[affcoups id="26246"]

Uygun Fiyatlı Çift Kamera: B40D İncelemesi

Image00028u

A118 modelinin çift kameralısı olarak piyasaya sürülen B40D modeli novatek 96655 chipsetini kullanıyor. Bu cihazın ön kamerası 1080p 30 FPS (10.000 bitrate), arka kamerası 480p 30 FPS (3.000-3.500 bitrate) çekim kalitesine sahip. Cihazın menüleri ve genel görüşünü A118 modeline oldukça benziyor. Kameranın gündüz çekimi oldukça başarılı.

Bu cihaz fiyatı, boyutları/gizlenebilirliği, chipsetiyle alınabilir görünüyor. Arka kameradan yüksek beklentiniz olmamasını baştan söylüyorum. Eğer ön ve arka gerçek 1080p çekim kalitesine sahip bir cihaz arıyorsanız kesinlikle Viofo A129 WiFi modelini öneririm. Buraya tıklayarak Viofo A129 WiFi incelemesine ulaşabilirsiniz.

ARTI YÖNLERİ

 • Novatek 96655 chipset,
 • Far açma uyarısı,
 • Çift kamera,
 • G-sensör,
 • GPS desteği,
 • Aydınlatmalı tuşlar,
 • Tek tuşla ses kaydı kapatma,
 • Time lapse video kaydıyla yer tasarrufu yaparak çok uzun süre kayıt tutabilme,
 • Kapasitörlü batarya
 • 64 GB kart desteği (belirli kartlar),
 • Mola hatırlatma,
 • WDR,
 • Hareket sensörü,
 • Acil durum tuşu,
 • Çok iyi gizleniyor.

EKSİ YÖNLERİ

 • Arka kamera direk olarak güneş altında kaldığı zaman odaklanma problemi yaşıyor,
 • Time lapse video (park halinde kullanmak için) çekmek için kısayol tuşu yok,
 • Benim aracımın en ön camında cam filmi olduğu için far açma uyarısı verimli çalışmıyor. Dışarısı daha karanlık göründüğü için, farlar önünü aydınlatmasına rağmen far uyarısı açık duruyor,
 • Arka kamerasının çözünürlüğü oldukça düşük.

KAMERANIN FOTOĞRAFLARI

Image00022u
kamera-1
kamera-2

KUTU İÇERİĞİ

HAREKETLİ LENS

Kamerayı camın eğimine göre ayarlamak için lens kısmı aşağı yukarıya hareket ettirilebiliyor.

ARAÇ ÜSTÜNDE GÖRÜNÜMÜ

Araç içerisinden bakınca sol taraftaki B40D modeli. Aynaya yakın olan A118c modeli.

ic-5
ic-4
ic-3
dis-gorunus-1

KAMERA KALİTESİ

Kameranın plastik kalitesi iyi görünüyor. Cihazın tuşları kullandığım diğer cihazlara göre biraz daha sert, daha uzun ömürlü olacakmış hissi bırakıyor. Tuşlarında aydınlatma olması çok hoşuma gitti. Üst bilgi ledleri kamerayı kontrol etmek için çok kullanışlı.

TUŞLAR

Kameranın tuşları led aydınlatmalı. Cihazın ön kısmında toplam 5 tane tuş bulunuyor.

Image00021u

Sırasıyla soldan sağa 1.tuş;  Cihazı açıp kapatır. Cihaz açıkken basılırsa sadece ekranı kapatır. Uzun basılırsa cihazı tamamen kapatır.
2.tuş; Menü tuşudur. Ayarlara girmek için kullanılır. Video kaydı sırasında menü tuşu çalışmaz.
3.tuş; Video kaydı sırasında basılırsa acil durum tuşu görevindedir. Menülerde “onay” tuşu olarak kullanılır.
4.tuş; Video kaydını başlatıp durdurur.
5.tuş; Video kaydı sırasında basılırsa ses kaydını açıp kapatır. Video kaydı dışında basılırsa fotoğraf, video ve galeri arasında gezme tuşudur.

KAYIT SÜRESİ

Kamera tüm 64 GB kartlarla çalışmıyor. Konu altında linkini verdiğim 64 GB kartla yaptığım testlerde sorunsuz olarak çalıştı.

 • 64 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 10 saat 1 dakika 58 saniye,
 • 32 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 5 saat 17 dakika 9 saniye,
 • 64 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 5 saat 42 dakika 54 saniye,
 • 64 GB kartla 720p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 8 saat 19 dakika 21 saniye,
 • 64 GB kartla 720p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 16 saat 38 dakika 43 saniye,
 • 64 GB kartla 480p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 14 saat 1 saniye,
 • 64 GB kartla 480p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 28 saat 23 saniye.

FAR AÇMA UYARISI

Kameranın ayarlarında “lower beam reminder” kısmından far açma uyarısı özelliğini aktifleştirebiliyor. Bu özellik hava karardığı zaman cihaz üzerinde far simgesi göstererek farları açmanızı hatırlatıyor. Aracın önü aydınlandığında farların açık olduğunu algılayıp uyarıyı kapatıyor.

far-uyarisi

TİME LAPSE VİDEO KAYDI

Bu özellikle normalde saniyede 30 kare çeken cihaz, saniyede 1 FPS çekerek hafıza kartını ekonomik kullanır. Bu şekilde aracınızı uzun süre park ettiğinizde tüm park boyunca video kaydını saklayabilir. Bu cihaz hem ön hem arka kamerayı kullanarak aynı anda time lapse videolar çekebiliyor. Konunun altından time lapse testlerine ulaşabilirsiniz.

KAPASİTÖRLÜ BATARYA NEDİR?

Kapasitörlü model bataryalar şarja takılı olmadıkça çalışmaz. Pil kullanan kameralar 9 ay kadar sonra pil ölmesi sorunu yaşamaya başlar. (Kapasitörlü modelin şuana kadar ömrünü doldurabilen olmadı.) Aynı telefonlarda da olduğu gibi bir süre sonra pil şarj tutmaz ve cihaz ilk başta sürekli açılır kapanır. Daha sonra ise tamamen kapanır. Kapasitörlü model şarj kesildikten sonra çektiği videoyu bitirip kaydedecek kadar enerji tutar. Daha uzun ömürlüdür.

GPS DESTEĞİ

Image00039uKameranın GPS desteği mevcut. Aşağıda GPS’in ne özellikler getireceğini anlattım. GPS modülü cihazın üstündeki sokete takılıyor. 1 TL boyutlarına yakın olan GPS modülü aracın camında görünmeyen bir yere takılıyor.
gps-hizGPS modülü olan cihazlar için takip programı;

GPS modülünü cihazın üstünde sağdaki sokete takıyoruz. Taktıktan sonra ayarlar sekmesinde GPS seçeneğine girip açıyoruz. Daha sonra sağ altta yeşil yazılı şekilde “KM” beliriyor. Aracın hızını kameranın üzerinden de takip etmenizi sağlıyor. Eğer km kırmızı görünüyorsa uyduya bağlanmaya çalışıyordur. Yeşil görünüyorsa uyduya bağlanmıştır. No GPS yazısı görürseniz takıp çıkararak tekrar deneyin.

Haritada aracın yerini görme, hız ve koordinat bilgilerini okumak için bilgisayara indirmeniz gereken program; “RegistratorViewer”. Program 1.12mb boyutunda. Kuruluma gerek duymuyor. Aşağıdaki linkten programı indirebilirsiniz.
RegistratorViewer (1.12 MB)
https://yadi.sk/d/CHzg38w3qZpNt

SÜREKLİ KAYIT YAPMAK

Sürekli kayıt yapmak için, kameraya sürekli enerji vermek gerekmektedir. İnceleme sonuna eklediğim hardwire kit ile sigorta kutusundan sürekli enerji alarak, kameranın park halinde de kayıt yapmasını sağlayabilirsiniz.

VİDEO ÇEKİM TESTLERİ

ÖN
GÜNDÜZ

GECE

ARKA
GÜNDÜZ

TİME LAPSE

ÖN

ARKA

Arka kamerası güneş altında odak kayması sorununa sahip.

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Aşağıdaki linkler güvenilirdir. Kargo paketleri üzerine düşük fiyat yazılmaktadır. Ortalama teslim süresi 12-18 gündür. Daha önce Aliexpress’ten sipariş vermediyseniz; https://www.kamerarehberi.com/aliexpress-alisveris-rehberi-nasil-alinir/12069

Kamerayı inceleyeli oldukça uzun zaman oldu. Arka kamerası değiştirilmiş.

Sürekli kayıt yapmak istiyorsanız hardwire kit ve fuse tap bağlantı aparatına ihtiyacınız olacaktır.

Mini USB seçeneğiyle almalısınız.

2.99$
Hardwire Kit - Aliexpress
Anlık indirim
Hardwire Kit - Aliexpress
Takipli kargoyla almanızı öneririm.Show More
Takipli kargoyla almanızı öneririm. Show Less

Aracınızın sigorta tipine uygun 1 adet almalısınız. 

Fuse Tap Bağlantı Aparatı
Anlık indirim
Fuse Tap Bağlantı Aparatı
Aracınıza uygun tipte olandan almalısınız.Show More
Aracınıza uygun tipte olandan almalısınız. Show Less

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

90 yorumlar

 1. amad saruhan

  merhaba Aykut bey,
  b40d modelinin linklerini inceledim.tesadüfen gearbest bu ürün flash sale oalrak 30 dolara satıyor, aklıma takılan bu kameranın üstünde neden viofo yazmıyor..
  replika bir ürün mü bu?

  teşekkürler.

 2. GBB40D kodu ile indirim alamıyorum.

 3. b40d kameram var ve genelde oldukça memnunum. ancak time lapse seçeneğini kullandığım zaman kontak kapanana kadar time lapse da kalıyor, ancak kontak kapanıp daha sonra yeniden kontak açıldığında time lapse özelliğini hatırlamıyor ve normal video kaydına geçiyor.bu normal mi, yoksa hafıza kartında veya yazılımda bir sorun mu vardır?

  • Merhaba Serhat Bey,
   Cİhazın içerisinde bilgisayarlarda da olan bios pili denen, hafızayı tutmaya yarayan ufacık bir pil mevcuttur. Bu pilde sorun olduğu zaman tüm ayarlar sıfırlanır. GPS’le birlikte kullanmıyorsanız tarih ve saatin de sıfırlanmış olması gerekir. Diğer ayarlar da sıfırlanıyor mu?

 4. Mrba bu kameranın av girişi varmıdır birde dauble teybe bağlayıp kameranın görüntüsünü teypten görüntüleyebilirmiyiz

 5. Temel Özkan

  Merhabalar. Ürünü sizin incelemenizden görüp aldım, gayet de memnuniyetle kullanıyordum. Ancak şöyle bir sorun oluştu: otomobili çalıştırıyorum, kamera açılıyor (henüz arka kamerayı takmadım), arka kameranın görüneceği yerde siyah kare ekran var, sonra arka kamera kablosunu takıyorum, o küçük siyah ekranın olduğu yere görüntü gelir gelmez 1 saniyelik yeşil renk oluyor ve komple kayboluyor. Sadece ön kameranın görüntüsü kalıyor. Arka kameranın görüntüsünün olması gereken yerde herhangi bir siyaha mavi üyelik vs ekran da olmuyor, komple kayboluyor. Kabloyu çıkarınca tekrardan sol üstteki arka kamera görüntüsünün olması gereken yer siyah oluyor. Sebebi ne olabilir acaba?

 6. Gearbestten b40d kamerası aldık Samsung’un 64 gblik aldık beşer dakikalık 3 üç tane kayıt yapıyor sorunun ne olduğunu bilemedik

 7. Aykut Bey ben B40d siparişi verdim.B40S modeli geldi.Farkı ne anlayamadım.Geri iade etmelimiyim sizce…

 8. Aykut Bey benim bir endişem de b40d 12voltla çalışıyor B40s 5voltla.benim arabamın çakmak çıkışı 12 volt.Bir sıkıntı olur mu..

 9. bu model ile A118C – B40C model arasındaki fark birinin çift birinin tek kamera olması mı? Ben tek ön kamera olsun istiyorum.
  Gearbest üzerinden almayı düşünüyorum, şuan fiyatı 179 tl gümrük vergisi çıkar mı acaba?

 10. merhaba, bu urunu yaklasik 2 aydir kullaniyorum, . obd soketi de aldim.. surekli kayit yapsin diye.. arac normal vaziyette surekli kayit yapiyor gorunuyor.. ara ara icindeki hafiza kartini cikartip pc de goruntulere bakiyorum… benim sorunum soyle; pc de fark ettim.. bazi saatleri yada bazi gunlerde hic kayit yapmamis.. obd soketinden dolayi oldugunu dusunmeye baslamistim ama yaz sicaklari da cikti.. acaba cihaz sicaktan etkilenip kayitta sorun olabilir mi? suan icinde 16gb toshibanin class10 hafiza karti var..

  • Arabayı çalıştırken kameranın kapanıp kapanmadığını kontrol edin. Marş basarken güç kesiliyorsa kamera kararsız kalıp kendini kapatıyor olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.