100 TL İndirim
Aye Store Araç Takip Sistemi
İndirim kuponu
Aye Store Araç Takip Sistemi
Ücretsiz kargo
Ücretsiz kargo Show Less

Hafıza Kartını Fat32 Olarak Formatlamak & Kart Testi

Merhabalar,

Hafıza kartlarında en sık sorun yaşanan konulardan biri, hafıza kartının formatlanmasıdır. Bu yazımda hafıza kartlarını Fat32 formatında nasıl biçimlendirebileceğinizi anlatmaya çalıştım. Araç ve aksiyon kameraları hafıza kartlarını çoğunlukla Fat32 olarak biçimlendirmenizi ister. Uygun formatta olmayan hafıza kartları cihazda stabil çalışmayabilir hatta kartı cihaz görmeyebilir.

Genellikle 32 GB üstündeki çoğu hafıza kartı standart olarak exFAT olarak biçimlendirilmiştir. Bilgisayardan direk biçimlendirmeye çalıştığınız zaman NTFS ve exFAT seçenekleri karşımıza çıkıyor. Fat32 olarak biçimlendirmek için basit bir programa ihtiyacımız olacak.

Exfat’tan Fat32’ye Nasıl Geçiş Yapılır?

Hafıza kartını Fat32 olarak biçimlendirmek için oldukça pratik bir program linki vereceğim. Kurulum gerektirmeyen bir programdır. Hafıza kartı bilgisayarınıza takılıyken programı çalıştırın, kartınızı seçip biçimlendirin. Bu işlem 1 dakika bile süremeyecektir.https://yadi.sk/d/eO-GCPssiLCu_Q

Özellikle cihaz güncellemeleri sırasında Fat32 formatı önem kazanmaktadır. Çoğu cihaz üreticisi güncellemelerin fat32 formatına sahip hafıza kartıyla yapılmasını istemektedir. Farklı formata sahip hafıza kartları güncelleme işleminde sorun çıkabilir, güncelleme işlemini hiç başlatmayabilir.

Kart Kapasitesi Az Gösteriyor, Normal mi?

Hafıza kartlarının üstünde yazan değerler birebir kart kapasitesini göstermemektedir. Örneğin 128 GB’lık hafıza kartı ortalama 119 GB gerçek veri saklama alanına sahiptir. 32 GB kartlar ortalama 29 GB civarında veri saklama alanına sahip olur. Kartın üstünde yazanla, bilgisayardan gördüğünüz kapasitesine arasında fark olması normal bir durumdur. Bu kartın sahte olduğu anlamına gelmemektedir.

Kartların ortalama gerçek saklama kapasiteleri

  • 16 GB ortalama 14 GB-15 GB
  • 32 GB ortalama 28 GB-30 GB
  • 64 GB ortalama 58 GB-60 GB
  • 128 GB ortalama 119 GB-120 GB

Hafıza Kartı Testi Nasıl Yapılır?

Piyasada bir çok sahte hafıza kartı mevcut. Okuma/yazma hızları çok düşük olabiliyor, kart üzerinde yazan kapasiteyle cihaz kapasitesi tutmayabiliyor. Hafıza kartınızın düzgün çalışıp çalışmadığını aşağıya linkini eklediğim programla test edebilirsiniz. USB 3.0 kart okuyucunuz yoksa test sonuçlarında 30 mb/sn üstünü göremezsiniz. USB 3.0 kart okuyucuyla yazma/okuma hızı testi yapmanızı öneririm. Eğer USB 3.0 kart okuyucunuz yoksa yazma/okuma testi yerine yazma/doğrulama testi yapmanızı öneririm. Kartın tamamını doldurup, karttaki tüm dosyaları kontrol ederek kartın gerçek kapasitesini ve kartta olabilecek hataları gösterecektir.

https://yadi.sk/d/APHDsPQAIfFe5g

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

2 yorumlar

  1. FAT32 olarak formatladığım zaman 25gb değerinde bir videoyu hafıza kartım kabul etmedi dosya sistemi bozuk diyor. Aynı videoyu FAT32 olarak formatlamadan önce kabul ediyordu bu sıkıntıyı nasıl çözebilirim.

    • 32 GB altında kart kullanıyorsanız fat32 ve ntfs formatları seçilebilir sadece. Bu sayfanın başındaki kart testini çalıştırıp kartın kapasitesini doldurup, yazdırılan verileri okutarak kartta sorun olup olmadığını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir