previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Slider

Dikiz Aynalı Geri Görüş Kamerası İncelemesi

Ürünü kendi araçlarımızdan birine montaj için aldım. Çok fazla soru geldiği için kısa bir anlatım videosu çektim.

Dikiz Aynalı Geri Görüş Kamerası

Montaj sırasında oldukça yorulmuştum. Biraz nefes nefeseyim ve sesim titremiş. Kusura bakmayın 🙂

İNCELEMEMİN SONUNDA GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKİ MEVCUTTUR. Bu inceleme 13 Ocak 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Ürünü inceledikten sonra başka araçlara da montajını yaptım. Montajını yaptığım Micra’nın fotoğraflarını da ekledim.

ayna-kamera0001
ayna-kamera0002
Dikiz Aynalı Geri Görüş Kamerası

Kısa kısa başlıklar altında ürünü tanıtmak istiyorum.

EKRAN MONTAJI VE ÖZELLİKLERİ

Montajını kendiniz yapamayabilirsiniz. Ekran için enerjinin artı kısmını sigorta kutusundan aldım, eksiyi sigorta kutusu üzerinde şaseye bağlı olan bir metale tutturdum. Ön tarafı bağlamak eliniz yatkınsa zor değil.

Cihazı takmak için aynayı sökmeyi gerekmiyor. Aynanın üzerine kıskaçlarıyla takılıyor. 8 cm yüksekliğe kadar olan aynaların üzerine oturabiliyor.

Ekranın açma kapatma tuşu yok. Geriye takınca otomatik olarak açılıyor. Cihazın arkasında 1 adet tuş bulunuyor. Bu tuş görüntüyü sağ sol çevirmek için kullanılıyor. (Tuşlar yukarıdaki görselde)

Beyaz olan soket AV çıkışı için.

AV çıkışı da mevcut. Multimediaya görüntü aktarılabiliyor. Multimediaya görüntü aktarmak için olan AV bağlantısı ara kablosunu extra olarak almanız gerekiyor.

4.3 inc’lik ekranı mevcut. Aynanın kendisi karartmalı. Görüntüsü bulanık değil. Ayna orjinal dikiz aynası kadar performans sağlıyor.

ARKA TARAFIN MONTAJI

Ancak arka tarafın bağlantısı çok daha zor. Geri vites lambasının kablosunu bulup, arka kamera üzerinden çıkan artı kabloyu, geri vites lambasının kablosunu sıyırarak bağlamak gerekiyor. Ayrıca kamerayı tampona montajlamak için 2 adet vida deliği açmak, kabloyu geçirmek için 2 cm çapında delik açmak gerekiyor. Ben 2 cm delik açmak yerine plaka lambasını yerinden söküp, kabloyu çevirecek kadar kesik açıp, plaka lambasının yuvasının içerisinden geçirmeyi tercih ettim.

AÇILIŞ SÜRESİ

Cihaz anlık olarak tepki veriyor. Geriye taktığınız anda ekran açılıyor. Araç ilk çalışmasında bile görüntünün gelmesinde gecikme yaşanmıyor. Videoda da zaten bunu göstermeye çalıştım.

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKİ

Ürün 13 günde elime ulaştı. Kargo takip edilebilirdir. Satıcı kargo paketi üzerine düşük fiyat yazmaktadır.

Dikiz Aynalı Geri Görüş Kamerası
China Post kargo ücretsiz
“Camera with monitor” seçeğiyle almalısınız.

https://tr.aliexpress.com/item/-/32909950300.html

Daha ucuza satın almak için ekran ve kamerayı ayrı ayrı alabilirsiniz. 

Dikiz aynalı geri görüş monitörü + kamerayı ayrı ayrı alınca 20 dolara satın alınabiliyor. Bence fiyat çok iyi. İhtiyaç sahipleri kaçırmasın. Linkini verdiğim ilk geri görüş kamerası, plakası tamponda olan araçlarla uyumludur. Eğer plakanız bagaj kapağındaysa en sondaki linkteki kamerayı satın alınız.

Dikiz Aynalı Geri Görüş Monitörü
China Post kargo ücretsiz

https://tr.aliexpress.com/item/-/32873395911.html

Geri Görüş Kamerası
Turkey kargo ücretsiz

https://tr.aliexpress.com/item/-/32900519792.html

Geri Görüş Kamerası
China Post kargo ücretsiz

https://tr.aliexpress.com/item/-/32911942558.html

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda oldukça bilgi edindikten sonra araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 4 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapmaya başladım. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

Check Also

Araç Kamerasında Sık Kullanılan Özellikler

Araç kameralarının özellikleri yanlış yorumlanabiliyor. Bu yüzden en fazla sorular özellikleri detaylı olarak ayrı sayfalarda …

23 yorumlar

 1. Aykut bey inceleme için teşekkür ederim. i20 için konuşuyorum hali hazırda park sensörü takılı bende.
  Dikiz aynasının elektiriğini sigortadan alıcam kameranınkini de sensörden alırım geri vites lambasına bağlı zaten.
  Anlamadığım nokta tetiklemeyi nasıl ve nereden alacağım yardımcı olurmusunuz.

  • Merhaba Mustafa Bey,
   Ön taraf için yapacağınız işlem doğru. Arka kamera için elektrik almanız gerek yok. Arka kamera için sadece tetik gerekiyor. Geri vites lambasının kablosunu bagaj kapağının plastiğini söküp bulmanız gerekiyor. Yeşil gri veya turuncu gri renkteydi. Şuan tam aklımda değil rengi. Geri vites lambasının soketini söküp ordan rengine bakabirlisiniz. Geri vites lambasının kabloyu sıyırıp, arka kameranın tetik kablosunu oraya bağladığınız zaman geriye takınca tetik alıp, ekranı ve arka kamerayı çalıştıracaktır.

 2. Kolay gelsin Aykut bey. Bu aynadan ve kameradan aldim. Ve 5 metrelik bir ara kablo var. 2 tarafinda sari rca kablo basi var. Bu sari kablo baslarinda 2 tarafta da uclari bosta 15 cm lik kirmizi kablo var. Bu kablolar nedir?

  • Merhaba Mahmut Bey,
   RCA kablonun arka kamera tarafındaki kırmızı kabloyu geri vites lambasını sıyırıp ondan tetik almanız gerekiyor. Ön taraftaki kırmızı kablonun amacı bazı ekranların tetikle açılıyor olmasıdır. Orjinal multimedia sistemlerine bağlanırken bu şekilde bağlanır. Sizin kullandığınız cihazda ön kabloyu bağlamaya ihtiyaç yok. Boşta kalacaktır.

 3. Aykut bey pejo 207 aracim ben ayna ölçüleri ni merak ettim bu ürün boyutu aracıma uygunmudur.tesekkurler.

 4. Kac amperlik sigorta kullanilmali. Ben 1 amper kullandim.gunes altindayken ekran yatay cizgi seklinde parazitle aciliyor. Sigortayi elleyince duzeliyor. Denk mi geldi acaba?sigortadan mi elektriksel arzami olabilir?

  • Sigortanın boyutu akımı değiştirmez, maximum kesme akımını değiştirir. Düzgün bağlantı alamamış olabilirsiniz. Bağlantıyı yeniden yapmanızı, şase bağlantısını da kontrol etmenizi öneririm.

 5. İyi calismalar. Aykut bey bu aynanin uzerindeki cizgilerin acikligi ayarlanabiliyor mu? Yani cizgilerin genisligi aracin genisligi kadar degil.

 6. Hocam iyi günler ürün arızalı gelirse satıcı ürünü geri alıyor mu bu konu hakkında bilginiz var mı çünkü bazı yorumlar okudum geri yollayamamışlar da

 7. Hocam iyi günler ürün arızalı çıkarsa geri iade edebiliyormuyuz bu konu hakkında fikriniz var mı ?

 8. Bende aldım bu cihazdan ama her videoya baktım kimse kablo bağlantılarının nasıl yapıldığını videoya çekmemiş

 9. Multi medya icin ne yapacak telefon baglanıyormu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir