Viofo A119 Mini 2K 1440P 5GHz WiFi GPS'li Araç Kamerası
Viofo A119 Mini 2K 1440P 5GHz WiFi GPSli Araç Kamerası
Ücretsiz Kargo
Ücretsiz Kargo Show Less

Xiaomi Yi II (4K) Aksiyon Kamerası Detaylı İncelemesi

yi-4k-fotograflari016

Daha önce Xiaomi Yi 2K  modelinin incelemesini yapmıştım. Piyasaya Xiaomi Yi 4K modeli çıkınca satın alıp detaylı incelemesini hazırladım. Yi 4K şuan piyasadaki en iyi aksiyon kamerası olarak adlandırılabilir. 4K 30 FPS, 1080p 120 FPS çekim modları mevcut. Dokunmatik ekrana sahip olması cihazı çok kullanışlı yapıyor. Dokunmatik ekran hassasiyeti, kullandığım telefonumun ekranı kadar hassas.

Xiaomi Yi 4K Su Geçirmez Kap
Anlık indirim
Xiaomi Yi 4K Su Geçirmez Kap
Yi lite, Yi 4K+ modelleriyle de uyumludur.Nasıl alınır? / Detaylar
Yi lite, Yi 4K+ modelleriyle de uyumludur.Nasıl alınır? / Detaylar Show Less

Batarya dayanma süresi önceki modele göre çok daha geliştirilmiş. 4K 30 FPS modunda 2 saat video kaydı yapabiliyor. Cihaza güncellemeyle birlikte sürekli yeni bir şeyler ekleniyor. İnceleme sonunda satın alma linklerini bulabilirsiniz. Cihazın ilginç bir diğer özelliğiyle Facebook ve Youtube üzerinden direk olarak canlı yayın yapabilmesi. Evdeki modemden veye hücresel veri üzerinden canlı yayın yapılabilir. Bu özelliği ayrı sayfada açıkladım. Buraya tıklayarak açıklamalara bakabilirsiniz.

FOTOĞRAFLARI

yi-4k-fotograflari035yi-4k-fotograflari033yi-4k-fotograflari031yi-4k-fotograflari012yi-4k-fotograflari044yi-4k-fotograflari039

ÖZELLİKLERİ

 • 4K 30 FPS, 1080p 120 FPS çekim kalitesi,
 • WiFi,
 • 155 derece çekim açısı,
 • Değişken açılı lens,
 • Youtube’da ve Facebook’da canlı yayın yapabilme,
 • Sony IMX377 Cmos,
 • Ambarella A9SE75 chipset,
 • 1400 mAh batarya,
 • Dokunmatik 2.19 inc ekran,
 • 128 GB MicroSD kart desteği,
 • Dahili çift mikrofon,
 • Gorilla ön ekran camı
 • Tek şarjla 4K, 2 saat video kaydı,
 • Bluetooth ile uzaktan kumanda desteği,
 • UV filtre desteği,
 • Su geçirmez kap desteği,
 • Slow motion video çekimi,
 • Time lapse video çekimi,
 • Titreşim engelleyici,
 • Otomatik ekran döndürme,
 • Geniş açı görüntü düzenleyici,
 • Bilgilendirme ledleri,

EKSİ YÖNLERİ

DEĞİŞKEN AÇILI LENS

Değişken açılı lens özelliği her çözünürlükle kullanılamıyor. Tabloya değişken açılı lens başlığı altından bakabilirsiniz.

GÖRÜNTÜ SABİTLEYİCİ

4K modunda görüntü sabitleyici özelliği kullanılamıyor. Yi’nin sitesinde sebebini araştırdığım da; Cihazın tüm işlemcisini 4K video kaydının daha iyi olması için ona ayırdıklarını, bu yüzden sabitleyicinin devre dışı bırakıldığı açıklanmış. Aynı zamanda geniş açının neden olduğu görüntü bozulmasını düzenleyen özellik de kullanılamıyor. Aşağıya hangi çözünürlükleri desteklediğinin tablosunun linkini ekledim.

https://www.kamerarehberi.com/wp-content/uploads/2016/12/sabitleyici.png

ÇÖZÜNÜRLÜK ve FPS’LER

ÇÖZÜNÜRLÜKFPS
4K3024
2.7K3060
2K3060
1080P306090120
960p60120
720P60120240
480P240

ÖNERİLEN KARTLAR ve KART KAPASİTELERİ

sdcard

XIAOMI’NIN İSTEDİĞİ KART KOŞULLARIÖNERDİĞİ KARTLAR
 • Class 10 veya üzeri,
 • 16-128 GB,
 • MicroSDHC veya MicroSDXC
 • Fat32 şeklinde biçimlendirilmiş,
 • Transcend Ultimeate 633x U3,
 • Sandisk Extreme U3,
 • Sandisk Extreme Pro U3,
 • Lexar 1000x U3,
 • Sony SR-64UX U3,
 • Sandisk Extreme Plus U3

DEĞİŞKEN AÇILI LENS

Değişken açılı lens özelliği videoyu dar, orta ve geniş açıyla kaydetmeye izin veriyor. Bu özellik cihaza güncellemeyle birlikte eklendi. Ancak bu özellik her çözünürlükte seçilemiyor veya açı kısıtlanıyor. Daha açıklayıcı olması için tablo olarak hazırladım.

tablo
Üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

Cihaz 3 adet odaklanma seçeneği var. Yakın, orta ve uzak olarak çekim yapılacak alana göre odaklanma seçimine izin veriyor. Ben çekimlerde çoğunlukla orta olarak kullandım.ODAKLAMA

TİTREŞİM ENGELLEYİCİ

Aksiyon kameralarının yeni çıkanlarının neredeyse hepsinin sahip olmaya başladı titreşim engelleyici, görüntü sabitleyici, gyro sensör gibi bir çok adı bulunan bu özellik Xiaomi Yi 4K modelinde mevcut. Adında da anlaşılacağı üzere görüntüdeki titreşimleri engelliyor. Görüntünün daha temiz ve izlenebilir olmasını sağlıyor.

Cihazın eksi yönlerinde de belirttiğim gibi bu özelliği tüm çözünürlüklerle kullanmaya izin vermiyor. 4K çekimde tamamen görüntü kalitesine odaklanmak amaçlı tüm yan özellikler devre dışı bırakılmış. Titreşim engelleyicinin hangi çözünürlüklerde çalıştığını aşağıdaki listeden görebilirsiniz.
https://www.kamerarehberi.com/wp-content/uploads/2016/12/sabitleyici.png

SU GEÇİRMEZ KAP MODU

arac-kamera-com-fotografl001Bu özellik kameraya 1.3.3 güncellemesiyle birlikte geldi. Güncellemesi yapılmayan cihazların ayarlarında bu mod görünmeyebilir.

Su geçirmez kap modu nedir? Ne işe yarar?

Yi 4K aksiyon kamerası dokunmatik ekranlı, üzerinde sadece 1 adet tuş var. Su geçirmez kapla kullanırken, cihazın ayarlarına ulaşmak için her seferinde kaptan çıkartıp, ayarı yapıp daha sonra tekrar kaba koymak gerekiyor. Bu mod sayesinde tek tuşla hem çekim modlarına ulaşılabiliyor hem de bu modlar arasında seçim yapılabiliyor.

Xiaomi Yi 4K Su Geçirmez Kap
Anlık indirim
Xiaomi Yi 4K Su Geçirmez Kap
Yi lite, Yi 4K+ modelleriyle de uyumludur.Nasıl alınır? / Detaylar
Yi lite, Yi 4K+ modelleriyle de uyumludur.Nasıl alınır? / Detaylar Show Less

Cihazın ayarlarından “In Housing mode” aktif edildikten sonra kameranın üstündeki tuşa uzunca basılırsa aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi tüm menüler tek sayfada toplanıyor. Kısa süreli basarak ikonlar arasında geçiş yapılıyor, uzun süreli basılırsa o moda geçiliyor.

BATARYA DAYANMA SÜRELERİ

Çok fazla çekim modu bulunduğu için hepsiyle tek tek test yapmadım. Yi technology resmi sayfasından Yi labs adı altında yaptıkları dayanma sürelerini direk olarak ekliyorum.

ÇÖZÜNÜRLÜKWİFİ KAPALI – EKRAN KAPALIWİFİ AÇIK – EKRAN KAPALI
4K 30 FPS120 dakika100 dakika
4K ULTRA 30 FPS109 dakika91 dakika
2.5K 30 FPS138 dakika132 dakika
1080P 120 FPS120 dakika103 dakika
1080P 60 FPS120 dakika108 dakika
960P 120 FPS148 dakika125 dakika
720P 240 FPS134 dakika109 dakika
720P 120 FPS138 dakika124 dakika

EKRAN

6 p6

Kameranın en büyük özelliklerinden biri bence dokunmatik ekranı . Gorilla glass ekran koruyucuya sahip. 2.19 inc’lik ekran oldukça yeterli. Dokunmatik ekran cihazı oldukça hızlı şekilde kullanmaya imkan veriyor. Dokunmatik hassasiyeti çok iyi. Sadece bir kaç defa ekran kilidini açarken tam algılamadı. Onun dışında tüm komutları iyi şekilde algılıyor.

WIFI BAĞLANTISI

Xiaomi Yi 4K modeli WiFi’a sahip.

Android için WiFi uygulaması
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xiaomi.xy.sportscamera&hl=en

IOS için WiFi uygulaması
https://itunes.apple.com/us/app/xiaoyi-action-camera-yicam/id963065779?mt=8

WiFi üzerinden neler yapılabilir?

arac-kamera-com-fotograf013arac-kamera-com-fotograf014arac-kamera-com-fotograf017arac-kamera-com-fotograf018
TUŞLARI

p15Cihazı kumanda etmek için kamera üzerinde 1 adet tuş bulunuyor. Cihaz dokunmatik ekranlı olduğu için başka tuşa ihtiyaç duyulmamış. Fotoğraf çekme, video başlatma ve durdurmaya yarayan bu tuş, su geçirmez kap moduydayken cihaza tam anlamıyla erişim sağlıyor.
p7Bunun dışında cihazın batarya ve SD kart yuvasına ulaşmak için cihazın alt kısmında bir tuş bulunuyor. Bu tuşa basarak kapak kaydırıldığı zaman batarya ve SD kart yuvası ortaya çıkıyor.

BİLGİ LEDLERİ

Kameranın ön kısmında bir adet bilgi ledi bulunuyor. Bu led bataryanın durumunu belirtiyor. Cihazın üst kısmındaki tuşta da led bulunuyor. Bu led kayıtta olup olmadığı hakkında bilgi veriyor.

EKRAN FONKSİYONLARI

Daha rahat anlatabilmek için videolu olarak gösterdim.

OTOMATİK DÜŞÜK IŞIK AYARI

Düşük ışıklı alanlarda daha iyi görüntü alabilmek için otomatik ayarlamalar yapıyor. Bu ayar 1080p üzerindeki çözünürlüklerde kullanılamıyor.

SES KALİTESİ

Xiaomi Yi 4K modelinin dahili 2 adet mikrofonu bulunuyor. Bu mikrofonların ses kalitesi oldukça başarılı. Şuana kadar test ettiğim cihazlar arasında en temiz ses kaydı alan cihaz Yi 4K modeli.

Telif hakkı içermeyen, gece yaptığım bir video kaydından ses kaydına bakabilirsiniz.
https://youtu.be/_0VVGJEkvDk

YOUTUBE VE FACEBOOK CANLI YAYINI

Yi 4K üzerinden direk olarak canlı yayın yapma özelliği bulunuyor. Anlatımı uzun olacağı için ayrı sayfada açıklamasını yaptım.
https://www.kamerarehberi.com/xiaomi-yi-4k-facebook-ve-youtube-canli-yayini-ozelligi/11728

FOTOĞRAF KALİTESİ

Xiaomi Yi 4K max 12mp fotoğraf çekebiliyor. Yalnız şunu belirtmem gerekiyor ki; 8mp dışında tüm çözünürlükler 4:3 oranıyla kayıt yapıyor. 16:9 fotoğraf sadece 8mp olarak çekilebiliyor.

ydxj0115
3840×2160 – Fotoğraf küçültülmüş ve kalitesi düşürülmüştür.

Çekimleri çözünürlükleri düşürerek siteye ekliyorum. Orjinal boyutta ve kalitede görmek için aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.https://yadi.sk/d/ESc4YL9732Rnuy

SD KART YUVASI ve BATARYA

sd-kartyi-4k-fotograflari039

Kameranın SD kart yuvası alışık olmadığım bir yerde. İlk başta çevresinde kart takacak yer aradıktan sonra batarya yuvasının yanında olduğunu fark ettim. Yandaki görselden SD kartın nereye takılacağını görebilirsiniz. Bataryayı çıkarmadan SD kart söküp takılabiliyor.

RENKLERİ

Xiaomi Yi 4K modelinin 3 farklı renk seçeneği mevcut. Benim incelemesini yaptığım siyah modeli. Bu model dışında toz pembe ve beyaz renkleri mevcut.

g5 g6 g7

AYARLAR

Ayarlar bölümü sayfayı çok uzattığı için slayt şekline getirdim. Önceki/Sonraki butonlarıyla diğer ayarları görebilirsiniz. Ayarlar toplamda 3 sayfadır.

Aşağıda gördüğünüz ayarların bir kısmı cihazınızda bulunmayabilir. Bu ayarlar güncellemeler yüzünden değişiklik gösterebilir. İncelemenin devamında güncelleme paketlerini bulabilirsiniz. Bu ayarlar menüsü 1.3.3 güncelleme paketine göre hazırlanmıştır.

VİDEO AYARLARI

Resolution
Çözünürlükler bu menüden seçebilir.

Field Of View
Lens açısını geniş, orta, dar olarak ayarlanabilir.

Metering Mode
Odaklama yakın, orta ve uzak olarak ayarlanabilir.

Video Quality
Videonun kalitesi düşük, orta ve yüksek olarak ayarlanabilir.

WB
Video ışık ayarı yapılır.

Color
Videonun renk ayarı yapılır.

ISO
Ortamın ışığına göre hassasiyet ayarlanır. Otomatik ISO mevcuttur.

Sharpness
Görüntünün keskinlik ayarı yapılır.

Electronic Image Stabilization
Görüntünün titremesini engeller.  (On-OFF seçeneği mevcuttur.)

Time Stamp
Video üzerinde tarih ve saat bilgilerini gösterir.

CİHAZ AYARLARI (2.sekme)

Adjust Lens Distortion
Geniş açıdan kaynaklı görüntü bozulmalarının önüne geçer. (On-OFF seçeneği mevcuttur.)

WiFi

WiFi’ye basıldığı zaman alt menü açılır. Bu menüde;

WiFi On-OFF
WiFi açıp-kapatma.

WiFi Info
Wifi kullanıcı adı ve şifresi gibi bilgileri verir.

WiFi Frequency
WiFi Frenkansını ayarlamaya yarar. Telefon için 5G seçilmelidir.

SD Card
Kartı formatlamak veya boş alanı görmek için kullanılır.

Default Camera Mode
Kameranın hangi modda açılabileceği ayarlanabilir.

Bluetooth Pairing
Bluetooth aksesuarlarını aramak/bağlamak için kullanılır.

Beeps
Bip sesi yüksek, kısık ve kapalı olarak ayarlanabilir.

Video Mute
Videonun sesini kapatır/açar.

LEDs
Cihazın üstünde olan bilgi ledlerini açıp kapatır.

In Housing Mode
Su geçirmez kap modunu açar/kapar.

Advanced

Advanced’a basıldığı zaman alt menü açılır. Bu menüde;

Screen Auto Lock
Ekran kilidini devreye sokma süresi ayarlanır.

Auto Power OFF
Cihaza ne kadar süre işlem yapılmazsa otomatik kapanacağının süresi ayarlanır.(Kayıtta değilken)

Video Rotation
Videoyu döndürür. Otomatik döndürme ayarı vardır.

AV OUT
Video çıkışını açıp/kapatır.

Set Date
Tarih ayarı yapılır.

Set Time
Saat ayarı yapılır.

Tutorial
Cihaz hakkında bilgi verir ve kolay kurulum sağlar.

KUTU İÇERİĞİ

 • 1x Xiaomi Yi 4k
 • 1x şarj/aktarma kablosu,
 • 1x kullanma kılavuzu.

ÇEKİM TESTLERİ

SLOWMOTİON ÇEKİM

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Aşağıdaki linkler güvenilirdir. Kargo paketleri üzerine düşük fiyat yazılmaktadır. Ortalama teslim süresi 12-18 gündür. Aşağıdaki linklere bakıp, uygun fiyatlı olandan satın alabilirsiniz.

Xiaomi Yi 4K Su Geçirmez Kap
Anlık indirim
Xiaomi Yi 4K Su Geçirmez Kap
Yi lite, Yi 4K+ modelleriyle de uyumludur.Nasıl alınır? / Detaylar
Yi lite, Yi 4K+ modelleriyle de uyumludur.Nasıl alınır? / Detaylar Show Less

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

33 yorumlar

 1. aykut bey bir ay kadar önce sj7 sj6 ve mi yi 2(4k) arasında tercih yapmak üzere tavsiye istemiştim. siparişi beklediğinizi belirtmişsiniz. Bu durumda öneriniz ne olur. Mi daha iyi görünüyor ancak kutu içeriği çok zayıf. fiyat farkına göre bu farkı ödemeye değermi mi için? Şu anda sj7 ye meyilliyim biraz. teşekkürler

 2. selami özilhan

  aykut bey bende şu anda xiaomi yi var ve şu anda 4k almak istiyorum. onun aksesuarları bununla uyum sağlar mı acaba? merak ettiğim özellikle su geçirmez kabı ve monopod un üzerindeki tuşlları çalışır mı?

 3. suan en uygun nerden alabiliriz acaba gearbestte kupon varmıdır?

 4. Bugun itibariyla amazon.fr den siparis verdigim kamera elime ulasti. micro sd karti taktigimda sd card error hatasi veriyor. Nasil duzeltebilirim acaba?

 5. Selçuk Dağlı

  Aykut Bey hemen hemen bütün araç kameralarınızı inceledim. emeğiniz cok sağolun. elinizdeki kameralardan satılık olan var mı? hyundai h92 gibi mesela

 6. Merhaba. Yi 2 4k modelini aldım. Lg plazma tv de çekimleri izleyemiyorum. Desteklenmeyen dosya biçimi diyor tv. Kamera ayarlarını nasıl yapmalıyım bu tvde izlemek için teşekkürler

 7. Aykut bey merhaba.Forumda da yazmıştım ama diğer kameralar içime sinmedi.Bu kamera batarya ömrü ve gerçek 4 k çekimi yönünden her ne kadar ( aksesuarları yetersiz parayla almak gereksede )çok iyi görünüyor.İncelemelerde içime baya sindi lakin bunun bir de plus modeli çıkmış onu inceleme fırsatınız oldu mu ya da tavsiye edermisiniz?Sade 4 k ya göre?Finansal olarak 4 yada plusu almayı düşünüyorum tavsiyenize uyarak teşekkürler.

 8. merhabalar xiaomi yi 4k kamera aldım fakat aksesuarları yok malum gearbestte bıraz puanım alabılecegım en iyi set sizce hangisi olurdu teşekkürler

 9. Harika bir sunum olmuş. Ben de bir tane alacağım fakat Xiaomi Mijia mı daha kaliteli bu mu anlayamadım. Sizin fikriniz nedir?

 10. Yi2 4k ekranı çatladı dokunmatiği çalışmıyor. tamirini kim yapıyor bilginiz varmı ben kimseyi bulamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir