model daha stabil park modu geçişleri sağlamak için tasarlanmış.

Önceki kablolarda olduğu gibi düşük voltaj koruması mevcut. Ayrıca minimum çalışma voltajı ayarlanabiliyor. 11.8 volt ile 12.4 volt arasında istenen değer ayarlanabilir.

Viofo A129 İçin Gerçek Park Modu Kablosu
✈️ Takipli kargo ücretsiz
〽️ 13.49$
? Fuse tap ekleyerek alabilirsiniz. (Ücretlidir.)
? Satın al: http://ali.ski/Zcah16

2 kablolu modeli istiyorsanız aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

7/24 Kayıt Kablosu
✂️ Kupon: b71c67
✈️ Takipsiz kargo ücretsiz / Takipli kargo 1.30$
〽️ 3.51$
? Mini USB girişine sahip kameralarla uyumludur.
? https://goo.gl/8nyAFh

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

13 yorumlar

 1. Hüseyin Uçgun

  Üstad orijinal kablosu, 2A, diğeri 2,5A. Bu durum sıkıntı oluşturur mu.

  • Merhaba Hüseyin Bey,
   Belirtilen maximum verebileceği güçtür. Maximum verebileceği gücün yüksek olması daha iyidir. Kamera zaten maximum 0.5amper çekiyor. Yani hiç bir sorun olmaz.

 2. Aykut hoca, bu kablonun bağlantı şeklini gösteren video incelemesini yapacak mısın. Sanırım sipariş verdiniz

 3. Aykut bey fusetap kullanmadan direk elektrikçi sarıyı kontağa, kırmızıyı aküye bağladı. Sorun olur mu? Akü bitme sıkıntısı yaşar mıyım?

  • Fuse tap aküyü bitirme/bitirmeme durumunu değiştirmez. Fuse tap güvenlik amaçlı bağlanan extra sigorta kablosudur. Fuse tap ile bağlanırsa güvenlik açısından daha iyi olur. Park modu kablosunun düşük voltaj koruması mevcut. Ancak 2.park modu montajında da belirttiğim gibi akünüz eski, performansını yitirmişse arabayı çalıştıramama şansınız vardır.

 4. İyi günler aykut bey. Tavsiyeleriniz üzerine banggodtan a129 çift kameralı+ gps li kamera ve önerdiğiniz 128 gb samsung hazıfa kartı aldım ve bağlantıyı yaptım. Çalışmasında herhangi bir sıkıntı yok. Ancak bir kaç sorum olcak;
  1- Park moduna, kontağı kapattıktan yaklaşık 5 dakika kadar sonra geçiyor ve aracı çalıştırsam bile araç haraket etmeden normal moda geçmiyor. Neden olabilir?
  2- iphonda viofo proğramını kullanırken arada kapanmalar oluyor. Özellikle görüntüleri izlerken ve telefona indirirken. Neden olabilir?
  3- Viofo proğramında park modu seçimindeki baştaki auto ve sondaki low kelimeleri ile başlayan özellikler nelerdir
  4- iphonda kullanabileceğimiz başka proğram varmı?

  Biraz uzun oldu ama cevaplarnız için şimdiden teşekürler…

  • Merhaba Arif Bey,
   Öncelikle kameranız hayırlı olsun. Park modu kablosunu GPS’den değil, kameranın yanından bağlamalısınız. GPS’ten bağladığınız için 3 kablolu kit görevini yapamıyor. Kamera hareket ve darbeye göre park modunu ayarlamaya çalışıyor. Dediğim şekilde çözülecektir
   Viofo uygulamasına geçen hafta Android için güncelleme geldi. Iphone içinde gelmiş veya gelecek olabilir.

   Park modundan en iyi şekilde faydalanmak için; park modu içindeki time lapse seçeneklerini kullanmanızı öneririm. 1’den başlayıp 15’e doğru test için gece bırakın arabayı. Daha sonra hoşunuza giden ayarda bırakabilirsiniz.

 5. merhaba aykut bey.viofo a129 sipariş ettim. park modu için powerbank veya jel akülerden hangisini tavsiye edersiniz?

 6. Aykut bey merhaba, 2 ay önce Viofo a129 ve park kiti aldım. Arabam modeli 2018 olmasına rağmen park modunda ancak 8-10 saat kayıt yapıyor. Son zamanlarda aracı çalıştırdıktan sonra kameradaki 2 ışık sürekli yanarken en soldaki ışık yanıp (recorder yanındaki) sönüyor. Arabayı çalıştırdıktan sonra otomatik kayda geçmiyor ve her seferinde manuel kamerayı kapatıp açmam gerekiyor. Bu durum neden kaynaklanıyor, ne yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Sorun WiFi özelliğinin sürekli açık bırakılmasıdır. WiFi özelliğiyle işiniz bittikten sonra en sağdaki tuşa basıp WiFi’yi kapatın. Bu şekilde donma yaşamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir