Viofo A229 Duo 2 Kameralı Ön-Arka 2K 1440P 5GHz Wifi GPS’li Araç Kamerası
Anlık indirim
Viofo A229 Duo 2 Kameralı Ön-Arka 2K 1440P 5GHz Wifi GPS’li Araç Kamerası
2 yıl garantili.
2 yıl garantili. Show Less

Smarnoo T652 Araç Kamerası Detaylı İncelemesi


Smarnoo T652 artık satılmamaktadır. Aşağıdaki linkten T652 yerine bulduğum WiFi’li yeni modelin incelemesine bakabilirsiniz.
https://www.kamerarehberi.com/g70-wifi-arac-kamerasi-incelemesi/20810 

Smarnoo T652 araç kamerası 1080p 30 fps çekim kalitesine sahip. Tam olarak fiyat  performans cihazı diyebiliriz. Novatek 96658 chipseti ve sony IMX323 görüntü sensörü olup, 40 dolar civarına satılan bir cihaz gerçekten kaçırılmaz diye düşünüyorum. Cihazı alıp incelemek istememin sebebi de bileşenleri ve fiyatıydı. Sony görüntü sensörü gece çekimlerinde gerçekten verimlidir. Gece çekim testlerimden, cihazın performansına bakabilirsiniz.

170 derecelik çekim açısına sahip. 2.45 inclik ekranı mevcut. En fazla 64 GB micro SD kart takılabiliyor. Kapasitörlü bataryaya sahip. Bu sayede pilli modellere göre cihazın ömrü oldukça uzun olacaktır. Darbe sensörü, döngüsel kayıt, ses kaydı gibi araç kameralarında olan standart özelliklerin hepsine sahip. Bana göre tek eksiği GPS desteği olmaması. 36 dolarlık bir cihazdan GPS desteği de beklemek olur diye de düşünüyorum. Vakumlu tutucusu oldukça sağlam, kırılacak gibi görünmüyor. Işık patlamalarının önüne geçip, daha iyi görüntü kalitesi sunmak için WDR özelliği mevcut.

Kaydedilen video ve fotoğrafların cihaz üzerinden izlenebilmesi için galerisi mevcut. Galeriden istediğimiz görüntüyü silebilir veya istediğimiz görüntüyü silinmemesi için ayrı klasörün içine taşıyabiliriz.

VİDEOLU İNCELEME

ÖZELLİKLERİ

Novatek 96658 chipset,Galeriden fotoğraf ve videoları görüntüleyebilme,
Sony IMX323 görüntü sensörü,Acil durum tuşu,
170 derece lens açısı,Ekran koruyucu,
Kapasitör tip batarya,Fotoğraf çekimi,
Döngüsel kayıt,2.45 inc ekran,
Ses kaydı,3.5 metre araç şarjı,
WDR,Mov video kaydı,
64 GB micro SD kart desteği,HDMi çıkışı,
Darbe sensörü,AV çıkışı,
Hareket sensörü,Vakumlu tutucu.
Video altına tarih ve saat yazdırma,

EKSİ YÖNLERİ

GPS desteği yok,
Time lapse video çekimi yok,
Park modu yok,
Plaka bilgisini video ekleme yok,
Çekim açısı 170 derece olarak geçiyor ama bence gerçek açı 150 derece civarlarında.

FOTOĞRAFLARI

smarnoo0007
smarnoo0006
smarnoo0005
smarnoo0004
smarnoo0003
smarnoo0002
smarnoo0001
smarnoo0012
smarnoo0011

VİDEO BOYUTLARI VE SAKLAMA KAPASİTELERİ

Araç kameralarının dahili hafızaları olmaz. Hafıza kartına kayıt yaparlar. Bu kamera döngüsel kayıt yapmaktadır. Hafıza kartı dolduktan sonra ilk kayıttan başlayarak silerek tekrar üzerine yazar. Elle müdahale etmeden sürekli olarak kayıt yapar. Smarno T652 64 GB’a kadar kart destekliyor. 32 ve 64’lük kartlarla geriye dönük olarak ne kadar video saklanabileceğini tabloyla gösterdim.

ÇÖZÜNÜRLÜK32 GB KART64 GB KART
1080P 30 FPS5 saat 8 dakika10 saat 2 dakika
720P 30 FPS8 saat 31 dakika16 saat 39 dakika
848X480 (WVGA)14 saat 20 dakika28 saat 2 dakika
640X480 (VGA)14 saat 20 dakika28 saat 2 dakika

HAFIZA KARTI ÖNERİSİ

Araç kameraları sürekli olarak veri yazıp sildiği için cihaza uyumlu kart almak çok önemlidir. Doğru kamerayı alıp, kart yüzünden görüntü elde edememek oldukça kötü olacaktır. Araç kameralarında Samsung kartlar oldukça uyumlu şekilde çalışmaktadır. Önerim Samsung Evo Plus serisi olacaktır. İncelememin sonuna kart linklerini ekledim.

PARLAMA ENGELLEYİCİ FİLTRE

Kamera için kendim CPL filtre üretimine başladım. CPL filtre konsolun camda yaptığı yansımayı yok etmek için kullanılır. Daha iyi kalitede çekim yapılır. Örnek görsele aşağıdan bakabilirsiniz. İncelememin sonuna satın alabileceğiniz linki de ekledim.

ACİL DURUM TUŞU

Smarno T652’nin acil durum tuşu bulunuyor. Cihaz kayıttayken menü tuşuna basarak videoyu döngüsel kaydın dışına alarak, elle silmediğiniz sürece videonun silinmemesini sağlayabilirsiniz. Bu tuşa basıldığı zaman ekranın sol altında anahtar şekli çıkmaktadır. Trafikte başınıza gelen, saklamak istediğiniz görüntüleri bu tuş sayesinde saklayabilirsiniz.

SÜREKLİ KAYIT YAPMAK

Sürekli kayıt yapmak için sürekli enerji vermek gerekiyor. Sürekli enerji vermek için sigorta kutusuna bağlantı kablosu alınıyor. Zor bir işlem değil. Ancak el yatkınlığınız yoksa elektrikçiye yaptırmanız daha güvenli olur. İnceleme sonunda kablo linki mevcuttur.Arabanın aküsü 11.6 voltun altına düştüğü zaman otomatik olarak enerjiyi kesiyor ve aracın aküsünün bitmesinin önüne geçiyor. Satın alabileceğiniz link incelemenin sonunda “güvenilir satın alma linkleri” kısmında bulunmaktadır.

Smarnoo T652 alacak olan kullanıcıların dikkatine !
 
Bugün üyelerimizden biri Smarnoo T652’nin Mini USB girişle geldiğini söyledi. Eklediğim görselde de görebileceğiniz gibi kameranın enerji giriş soketi değişmiş. Şuanda hangi versiyonundan gönderiliyor bilmiyorum. Bu yüzden kameranız elinize ulaşana kadar hardwire kablo siparişi vermeyiniz. Kameranızla uyumlu olmayabilir.

SIKÇA SORULAR SORULAR

Hangi hafıza kartını önerirsiniz?
Bu zamana kadar en sorunsuz kart olarak Samsung Evo Plus serisi oldu diye düşünüyorum. Bu yüzden 32 veya 64 gb Samsung Evo Plus hafıza kartı öneririm.

Tutucu titreşim yapıyor mu?
Vakumlu tutucu kameraya oldukça iyi takılıyor. Çok az da olsa titreşim yapıyor. İncelediğim diğer modellere göre titreşimin fazla olmadığını söyleyebilirim. Çekim testlerini paylaştığım zaman titreşim olup olmadığına bakabilirsiniz.

Arka kamera olarak kullanılabilir mi?
Doblo tarzı araca veya minibüse sahipseniz arka camları dümdüz olduğu için arka cama taktığınız zaman kameranın açısını düzgün şekilde ayarlayamazsınız. Kamera arkadan gelen araçtan daha çok yeri görür.

Videoları telefondan nasıl izleyebilirim?
Videoları telefonunuza kart okuyucuyla aktarabilirsiniz.

Telefona aktardığım videolarda ses yok. Nasıl açabilirim?
Telefonunuzda mov video formatını oynatacak uygun oynatıcı yoksa videoda ses sorunu yaşanır. MX player uygulamasını kullanarak sorunsuzca videoları açabilirsiniz.

Videolar takılarak ilerliyor, görüntüde renkli görseller çıkıyor. Ne yapmalıyım?
Bu sorunun 2 sebebi olabilir. İlki videoları direk olarak kart üzerinden izlemek istemenizdir. Kartın okuma hızı yetmediği için videonun üstünde değişik şekiller çıkar veya görüntü takılır. İkinci sebepse uyumsuz oynatıcıyla açmanızdır. Gom player kullanmanızı öneririm.

Menü tuşları çalışmıyor/Ayarlara giremiyorum. Nasıl çalıştırabilirim/girebilirim?
Kamera kayıttayken tuşlar işlevsizleşir veya kısayol tuşuyla atandığı kısayola hizmet eder. Kayıt sırasında ayarlara giremezsiniz. Kayıttan çıktıktan sonra menü tuşuna basarak ayarı açabilirsiniz.

KUTU İÇERİĞİ

  • 1x Smarnoo T652 araç kamerası,
  • 1x vakumlu tutucu,
  • 1x micro usb kısa kablo,
  • 1x araç şarjlı 3.5 metre micro usb kablo,
  • 1x kullanma kılavuzu.

VİDEO ÇEKİM TESTLERİ

Yapılan tüm çekim testlerini sayfaya eklemiyorum. Hepsini ekleyince sayfada kasma yaşanıyor. Daha fazla çekim testine ulaşmak için; https://www.youtube.com/playlist?list=PLDk2r2NudGKmdsjeH_0eR4yOJwzQhRNwD

ÖN CAMDA YAPTIĞIM TESTLER

Gündüz

Gece

ARKA CAMDA YAPTIĞIM TESTLER

Test yapılan aracın arka camı karartmalıdır.

Gündüz

Gece

MONTAJ

Detaylı anlatım için linke tıklayın. https://www.kamerarehberi.com/arac-kamerasi-montaji/7165

ULAŞMA SÜRESİ

Kargonun elinize ulaşma süresi ortalama 12-15 gündür. Ürünü satın alırken mutlaka takip koduyla satın alın (Şuanda sistem takip kodsuz almaya zaten izin vermiyor). PTT takip konusundan ürünün takibi konusunda destek alabilirsiniz.
https://www.kamerarehberi.com/yurt-disi-kargo-takip-terimleri/802

SATIN ALABİLECEĞİNİZ GÜVENİLİR LİNKLER

Kargo paketi üzerine 20 dolardan fazla yazmıyorlar.

 

Smarnoo T652 Araç Kamerası
Takip kodlu kargo 1.12 dolar

https://tr.gearbest.com/car-dvr/pp_956405.html

İlan içeriğinden mini veya micro olarak cihazınıza uygun olan tipi seçmelisiniz.

Mini / Micro USB Hardwire Kit
https://tr.aliexpress.com/item/-/32823189428.html

Parlama Engelleyici CPL Filtre
Kargo ücretsiz
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-smarnoo-t652-arac-kamerasi-icin-cpl-filtre-ucretsiz-kargo-614215003/detay/

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

19 yorumlar

  1. erken yazmışım 🙁 10 – 30 – 60 ve 120 dakika aralıklarla denedim. 220 dak. sonunda gene 2017 🙁

    ya da üstüne taktığım pil dayanmadı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir