Viofo A129 Plus Duo Araç Kamerası - Aye Store
Viofo A129 Plus Duo Araç Kamerası - Aye Store
Ücretsiz kargo. 2 yıl Türkiye garantili
Ücretsiz kargo. 2 yıl Türkiye garantili Show Less

Matego XP1 Araç Kamerası Detaylı İncelemesi

Editör puanı

BU KAMERA ARTIK PİYASADA BULUNMAMAKTADIR.

Matego XP1 oldukça ufak boyutlu ve 2 parçadan oluşan bir araç kamerası. Kameranın görüntüyü aldığı yer ve görüntüyü kaydettiği yer ayrı. Kameranın boyutlarını ufaltabilmek için kameranın için,  ana kart ve batarya sistemi ana kutu içerisine taşınmış. Bu şekilde kamera camda göze çarpmıyor. 360 derece dönebilen kamerası ister araç içi kayıt, ister araç dışı kayıt yapmak için uygun. Bu şekilde anlatınca çok fazla açıklayıcı olmadığı için fotoğraf ve videolarla da bu konuyu biraz daha açtım.

Matego XP1 araç kamerasının teknik özelliklerinden bahsetmek gerekirse; Matego XP1 150 derecelik çekim açısına sahip. 1080p 30 FPS çekim kalitesi sunuyor. Kameranın ekranı bulunmuyor. Bu yüzden kameraya WiFi desteği eklenmiş. Kamera WiFi üzerinden bağlanarak, telefonu ekran olarak kullanmaya müsaade ediyor. Artık her araç kamerasında standart olan G-sensör, Matego XP1 modelinde de mevcut. Matego XP1 modelinin pili bulunmuyor. Araç kameralarında pil uzun ömürlü olmadığı için, pil bulunmaması eksi bir yön değil. Kameranın daha uzun ömürlü olacağının habercisi.

No Set Found with this ID

ÖZELLİKLERİ

1080p 30 FPS çekim kalitesi,64 GB micro SD kart desteği,
150 derece çekim açısı,Dahili mikrofonla ses kaydı,
Pilsiz kullanım,MOV video formatı,
WiFi,360 derece dönebilir lens,
İyi gizlenebilir,Hafıza kartı dolduğunda otomatik yeniden yazma,
G-sensör,Siyah ve beyaz renk seçeneği.

EKSİ YÖNLERİ

Ekranı bulunmuyor,
Ses kayıt kalitesi kötü,
Arada da olsa FPS’de düşme yaşanabiliyor,
Kameranın kablolarını tam olarak oturtmak zor olabiliyor.

FOTOĞRAFLARI

 

VİDEOLU TANITIM

RENKLERİ

Matego XP1 araç kamerasının, siyah ve beyaz renkleri bulunuyor. Araç üzerinde sırıtmaması için siyah rengi tercih etmenizi öneririm. Benim incelemesini yaptığım siyah modeldir.

ANA ÜNİTE ve HARİCİ LENS

Giriş paragrafında belirttiğim gibi, kamera 2 parçadan oluşuyor. Lens kısmı ve işlemci kısmı ayrı. Bu şekilde kamera kısmı ufaltılmış.

ANA ÜNİTE

Ana ünite üzerinde;

2 adet bilgi ledi,Açma kapama tuşu,
Micro SD kart yuvası,Enerji kablosu girişi,
Reset tuşu,Lens kısmı bağlantı girişi (Micro USB) bulunuyor.
Mikrofon deliği,

ANA ÜNİTE BİLGİ LEDLERİ

Ana ünitenin üzerinde kırmızı ve mavi 2 adet led mevcut. Bu ledler WiFi bağlantısının durumunu ve kayıt durumunu belirtiyor. Mavi ışık sabitse WiFi bağlı, yanıp sönüyorsa bağlı değildir. Kırmızı ışık yanıp sönüyorsa kamera kayıttadır. Ekran olmadığı için bu ledler çok iş görünüyor.

KAMERA

Kameranın lens kısmı üzerinde sadece Micro usb girişi bulunuyor. Bu giriş ana üniteyle bağlantı için kullanılıyor.

BAĞLANTI

Matego XP1 araç kamerası, diğer araç kameralarından biraz farklı. Daha önce de belirttiğim gibi 2 parçadan oluşuyor. Ana üniteye araç çakmaklığına takılan şarj aletiyle enerji veriliyor. Ana ünite üzerinde bulunan Micro USB giriş ve kamera üzerinde bulunan Micro USB lens kabloyla birbirine bağlanıyor. Ana üniteyi gizleyerek kullanılırsa arabada kamera olduğunu bile unutabilirsiniz. Montaj için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.
https://www.kamerarehberi.com/arac-kamerasi-montaji/7165

WiFi

Kameranın ekranı olmadığı için WiFi desteği eklenmiş. WiFi uygulaması 1 küsür mb ve oldukça basit. Kamera ayarlarını yapmaya ve görüntüyü canlı olarak telefona aktarmaya yarıyor. Play store ve Itunes’dan “Matego” uygulamasıyla kullanılıyor. Bağlantı oldukça basit tasarlanmış. Kamera çalıştığı sürece WiFi yayını yapıyor. WiFi ağlarını taratıp cihaza bağlandıktan sonra “Matego” uygulamasını çalıştırıp kameraya erişiyoruz.

Android için Matego uygulaması
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.axtech.freecam

IOS için Matego uygulaması
https://itunes.apple.com/ca/app/matego/id1141357895?mt=8

Kameranın WiFi şifresi: 12345678

ÇEKİM TESTLERİ

Sayfanın açılışını zorlamamak için 2’şer test ekledim. Tüm videolara ulaşmak için oynatma listesine bakabilirsiniz. https://www.youtube.com/playlist?list=PLDk2r2NudGKlgee7OCJHr75TsIn7sf6Gi

Gündüz

Gece

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Ben incelemede kullandığım kamerayı Gearbest’den satın aldım. 14 günde elimde oldu. Ortalama ulaşma süresi 12-15 gün kadardır.

Matego XP1 Siyah renk – 69 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
“car18off” indirim koduyla 56.58 dolara satın alabilirsiniz.
http://m.gearbest.com/car-dvr/pp_488895.html

Matego XP1 Beyaz renk – 69 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
“car18off” indirim koduyla 56.58 dolara satın alabilirsiniz.
http://m.gearbest.com/car-dvr/pp_503186.html

  • “TWITTER” indirim koduyla 63.48 dolara satın alabilirsiniz.

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

6 yorumlar

  1. merhaba 49$ lık indirim kodu expire olmuş yazıyor, yardımınız dokunabilir mi?

  2. Merhaba Aykut bey.
    Matego xp1 cihazın güncellemesini nasıl yapacağımı bilmiyorum. Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Eski versiyon 006
    Şimdiden Teşekkür ederim.

  3. Matego XP1 araç kamerası, diğer araç kameralarından biraz farklı. Daha önce de belirttiğim gibi 2 parçadan oluşuyor. Ana üniteye araç çakmaklığına takılan şarj aletiyle enerji verildiğini belittiniz. İkinci bir kamera alınıp sigorta kutusundaki ana üniteye bağlanıp çift kamera olarak kullanılabilir mi sizce?
    İki kamera aynı üniteye kayıt yapacak 1. veya 2. kamera istendiğinde wifi ile telefonla bağlanılabilirmi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir