Viofo A229 Duo 2 Kameralı Ön-Arka 2K 1440P 5GHz Wifi GPS’li Araç Kamerası
Anlık indirim
Viofo A229 Duo 2 Kameralı Ön-Arka 2K 1440P 5GHz Wifi GPS’li Araç Kamerası
2 yıl garantili.
2 yıl garantili. Show Less

Banggood Gümrük Vergisi İadesi Sistemi | Tarife Sigortası | Tariff Insurance

Banggood, Türkiye’de de oldukça kullanıcıya sahip olan, büyük bir eticaret sitesidir. Aliexpress gibi çoklu satıcılı sisteme sahip değil. Ürünlerini kendi bünyesinden gönderiyor. Her firmada olduğu gibi Banggood‘da da bir kaç kargo seçeneği bulunuyor. Banggood‘un gümrük vergisi dahil kargo seçeneği ve gümrük vergisi iade sistemi olarak 2 farklı vergi telafi sistemi bulunuyor. Öncelikle ikisi arasındaki farktan bahsetmek gerekiyor. Karşılaştırma sonrasında gümrük vergisi telafi sistemleri hakkında daha detaylı açıklama mevcuttur.

Gümrük Sigortası İle Turkey Direct Mail Farkları

Turkey direct mail her üründe bulunmamaktadır. Gümrük iade sistemi her üründe kullanılabilen bir özelliktir. Turkey direct mailde tüm gümrük işlemleri ve gümrük ödemesi Banggood tarafından yapılırken, Tarife Sigortası ile alınan siparişlerde gümrük işlemleri ve gümrük ödemesi size ait olur. Tarife sigortası seçeneğinde ödediğiniz gümrük vergisi başvurunuz sonucunda 7-14 gün içinde kredi kartınıza iade yapılır. Turkey direct mail seçeneği olan ürünlerde vergi iadesi sistemi yerine Turkey direct mail kullanmanız daha büyük kolaylık sağlamaktadır. Turkey direct mail seçeneği olmayan ürünler için Tarife Sigortası yani gümrük iade sistemini kullanabilirsiniz.

1. Gümrük Vergisi Dahil Sistem / Turkey Direct Mail / Türkiye Hızlı Kargo (Vergiler Dahil)

Banggood’un tanınmasında en büyük etkisi olan kargo seçeneğidir. Bu kargo seçeneğiyle verdiğiniz siparişlerin gümrük vergisini Banggood öder. Ürün + Turkey direct mail için sipariş aşamasında 500 TL ödeme yaptıysanız başka hiçbir kargo ve gümrük ücreti gibi extra ücret ödemeden teslimat sağlanır. Banggood ortalama 7-15 günde teslimat süresi göstermektedir. Genellikle 15 gün içerisinde teslimat yapılıyor. Türkiye’de Yurtiçi kargoyla dağıtım yapılmaktadır.

Neleri karşılıyor?
Turkey direct mail ile verdiğiniz siparişlerde hiçbir extra gümrük vergisi veya kargo ücreti çıkmayacaktır. Yurt içinden alışveriş yapıyormuş gibi düşünebilirsiniz.

Turkey direct mail kargo seçeneği bulunmuyorsa ne yapılabilir?
Turkey direct mail kargo seçeneği her üründe bulunmamaktadır. Turkey direct mail kargo seçeneği bulunmayan ürünlerde yazımın devamında anlattığım gümrük sigortasını kullanarak sipariş verebilirsiniz.

2. Gümrük Vergisi İade Sistemi / Gümrük Sigortası / Tariff Insurance

Bu sistemde ürünün gümrük işlemleri yapıldıktan sonra, gümrük ödemesini cebinizden yapacaksınız. Daha sonra gümrük ödemenizin belgelerini Banggood destek kısmına ileterek vergi iadesi almak istediğinizi belirtip 7-14 gün içerisinde kredi kartınıza vergi iadenizi alacaksınız.

Banggood’da gümrük vergisi iade seçeneğinin yanına bir uyarı eklenmiş. Gümrük vergisinin %60’ına kadarı iade edilir yazıyor. Bu yeni kural Türkiye için geçerli değildir. Aşağıdaki sayfada da görebileceğiniz gibi Türkiye için gümrük vergisinin %100’ü iade edileceği belirtiliyor.
https://www.banggood.com/Insurances_hl69_at650

Banggood Destek Sayfası
https://www.banggood.com/Contact-Us_hi111

İade için neler gerekli?
Paket üstündeki gümrük ödemesi yazılı etiketi ve ptt.gov.tr’den aldığınız ekran görüntüsüyle birlikte Banggood desteğe iletmeniz gerekiyor. Bazen paket üstündeki etiketi yetersiz bulabiliyorlar. Takip kodu ve ptt.gov.tr’nin linkini de iletmenizi öneririm.

Banggood gümrük sigortası nasıl yapılıyor?

Banggood‘dan sipariş verirken, adres seçiminin alt kısmında bulunan kargo kısmındanTariff Insurance” veya “Tarife Sigortası” olarak görünen kutucuğu işaretlemek gerekmektedir. Bu kutucuk tüm kargo seçenekleriyle birlikte kullanılabilir. İster hızlı kargo ister normal kayıtlı kargo, hangi kargoyu seçerseniz seçin gümrük vergisi iadesi alabilirsiniz.

İade neleri karşılamıyor?

 • 8.7 TL’lik gümrük sunum ücreti iade edilmeyebiliyor.
 • TV box kategorisinde çıkan TRT bandrolünü iade etmeyebiliyor.

Banggood gümrük vergisi iade talebi nasıl yapılır?
Banggood Destek Sayfası
https://www.banggood.com/Contact-Us_hi111

Üzerine tıklayıp büyütebilirsiniz.

 

Üzerine tıklayıp büyütebilirsiniz.

Destek kısmında işaretlemeniz gereken yerleri tek tek sıraladım. En son email kısmına basınca kendinize göre doldurup, gerekli belgeleri de ekleyip gönderin.

 

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

31 yorumlar

 1. Aykut Bey selamlar, bu vergi gei alma konusunda bir sorum olacak insta360 sipariş edeceğiz ama verigis oldukça yüksek olacak muhtemelen. Gerçekten bu kadar yüksek vergi geri alınabiliyor mu ? En yüksek geri alındaığını bildiğiniz vergi ne kadar acaba ?

  • Merhaba,
   Gümrük vergisi ödeme limiti yok. Önceden drone için, şuanda araç kameraları için 600 TL ve üzeri gümrük iade yaptıkları oldu.

   • aykut bey 215 liralık bir ürün aldım tahmini ne kadar vergisi çıkar ve hepsini iade ederler mi ?

    • Gümrük sigortası yaptırdıysanız vergiyi ödersiniz, m.hizmetlerinden talep açtığınızda ödediğiniz tüm ücret iade edilir. Turkey direct maille aldıysanız gümrük vergisini direk banggood öder.

  • Aykut bey peki ürünü alırken ödeme esnasında tarife sigortasının ücretini banggood alıyor zaten birde ayrıyetten pttye gümrük vergisinimi ödeyeceğiz banggood o durumda bizden çıkan sigorta parasını + gümrük vergisinimi karşılayacak.

   • merhaba, gümrük sigortasını ödersiniz, çıkan vergiyi ödersiniz. çıkan vergi dekontunu banggood’a iletir sadece ödediğiniz vergiyi iade alırsınız. Sigorta ücreti iade edilmez.

 2. Aykut Bey Merhaba, Bangood ile ilgili bir sorum olucaktı. aşağıda belirtmiş olduğum ürünü almak istiyorum bu ürünü aldığımda gümrük vergisi vs. ödeyecek miyim teşekkür ederim. Banggood Turkey Direct Mail yazıyor.
  Vergiler dahil ibaresi yazıyordu daha öncelerde şimdi yazmıyor.

  https://www.banggood.com/HPV6-Linear-Module-SFU1204-Ball-Screw-Linear-Actuator-with-HGR15-Linear-Guides-with-NEMA23-2_8A-56mm-57-Stepper-Motor-p-1447547.html?cur_warehouse=CN&ID=49640&rmmds=category

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir