1599.90 TL
Viofo A129 PRO DUO 4K Gps'li Akıllı Araç Kamerası
Viofo A129 PRO DUO 4K Gps'li Akıllı Araç Kamerası
2 yıl Türkiye garantili. Aynı gün ücretsiz kargo.Devamını gör
2 yıl Türkiye garantili. Aynı gün ücretsiz kargo. Ufalt

Viofo Garanti İşlemleri – Viofo Garanti Uzatma

Merhabalar,

Viofo araç kamerası kullanıcıları çok fazla olduğu için garanti konusunda rehber tarzında bir yazı hazırlamak istedim. Viofo, garanti konusunda oldukça başarılı, ürünlerinin arkasında duran bir firmadır. Aldığınız her Viofo ürünü 1 yıl üretici garantisindedir. Hangi firmadan satın almış olursanız olun, standart olarak 1 yıllık üretici garantisine sahip olursunuz.

GARANTİ UZATMA

Kameranızı Viofo’nun sitesine kaydederseniz garanti süreniz 18 ay / 1.5 yıla yükselir. Kameranın arkasında bulunan seri numarası, aldığınız tarih ve aldığınız site gibi bilgileri topladıktan sonra, kameranızı aşağıdaki bağlantıyı kullanarak kayıt ettirebilirsiniz.
https://www.viofo.com/content/14-product-registration

ARIZA YAŞANIRSA YAPILACAKLAR

Artık 1.5 yıllık üretici garantisine sahibiz. Peki kameramız arızalanırsa ne yapacağız? Sorunu net bir şekilde gösteren kısa bir video hazırlayıp Youtube’a videoyu yükleyin. İngilizce konuşmanıza gerek bile yok. Yeter ki sorun açık şekilde videoda anlaşılsın. Kameranın arkasındaki seri numarayı da videonuz da gösterin.

Daha sonra support.viofo.com adresine girip, yeni bir ticket yani destek talebi oluşturacağız. Bu noktada biraz İngilizce gerekiyor. İngilizceniz yoksa translate.google.com adresinden çevirebilirsiniz. Sorununuzu kısa bir şekilde anlatıp, sorunu gösteren video linkini ekleyin. Daha çabuk sorunu çözmek için yaptığınız uygulamalar varsa onları da belirtin. Resmi tatil ve hafta sonu değilse 48 saatte dönüş yapılır. İlk olarak size bir kaç öneride bulunacaklar. Öneriler işe yararsa yazının devamını okumanıza gerek bile yok.

TAMİR İÇİN ÜRETİCİYE GÖNDERMEK

Öneriler işe yaramazsa; kamerayı göndermeniz istenecek. Sorunun çeşidine göre sadece kamerayı veya kamera+aksesuarları birlikte isteyebilirler. Sadece kamera isterlerse daha uygun fiyata üreticiye cihazı gönderebiliriz. Yurt dışı gönderilerde paket boyutu ve ağırlığı en önemli etkendir. Kamerayı koruyacak kadar ambalaj ve ufak bir paketle PTT kargo aracılığıyla 27-30 TL aralığında bir ücrete gönderebiliriz. Kamerayı verecekleri adrese göndermemiz gerekiyor. Çince adres de yazmamız istendiği için verilen adresi yazıcıdan çıkartıp paketin üstüne yapıştırmamız gerekiyor. Gönderici ve alıcı bilgilerini tek bir sayfada çıkarıp pakete yapıştırabilirsiniz. PTT’ye gittiğiniz zaman yurt dışı gönderim formu alıp onu da doldurmalısınız. Ancak gönderim yaparken paket üstündeki yazılar daha önemlidir.

Gönderirken dikkat etmemiz gereken bir kaç husus var!

  • Ürün bedelini 20$’dan düşük göstermemiz isteniyor. (PTT kargo gönderim formunda bölüm mevcut.)
  • Sadece kamera mı yoksa kamera+aksesuarlar olarak mı göndermenizi istediklerine dikkat etmelisiniz.
  • Kamerayı yolda her türlü darbeye karşı korumak için balonlu naylon ile koruma altına almalısınız.
  • Paketin üstüne “defective-need repair” yani arızalı, tamir edilmeli yazan bir not iliştirilmelidir.
  • Son olarak PTT görevlisinin verdiği takip kodunu support.viofo.com adresinden iletilmeli, kameranın geri gönderileceği adres de yazmalısınız.

Kameranın gidip gelmesi ortalama 30 ile 45 gün arasında sürmektedir. Garantiye gönderilen ürünleri tamir ettiklerini hiç görmedim. Direk olarak yeni cihazla değiştirip gönderiyorlar. Gönderirken ürünün tamirli olduğunu pakete yazıyor. Bu sayede Türkiye gümrüğüne girdiği zaman vergi ödeme şansımız düşük oluyor. Ancak yine de vergi çıkma şansı mevcut. Benim gönderdiğim hiçbir kameraya şuana kadar gümrüğe sunma ücreti dışında ücret çıkarılmadı. Gümrüğe sunma ücreti 2019 yılında 5.2 TL’dir. 700 liralık cihaz için 5.2 TL büyük bir rakam değil.

SATICIDAN İADE ALMAK

Tatsız bir olay yaşadık ve 1-1.5 ay kamerasız kaldık ve 30 lira gibi bir masrafımız oldu. Uğraşmak da cabası. Biraz da olsa rahatlamak, masrafınızı karşılamak için satıcı firmadan iade talep edebilirsiniz. KameraRehberi.com ve Facebook grubunu ziyaret eden çoğu kullanıcı, kamerasını Banggood üzerinden satın alıyor. Viofo’ya gönderdiğimiz ilk video ve açıklama ile Banggood desteğe başvurduğumuz zaman bize ortalama olarak 20 ile 40 dolar arasında kısmı iade yapma teklifi ediliyor. Ödeme yaptığınız kredi kartına, 7/14 gün içerisinde kısmı iadeniz yatırılıyor.

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir