previous arrow
next arrow
Slider

Viofo A129 Duo Çift Kameralı GPS Modüllü Araç Kamerası İncelemesi


Herkese merhaba,
KameraRehberi.com’un yayında olduğu 5 yıllık zaman dilimi boyunca, Viofo markasının tüm araç içi kameralarının incelemelerini yaptım. Viofo, müşteri isteklerini dikkate alarak çift kameralı, WiFi bağlantılı, GPS‘li ve kapasitör tip bataryalı yeni modeli A129 modelini piyasaya çıkardı. Viofo A129‘un tüm çekim testlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Normalde çift kameralı modelleri pek önermediğimi diğer incelemelerimi okuduysanız mutlaka görmüş olmalısınız. Viofo A129 araç kamerası, çift kameraları modellere karşı olan kötü yargıyı kıracak kalitede. Hem ön hem arka kamerasıyla gerçek 1080p çekim kalitesine sahip.

959.90 TL
Viofo A129 Duo Çift Kameralı GPS'li Araç Kamerası
Anlık indirim
Viofo A129 Duo Çift Kameralı GPS'li Araç Kamerası
2 yıl Türkiye garantili. Aynı gün ücretsiz kargo.Devamını gör
2 yıl Türkiye garantili. Aynı gün ücretsiz kargo. Ufalt

Diğer Viofo çift kameralı araç kamerası incelemeleri:
Viofo A129 Pro DUO
Viofo A129 IR DUO

CİHAZ ÖZELLİKLERİ
Ön+arka görüntü kaydı, Dahili hoparlör,
140 derecelik çekim açısı, Cihaz üzerinden video izleyebilme,
256 GB micro SD kart desteği, Acil durum tuşu,
GPS ile hız ve koordinat bilgilerini kayıt etme, Türkçe dil desteği,
Ses kaydı, CPL filtre desteği(sonradan alınabilir), 
WiFi, Bluetooth kumanda(sonradan alınabilir), 
Ön/arka Sony IMX291 görüntü sensörü, 2 inç ekran,
Novatek 96660 işlemci, Videoya tarih/saat ekleme,
Park modu, WDR,
Darbe sensörü, Kapasitör tip batarya.

Diğer çift kameralı modellerde ön kameranın çözünürlüğünden kısılır, arka kameraya biraz işlemci ayrılarak hesap makinesiyle çekilmiş gibi görüntü kaydı yapılması sağlanırdı. Bu cihaz kesinlikle o cihazlardan değil. Hem ön hem arka kamerası gerçekten iyi kayıt kalitesine sahip. Bu kamerayı sonra kendi aracımda kullanmaya başladım. Kameranın kutu içeriğinden çıkan şarj aleti ve şarj kablosunu takarak kamerayı çalıştırıyoruz. Orjinal şarj aletiyle, araba çalıştığı zaman video kaydına giriyor, araba kapandığı zaman video kaydını sonlandırıyor. Hafıza kartı dolduğu zaman otomatik olarak videoların üstüne, yeni video kaydı yazmaya başlıyor. Eğer park halinde de çekim yapmak istiyorsanız, incelememin devamında anlattığım park modu kablosundan edinmelisiniz. 

Viofo A129 Araç Kamerası Viofo A129 Araç Kamerası
Viofo A129 araç kamerası, ön ve arka camdan kayıt yapıyor. İki kamerası da Sony’nin 7 katmanlı IMX291 görüntü sensörünü kullanıyor. 140 derecelik çekim açısına sahip. Bu görüntü sensörü için gerçekten başarılı olduğunu söyleyebilirim. Viofo‘nun diğer modellerinde de kullandığı Novatek’in 96660 serisi chipseti kullanılıyor. Bu bileşenler sayesinde hem ön hem arka kameraya 1080p 30 FPS kalitede çekim yapabiliyor. Kameranın sahip olduğu Sony görüntü sensörüyle, gece çekiminin iyi olduğunu da belirtmek istiyorum. Plaka okuması da başarılı. Çift kameralı cihaza göre çekim kalitesinin daha iyi olduğu söylenebilir.  

Hafıza Kartı Desteği & Kart Seçimi

256 GB’lık hafıza kartı desteği sayesinde, geriye dönük daha uzun görüntü kaydı saklayabiliyor. Hafıza kartı dolduduğu zaman otomatik olarak eski video kayıtlarının üzerine, yeni video kayıtları yapıyor.

Araç kamerası seçimi kadar, hafıza kartı seçimi de önemlidir. Viofo ürünleriyle Samsung Evo Plus serisi hafıza kartları uyumlu çalışmaktadır. Kart olarak bu seriyi almanızı öneririm. Şuanda orjinal Samsung kartlar en uygun amazon.com.tr’de satılıyor. Ben 128 GB’lık Samsung Evo Plus U3 hafıza kartı kullanıyorum ve memnunum. Bütçe sorununuz yoksa 256 GB kart tercih edebilirsiniz.

132.90 TL
Samsung EVO Plus 128GB Hafıza Kartı
Anlık indirim
Samsung EVO Plus 128GB Hafıza Kartı
Kargo ücretsiz.Devamını gör
Kargo ücretsiz. Ufalt

Viofo A129 Araç Kamerası

Acil Durum Tuşu Ne İşe Yarar?

Acil durum tuşu sayesinde o an çekilen videoyu başka klasöre taşımasını, videonun otomatik olarak silinmemesi sağlayarak, videolara daha sonra kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Acil durum tuşu, üzerinde ünlem işareti olan tuştur. Tuşa basıldığı zaman ekranda üçgen arka plan ortasında ünlem işareti çıkmaktadır.
Viofo A129 Araç Kamerası
2 inç’lik ekranı oldukça yeterli. Ekranın ışık şiddeti iyi. 2 kameranın görüntüsünü ekranı bölerek gösterebiliyor. Cihazın hem arka hem ön kamerası aşağı yukarıya oynayabiliyor. Her aracın cam eğimi aynı olmadığı için, kameranın aşağı yukarı hareket ettirilebilir olması oldukça faydalı oluyor. 

GPS Ne İşe Yarar?
Viofo A129 Araç Kamerası

GPS özelliği sayesinde aracın hızını, koordinatlarını videonun altına ekleyebiliyor. Bu bilgilerle birlikte harita üzerinden, aracın hangi konumda olduğunu da görerek bilgisayar programından izlenebiliyor. Bu özellik uzaktan erişim için kullanılamaz. Takip cihazları ile karıştırılmamalıdır. Hafıza kartını bilgisayara takıp görüntüleri izlerken bu özellik kullanılabilir. GPS için abonelik vs gerekmez. Tamamen ücretsiz bir servistir. DashcamViewer programını indirerek yukarıdaki görseldeki gibi videoları izleyebilirsiniz. 

Arka kamera park modu çekimi
https://youtu.be/Y26x2xPj3XA

Park Modu Nasıl Kullanılır?

Yeni Park Modu Kiti
Viofo‘nun yeni çıkardığı park modu kablosunun inceleme ve montaj anlatımını hazırladım. Aşağıdaki videoyu izleyerek, kameranın park halinde nasıl kayıt yapabileceğini öğrenebilirsiniz. 

Viofo A129 modelinin park halinde de çekim yapma özelliği, yani parkı modu özelliği bulunuyor. Sigorta kutusundan enerji almaya yarayan aparat alınarak, kameraya araba çalışmıyorken de enerji vermesi sağlanıyor.

69.90 TL
Viofo Araç Kameraları Park Modu İçin Akü Bağlantı Kablosu
Anlık indirim
Viofo Araç Kameraları Park Modu İçin Akü Bağlantı Kablosu
Türkiye'den satıştır. En düşük fiyat. Aynı gün kargo. Kargo ücreti 5 TL.
Türkiye'den satıştır. En düşük fiyat. Aynı gün kargo. Kargo ücreti 5 TL. Ufalt

Viofo‘nun Kasım 2018’de çıkardığı yeni park modu kablosuyla aracı stop ettiğiniz anda isteğe bağlı olarak düşük kalitede veya hızlandırılmış olarak video kaydına geçiyor. İsterseniz park halinde de normal hızda kayıt yapmasını sağlayabilirsiniz. Ancak geriye dönük daha fazla görüntü saklayabilmek için park halinde normalde hızda kayıt yapmanızı önermem. Aracın anahtarını taktığınız anda normal kalitede ve normal hızda kayıt yapmaya döner. Bu özellik sayesinde arabanızı park halinde de koruyabilirsiniz. İnceleme sonuna kablonun da linkini ekledim.

CPL Filtre Desteği

79.90 TL
Viofo A129 / A119 Pro / A119S Araç Kameraları için CPL Filtre
İndirim kuponu
Viofo A129 / A119 Pro / A119S Araç Kameraları için CPL Filtre
Türkiye'den satıştır. Aynı gün kargo. Kargo ücreti 5 TL.
Türkiye'den satıştır. Aynı gün kargo. Kargo ücreti 5 TL. Ufalt

Viofo A129‘un hem ön hem arka kamerasının CPL filtre desteği bulunuyor. CPL filtre; konsol yansımalarını, ışık parlamalarını engelleyen, cihazın lens kısmına takılan bir ürün. CPL filtrenin ne kadar işe yarar bir aparat olduğunu gösteren testi ve ekran görüntülerini aşağıya ekledim. Bence en azından sadece ön kamera için bile olsa CPL filtre alınması gerekiyor.

49 TL
Viofo Ürünleri İçin CPL Filtre 1 Adet
Anlık indirim
Viofo Ürünleri İçin CPL Filtre 1 Adet
Kargo ücretsiz.
Kargo ücretsiz. Ufalt

Daha ekonomik olması için kendim CPL filtre üretimine başladım. Ürettiğim filtreler en az orjinal filtre kadar performans vermektedir. Tavsiyem en azından ön kamera için CPL filtre almanızdır. Eğer bütçe sorunu yaşamıyor iseniz hem ön hem arka filtre almanızı öneririm.

Kendi üretimim olan CPL filtreye ait testtir.

WiFi Özelliği Ne İşe Yarar?

A129’un WiFi özelliği bulunuyor.  Viofo A129’un WiFi özelliği sayesinde, cihazın ayarlarını telefondan yapabiliyoruz. Çekilen videoları telefondan izleyebiliyor, silebiliyor, telefona indirebiliyoruz. Çok fazla sorulduğu için WiFi özelliğini biraz daha detaylandırmakta fayda görüyorum. WiFi özelliği internet gerektirmez. Tamamen ücretsiz bir servistir. Uzaktan erişim özelliği yoktur. Telefon ile cihaz arasında bağlantı kurulur. Aracınızın başındayken WiFi’den cihaza bağlanabilirsiniz. Araç başka yerde siz başka yerdeyken bağlantı kuramazsınız. 

Viofo A129 Araç Kamerası WiFi Uygulaması Viofo A129 Araç Kamerası WiFi Uygulaması  Viofo A129 Araç Kamerası WiFi Uygulaması

Uzaktan Kumanda

139.90 TL
Viofo A129 Bluetooth Uzaktan Kumanda
Anlık indirim
Viofo A129 Bluetooth Uzaktan Kumanda
Aynı gün ücretsiz kargo.Devamını gör
Aynı gün ücretsiz kargo. Ufalt

Ben bu incelemeyi hazırladıktan bir süre sonra A129 için bluetooth uzaktan kumanda piyasaya çıktı. Kumanda tanıtımını ayrı bir sayfada yaptım. Aşağıdaki sayfadan kumanda hakkında bilgi alabilirsiniz.
https://www.kamerarehberi.com/viofo-a129-icin-uzaktan-kumanda-tanitimi-baglantisi/22823

Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Viofo kameraları için sık sık güncelleme yayınlıyor. Güncellemeler görüntü kalitesi iyileştirme ve sorunları giderme amaçlı yapılıyor. Aşağıdaki linkten A129 modeli için en güncel yazılıma ulaşabilirsiniz.
https://support.viofo.com/support/solutions/articles/19000087812-viofo-a129-dash-cam-firmware

Hafıza kartını FAT32 olarak formatlayın. Kartın içine yukarıdaki linkten indirdiğiniz dosyayı yükleyin. Kartı cihaza takın ve 5v enerji verin. (5v telefon şarjı kullanabilirsiniz) Kamera otomatik olarak güncellemeye başlayacaktır. Güncelleme bittikten sonra cihaz otomatik olarak açılacaktır.

UYARI
Firma 128 GB’a kadar kartla güncelleme önerse de ben en fazla 32 GB kart kullanmanızı öneririm. 32 GB üstü kartları fat32 formatına dönüştürmek oldukça zordur. Farklı formatla güncelleme yapamayabilir veya güncelleme sırasında cihazın çökmesine sebep olabilirsiniz.

Viofo A129 Duo Kutu İçeriği

 • 1 adet Viofo A129 araç kamerası,
 • 1 adet arka kamera,
 • 1 adet 6 metre arka kamera kablosu,
 • 1 adet GPS modülü,
 • Kablo tutucular,
 • Mini USB veri aktarma kablosu,
 • 3.5 metre mini USB şarj kablosu,
 • Çift çıkışlı araç şarjı,
 • Yedek çift taraflı bantlar,
 • Kablo geçirmek için trim kaldırma aparatı,
 • Kullanma kılavuzu.

Viofo A129 Duo Satın Alma Linkleri

Viofo modelleri artık Türkiye’de bulunabiliyor. Fiyat farkı kalmadığı için, yurt içinden satın alabileceğiniz güvenilir linkleri de ekledim. Türkiye’den alımlarda cihaz 2 yıl garantilidir.

➡ GPS dahildir. 
➡ Arka kamera dahildir.
➡ Aynı gün kargoya verilir. 1-3 iş gününde teslim edilir. 

959.90 TL
Viofo A129 Duo Çift Kameralı GPS'li Araç Kamerası
Anlık indirim
Viofo A129 Duo Çift Kameralı GPS'li Araç Kamerası
2 yıl Türkiye garantili. Aynı gün ücretsiz kargo.Devamını gör
2 yıl Türkiye garantili. Aynı gün ücretsiz kargo. Ufalt
79.90 TL
Viofo A129 / A119 Pro / A119S Araç Kameraları için CPL Filtre
İndirim kuponu
Viofo A129 / A119 Pro / A119S Araç Kameraları için CPL Filtre
Türkiye'den satıştır. Aynı gün kargo. Kargo ücreti 5 TL.
Türkiye'den satıştır. Aynı gün kargo. Kargo ücreti 5 TL. Ufalt
139.90 TL
Viofo A129 Bluetooth Uzaktan Kumanda
Anlık indirim
Viofo A129 Bluetooth Uzaktan Kumanda
Aynı gün ücretsiz kargo.Devamını gör
Aynı gün ücretsiz kargo. Ufalt

Park halinde kayıt yapmak için gerekli aparatlar

69.90 TL
Viofo Araç Kameraları Park Modu İçin Akü Bağlantı Kablosu
Anlık indirim
Viofo Araç Kameraları Park Modu İçin Akü Bağlantı Kablosu
Türkiye'den satıştır. En düşük fiyat. Aynı gün kargo. Kargo ücreti 5 TL.
Türkiye'den satıştır. En düşük fiyat. Aynı gün kargo. Kargo ücreti 5 TL. Ufalt

Park modu kablosunu sigortaya bağlarken aparat kullanılmalıdır. İncelemede detaylı olarak bahsettim. İnceleme videosundan detaylı bilgi alabilirsiniz.

29.90 TL
2 Adet Fuse Tap Bağlantı Aparatı - Micro Tip
Anlık indirim
2 Adet Fuse Tap Bağlantı Aparatı - Micro Tip
2 adet micro tip.Devamını gör
2 adet micro tip. Ufalt
29.90 TL
2 Adet Fuse Tap Bağlantı Aparatı - Mini Tip
Anlık indirim
2 Adet Fuse Tap Bağlantı Aparatı - Mini Tip
2 adet mini tip.Devamını gör
2 adet mini tip. Ufalt
29.90 TL
2 Adet Fuse Tap Bağlantı Aparatı - Standart Tip
Anlık indirim
2 Adet Fuse Tap Bağlantı Aparatı - Standart Tip
2 adet standart tip.Devamını gör
2 adet standart tip. Ufalt

YERLİ ÜRETİM CPL FİLTRE

Kendi üretimim olan CPL filtrelerdir. Viofo modellerine göre çok daha ekonomiktir. İşlevleri orjinal parçayla birebir aynıdır.

49 TL
Viofo Ürünleri İçin CPL Filtre 1 Adet
Anlık indirim
Viofo Ürünleri İçin CPL Filtre 1 Adet
Kargo ücretsiz.
Kargo ücretsiz. Ufalt

Hem ön hem arka kameraya CPL filtre takmak isterseniz aşağıdaki linkten 2’li olarak satın alabilirsiniz. Tek kargo olacağı için daha ekonomiktir.

89 TL
Viofo Ürünleri İçin CPL Filtre 2 Adet
Anlık indirim
Viofo Ürünleri İçin CPL Filtre 2 Adet
Kargo ücretsiz.
Kargo ücretsiz. Ufalt

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

250 yorumlar

 1. Merhabalar,
  Viofo A129 ‘ da aşağıdaki linkteki kabloyu park modu için kullanabilir miyim?

  https://www.hepsiburada.com/anytek-g100-arac-kamerasi-icin-aku-baglanti-kablosu-p-HBV00000MIAUQ

 2. Merhaba;
  Viofo A129 Duo görüntülerini bilgisayarımda izlerken altta gözükmesi gereken konum tarih vs. bilgilerin bozulmuş halde, karışık bir şekilde ve yarıdan kesilmiş bir şekilde gözüktüğünü fark ettim. Bu neden oluyor ve nasıl düzeltebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Merhabalar Aykut Bey,

  Park modu kablosu için başka bir indirim kodu var mı elinizde? Mevcut kod ile alacaktım ancak kredi kartıyla ilgili onay sorunu yaşamam nedeniyle alamadım. Aynı kodu denediğimde de sadece 1 kez kullanabileceğim yazıyor. Yeni üyelik açmakla uğraşmadan nasıl halledebilirim? Teşekürler.

 4. Mehmet İpekçi

  Daha önce sorulmuş ama ben tam anlayamadım, netleştirmek adına powerbanktan güç verip park modunda açılma olayı fiziken mi mümkün değil yoksa powerbank sıcaktan etkilenecek ya da kapasite yetersizliğinden geceyi mi çıkartamayacağı için tercih sebebi değil. Ben şahsen dönüşüm lü olarak 2 taane 10000 kim powerbank kullanarak işimi görmez mi, kurcalamak istemiyorum diğer kabloları o açıdan.

  • Merhaba Mehmet Bey,
   İlk olarak güvenlik açısından bir problem. Diğer problem ise; 3 kablolu park kiti aracın park halinde olup olmadığını kitin üstündeki sarı kablo ile sürekli kontrol ederek, kameraya park moduna girmesini veya park modundan çıkmasını söyler. Power bankta böyle bir özellik olmadığı için, kamera aracın çalışıp çalışmadığını etraftaki harekete ve titreşime göre algılamaya çalışır. 2 kablolu kite göre daha fazla yanılma payı bulunan, daha az stabil bir yöntemdir.

 5. Dün Viofo A129 GPS WiFi Çift Kameralı Araç Kamerası siparişi verdim ancak şiparişlerim sayfasında müşteri hizmetleri ile iltişime geçin yazıyordu. Mail attım sorunu sordum kargo seçeneği değişmiş Türkiye Direk Mali i kaldırmışlar 226 tl iade edeceklerini başka transfer seçeneği seçmemi istediler. Bende siparişi iptal ettim. Yeniden sipariş vermek için girdiğimde sayfaya türkiye direk mail çıkmıyor. Bundan sonra nasıl sipariş vermemiz lazım

 6. Viofo a 129 için türkiye direk mail seçeneği çıkmıyor. Farklı seçenekler var siparişi nasıl vermemiz lazım acaba

 7. Merhaba Aykut Bey, araç kameraları ile ilgili sitenizi ve vidaolarınızı ilgiyle takip ediyorum. tavsiyeniz üzerine viofo a129 kamera aldım. montaj ve bağlantıları tarif ettiğiniz şekilde yaptım fakat 3 lü hardwire kit ile bağlantı yapmama rağmen park modu kaydı yapamıyorum. cihaz sürekli normal seyir halinde gibi çalışıyor. sizden ricam telefon ile görüşmemiz mümkün olabilir mi. şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Serdar Bey,
   Kamera GPS’ten değil kameradan enerji verin. Ayarlardan park modunu açın. Eğer kontağı kapattığınızda hala park moduna geçmiyorsa sarı kablo yanlış bağlanmıştır. Sarı kabloyu kontağa bağlı enerji gelen bir sigortaya bağlayın.

 8. BGVIOFO11 kodu için süresi doldu uyarısı var. Kontrol edebilir misiniz ?

 9. Merhabalar,

  2 kablolu park kitinden a129 üç kablolu park kitine geçtim fakat araç park halindeyken 24 saat geçmeden cihazın kapandığını farkettim. Akü ile ilgili olmasa gerek çünkü 2 kablolu park kitiyle günlerce kayıt yapıyordu. Kitin voltaj ayarını da en düşük voltaja ayarladım ama çözüm olmadı. Cihaz güncellemesi de yapılı.

  Park halinde daha fazla kayıt yapsın diye 3 kabloluyu aldım ama boşuna gitmez umarım. Sizin bir çözüm öneriniz olabilir mi?

  • Merhaba Murat Bey,
   2 kablolu kit 11.6v, 3 kablolu kit 11.8v enerji kesmeye sahiptir. Aradaki 0.2V günlerce kayıt farkı oluşturmaz. Hatta 11.6v kesme değeriyle günlerce kayıt yapmak da imkansızdır. Araç her gün çalışmıyorsa, tam dolmuş bir akü bile maximum 1.5 gün sonra 11.6 volta inecektir. Soğuk havalar, tam dolmayan akü gibi sebepler bu süreleri çok daha aşağılara çekebilir.

 10. Merhaba Aykut Bey ben a129 duo ır modelini park moduyla beraber aldım montaj yapıldı herşey çok iyi ama bilgisayardan görüntüleri izlerken ses 10 saniye sonra kesik kesik geliyor görüntüde problem yok neden acaba ayarları sizin videonuzda anlattıgınız gibi yaptım problem nedir acaba iyi günler

  • Merhaba Serkan Bey,
   Hayırlı olsun. İyi günlerde kullanın. Problem uyumsuz video oynatıcısından, hafıza kartının okuma hızından, düşük donanımlı bilgisayardan kaynaklı olabilir. Sorun cihazda sanılıyor ancak sorun bu 3 sebepten biri.
   Yapmanız gerekenler;
   1.Videoları izlemeden önce bilgisayara kopyalamak.
   2.VLC veya gom player video oynatıcılarını yüklemek.
   3.Bilgisayardaki video kopyasını VLC veya gom player ile açmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir