Hareket Sensörü Nasıl Çalışır?

Araç kameraların hemen hemen hepsinde hareket sensörü bulunur. Hareket sensörünün çalışma mantığı hep yanlış düşünülür. “Kamera hareket görünce açılıp kayda başlar, hareket geçince kapanır” olarak düşünülüyor. Bu bilgi tamamen yanlıştır.

Hareket sensörünün çalışması için kamera sürekli açık olmalıdır. Hiçbir araç kamerası kendi bataryasıyla sürekli olarak hareket sensörüyle kayıt yapamaz. Yani hareket sensörü enerji tasarrufu sağlamaz. Kameranın sürekli açık olması için de sürekli enerji verilmelidir. Kamera sürekli açıkken, sadece hareket algıladığı görüntüyü karta kaydeder. Hareket olmayan görüntüyü de işler ama karta kaydetmez.

Hareket sensörünün amacı yer tasarrufu yapmaktır. OBD2 veya hardwire kablosuyla kameraya sürekli enerji verdikten sonra hareket sensörünü açıp, kameranın sadece hareket algıladığı videoları karta kaydetmesini sağlayabilirsiniz.

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Evo Plus 128 GB İndirimde

Amazon TR ve Hepsiburada’da Samsung Evo Plus 128 GB micro SD hafıza kartı hafta sonuna …

4 yorumlar

  1. Hüseyin UÇGUN

    Hay Allah bende yanlış biliyormuşum. Off durumundaki kamera hırsız ı görünce kayda girer diye düşünüyordum. Anladığım kadarı ile kamera 7 gün 24 saat çalışıyor ve sadece önünde hareket olursa bunu hafıza kartına kayıt ediyor. Hareket olmayan sabit görüntüyü ise kayıt etmiyor hafıza kartına öyle mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir