100 TL İndirim
Aye Store Araç Takip Sistemi
İndirim kuponu
Aye Store Araç Takip Sistemi
Ücretsiz kargo
Ücretsiz kargo Show Less

Geri Vites Kamerası: 4.3″ Monitörlü Geri Görüş Kamerası İncelemesi

Daha önce incelemesini hazırladığım dikiz aynalı geri görüş kamerası incelemesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Geri görüş kamerasını ayna yerine harici monitöre vermek isteyenler için birazdan incelemesini göreceğiniz ürün oldukça başarılı.

17.42$
4.3 İnç Ekranlı Geri Görüş Kamerası
Anlık indirim
4.3 İnç Ekranlı Geri Görüş Kamerası
Takipli kargo ücretsiz. With rear camera seçeneğiyle almalısınız.Show More
Takipli kargo ücretsiz. With rear camera seçeneğiyle almalısınız. Show Less

ÜRÜN FOTOĞRAFLARI

ekranli-geri-gorus-kamerasi003
ekranli-geri-gorus-kamerasi001
ekranli-geri-gorus-kamerasi006
ekranli-geri-gorus-kamerasi008
ekranli-geri-gorus-kamerasi007
ekranli-geri-gorus-kamerasi005
ekranli-geri-gorus-kamerasi004
ekranli-geri-gorus-kamerasi002

Ürün 4.3 inç’lik ekrana sahip olup, 800x480p ekran çözünürlüğünü var.  Ekran boyutu geriyi rahatça görebilmek için yeterli. Monitörün arkasında 3 adet tuş bulunuyor. Işık, renk, çözünürlük, dil ayarlarını yapmak için kullanılıyor. Ekranın altındaki çift taraflı bant sayesinde ekran, ön konsola sabitlenebiliyor. Ekranın arkasındaki eklem sayesinde 90 derece’ye kadar öne/arkaya hareket etmesi sağlanabiliyor. Ekran sürekli açık tutulmuyor. Geriye taktığınız anda hızlı şekilde açılıyor. Vitesi geriden çıkardığınız anda kapanıyor. Hem otomatik hem manuel araçlar için uygulanabilir.

MONTAJ AŞAMASINDAN FOTOĞRAFLAR

ekranli-geri-gorus-kamerasi0011
ekranli-geri-gorus-kamerasi0012
ekranli-geri-gorus-kamerasi0009
ekranli-geri-gorus-kamerasi0010

Arka kamera su geçirmez ve 170 derecelik çekim açısına sahip. Kayıt özelliği bulunmuyor. Sadece arkayı göstermeye yarıyor. Ekranda park çizgileri görünüyor ancak standart çizgiler. Yani sürekli sabitler ve sizin arka kamerayı takma açınıza, aracın genişliği, tampon çıkıntısı gibi değişkenler hesaba katılmadan oluşturulan çizgiler. Yani çizgiler birebir aradaki mesafeyi belirtmiyor. Çizgilere aracı 2-3 gün kullandıktan sonra tam olarak alışabiliyorsunuz. Alıştıktan sonraysa büyük kolaylık oluyor.

Ürünün yanında montaj için gerekli tüm kablolar gönderiliyor. Montaj için video hazırladım ancak videoyu izlerken gözünüzden kaçan noktalar olabilir diye yazılı olarak da anlatma gereği duyuyorum. Eğer eliniz montaj işlerine biraz yatkınsa kendiniz takabilirsiniz. Ancak “aracın sigorta kutusu nerede, sigortadan nasıl elektrik alırım, geri vites lambasından nasıl elektrik alırım” gibi fikirler videoyu izledikten sonra kafanızda canlanmıyorsa riske girmeyip, montajı oto elektrikçiye yaptırmanız daha güvenli olacaktır.

Montajda lazım olacak malzemeler;

 • Yıldız tornavida,
 • Karga burun veya sigorta sökmek için kıskaç,
 • Maket bıçağı,
 • Bolca elektrik bandı,
 • Aracın kullanma kılavuzu veya sigorta kutusu şeması,
 • Oto kontrol kalemi. (Olmasa da olur ama olursa işinizi kolaylaştırır.)

Malzemeleriniz tamamsa montaj için en azından 1 saat zaman ayırmanız gerekiyor. Aracın hem ön kısmında hem arka kısmında işçilik gerekiyor. Ben montaja genellikle önden başlarım.

Anlatıma ön kısımdan başlıyorum. 

Kameranın kutusunun içinden aşağıdaki gibi kırmızı soketli, 2 uçlu bir kablo çıkıyor.

4.3 İnç Monitörlü Geri Görüş Kamerası İncelemesi

Bu kablonun kırmızı olanı aracın sigorta kutusuna, siyah olanı sigorta kutusu çevresindeki metale bağlanıyor. Yani kırmızı kablo artı, siyah kablo eksidir. Kırmızı kablo sigorta kutusuna, kontağa bağlı olarak enerji gelen sigortaya bağlanmalıdır. Yani sürekli enerji ihtiyacı yoktur. Sadece araç çalıştığı zaman enerji gelmesi yeterlidir. Kablo monitörü takacağınız yerle sigorta kutusu arasında yetişmezse kabloya uzatma yapınız.

4.3 İnç Monitörlü Geri Görüş Kamerası İncelemesi

Sigorta kutusundan aldığınız enerjiyi monitöre bağlayıp, sarı renkli kabloya kutu içerisinden çıkan 6 metrelik kablonun bir tarafındaki sarı ucu bağlayın. Önerim birbirine geçmeli soketleri taktıktan sonra elektrik bandıyla sarmanız olacaktır. Sürekli titreşim halindeki araçlarda zamanla gevşeme olabiliyor. Daha sonra kabloları saklayarak bagaja kadar getiriniz.

6 metrelik kablonun iki ucunda da kırmızı kablo mevcut. O kırmızı kablolarla işimiz yok. Uçlarını bantlayın.

Bagaj kısmı montajı

Bagaj kısmını genelleme olarak anlatabiliyorum. Çünkü her aracın bagaj yapısı farklıdır. Bagaj kısmında yapılması gereken ön önemli iş geri vites kablosunu tespit ettikten sonra kablodan enerji almaktır. Bu işlemi yapma amacımız; arabayı geriye takınca kamerayı tetikleyip monitörü açtırmaktır. Bu işlem sırasında kontrol kalemi kullanarak daha kolay sonuca ulaşabilirsiniz. Geri vites lambasının olduğu yerin soketini söküp soketlere kontrol kalemini tutarak hangi renk kablonun geri vites lambasının olduğunu öğrenebilirsiniz. Eksi kabloyu bağlamasanız da olur. Eksi olmadan da çalışabiliyor. Bu kısmı daha iyi anlamak için yukarıdaki videoyu mutlaka izleyin.

Geri vites lambasından aldığınız enerjiyi kameranın soketine takıp, soketi gevşememesi için bantlayın.

Geri vites lambası kablosunu bulup, enerji aldığınızı varsayarak devam edecek olursak, kamerayı tampona taktıktan sonra kabloları bagaj içine geçirmeniz gerekiyor. Tampona kocaman delik açmamak için plaka lambalarının yuvalarından kabloları geçirebilirsiniz. Kamerayla ön kısımdan çektiğimiz kablonun sarı uçlarını birbirine bağlayıp soketi bantlayın.

Bu işlemleri yaparken açıkta bağlantı bırakmamaya özen gösterin. Bağlantıların yerlerine iyice tutunduğundan emin olun. Titreşim halinde iyi bağlanmamış olan kablolar yangın tehlikesi çıkarabilir. 

FACEBOOK GRUBUNDAN GELEN SORULAR

Arka ve ön kamera takılabilir mi?
Ön ve arka kamera takılabilir. Hangi kameraya tetik verilirse o kamera devreye girer.

Yağmurlu havalarda çekim kalitesi nasıl?

Hatchback arabada yerden kalkan su arka tampon ve bagaj kapağını kaplıyor. Bu yüzden kameranın lensinin üstü de kir kaplanıyor. Görüş kalitesini sıfıra indiremese de düşürüyor.

KUTU İÇERİĞİ 

 • 1 adet monitör,
 • 1 adet 6 metre kablo,
 • 2 adet enerji kablosu,
 • 1 adet geri görüş kamerası,
 • 1 adet matkap ucu(Gömme tip kameralarda),
 • 2 adet vida (Vidayla sabitlenen tip kameralarda).

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKİ

Aliexpress

Ürün 12 günde elime ulaştı. Güvenilir satıcıdır. 

17.42$
4.3 İnç Ekranlı Geri Görüş Kamerası
Anlık indirim
4.3 İnç Ekranlı Geri Görüş Kamerası
Takipli kargo ücretsiz. With rear camera seçeneğiyle almalısınız.Show More
Takipli kargo ücretsiz. With rear camera seçeneğiyle almalısınız. Show Less

Aracınıza uygun tipte 1 adet almanız yeterlidir. 

No coupons found.

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

2 yorumlar

 1. Merhabalar sizin videonuz da gördüm ve aracıma uyguladım, ben önden şase yaptığımda çalışmadı, arka geri vites lambasından şase yaptım ve sadece öndeki lcd ye giden kırmızı kabloyu sigortaya bağladım siyah kabloyu şaseye bağlamadım, açıkta bıraktım. Diğer şekilde çalışmadı çünkü. Fakat araç çalışınca ekranda çizgi atlamaları oluştu onun içinde kondansatör-direnç-diyot ile çözümü varmış diye öğrendim ama daha uygulamadım. Video için teşekkürler. Başarılar dilerim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir