1499.90 TL
Viofo A129 PRO DUO 4K Gps'li Akıllı Araç Kamerası
Viofo A129 PRO DUO 4K Gps'li Akıllı Araç Kamerası
2 yıl Türkiye garantili. Aynı gün ücretsiz kargo.Devamını gör
2 yıl Türkiye garantili. Aynı gün ücretsiz kargo. Ufalt

Uygun Fiyatlı Çift Kamera: B40D İncelemesi

Image00028u

A118 modelinin çift kameralısı olarak piyasaya sürülen B40D modeli novatek 96655 chipsetini kullanıyor. Bu cihazın ön kamerası 1080p 30 FPS (10.000 bitrate), arka kamerası 480p 30 FPS (3.000-3.500 bitrate) çekim kalitesine sahip. Cihazın menüleri ve genel görüşünü A118 modeline oldukça benziyor. Kameranın gündüz çekimi oldukça başarılı.

Bu cihaz fiyatı, boyutları/gizlenebilirliği, chipsetiyle alınabilir görünüyor. Arka kameradan yüksek beklentiniz olmamasını baştan söylüyorum. Eğer ön ve arka gerçek 1080p çekim kalitesine sahip bir cihaz arıyorsanız kesinlikle Viofo A129 WiFi modelini öneririm. Buraya tıklayarak Viofo A129 WiFi incelemesine ulaşabilirsiniz.

ARTI YÖNLERİ

 • Novatek 96655 chipset,
 • Far açma uyarısı,
 • Çift kamera,
 • G-sensör,
 • GPS desteği,
 • Aydınlatmalı tuşlar,
 • Tek tuşla ses kaydı kapatma,
 • Time lapse video kaydıyla yer tasarrufu yaparak çok uzun süre kayıt tutabilme,
 • Kapasitörlü batarya
 • 64 GB kart desteği (belirli kartlar),
 • Mola hatırlatma,
 • WDR,
 • Hareket sensörü,
 • Acil durum tuşu,
 • Çok iyi gizleniyor.

EKSİ YÖNLERİ

 • Arka kamera direk olarak güneş altında kaldığı zaman odaklanma problemi yaşıyor,
 • Time lapse video (park halinde kullanmak için) çekmek için kısayol tuşu yok,
 • Benim aracımın en ön camında cam filmi olduğu için far açma uyarısı verimli çalışmıyor. Dışarısı daha karanlık göründüğü için, farlar önünü aydınlatmasına rağmen far uyarısı açık duruyor,
 • Arka kamerasının çözünürlüğü oldukça düşük.

KAMERANIN FOTOĞRAFLARI

Image00022u
kamera-1
kamera-2

KUTU İÇERİĞİ

HAREKETLİ LENS

Kamerayı camın eğimine göre ayarlamak için lens kısmı aşağı yukarıya hareket ettirilebiliyor.

ARAÇ ÜSTÜNDE GÖRÜNÜMÜ

Araç içerisinden bakınca sol taraftaki B40D modeli. Aynaya yakın olan A118c modeli.

ic-5
ic-4
ic-3
dis-gorunus-1

KAMERA KALİTESİ

Kameranın plastik kalitesi iyi görünüyor. Cihazın tuşları kullandığım diğer cihazlara göre biraz daha sert, daha uzun ömürlü olacakmış hissi bırakıyor. Tuşlarında aydınlatma olması çok hoşuma gitti. Üst bilgi ledleri kamerayı kontrol etmek için çok kullanışlı.

TUŞLAR

Kameranın tuşları led aydınlatmalı. Cihazın ön kısmında toplam 5 tane tuş bulunuyor.

Image00021u

Sırasıyla soldan sağa 1.tuş;  Cihazı açıp kapatır. Cihaz açıkken basılırsa sadece ekranı kapatır. Uzun basılırsa cihazı tamamen kapatır.
2.tuş; Menü tuşudur. Ayarlara girmek için kullanılır. Video kaydı sırasında menü tuşu çalışmaz.
3.tuş; Video kaydı sırasında basılırsa acil durum tuşu görevindedir. Menülerde “onay” tuşu olarak kullanılır.
4.tuş; Video kaydını başlatıp durdurur.
5.tuş; Video kaydı sırasında basılırsa ses kaydını açıp kapatır. Video kaydı dışında basılırsa fotoğraf, video ve galeri arasında gezme tuşudur.

KAYIT SÜRESİ

Kamera tüm 64 GB kartlarla çalışmıyor. Konu altında linkini verdiğim 64 GB kartla yaptığım testlerde sorunsuz olarak çalıştı.

 • 64 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 10 saat 1 dakika 58 saniye,
 • 32 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 5 saat 17 dakika 9 saniye,
 • 64 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 5 saat 42 dakika 54 saniye,
 • 64 GB kartla 720p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 8 saat 19 dakika 21 saniye,
 • 64 GB kartla 720p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 16 saat 38 dakika 43 saniye,
 • 64 GB kartla 480p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 14 saat 1 saniye,
 • 64 GB kartla 480p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 28 saat 23 saniye.

FAR AÇMA UYARISI

Kameranın ayarlarında “lower beam reminder” kısmından far açma uyarısı özelliğini aktifleştirebiliyor. Bu özellik hava karardığı zaman cihaz üzerinde far simgesi göstererek farları açmanızı hatırlatıyor. Aracın önü aydınlandığında farların açık olduğunu algılayıp uyarıyı kapatıyor.

far-uyarisi

TİME LAPSE VİDEO KAYDI

Bu özellikle normalde saniyede 30 kare çeken cihaz, saniyede 1 FPS çekerek hafıza kartını ekonomik kullanır. Bu şekilde aracınızı uzun süre park ettiğinizde tüm park boyunca video kaydını saklayabilir. Bu cihaz hem ön hem arka kamerayı kullanarak aynı anda time lapse videolar çekebiliyor. Konunun altından time lapse testlerine ulaşabilirsiniz.

KAPASİTÖRLÜ BATARYA NEDİR?

Kapasitörlü model bataryalar şarja takılı olmadıkça çalışmaz. Pil kullanan kameralar 9 ay kadar sonra pil ölmesi sorunu yaşamaya başlar. (Kapasitörlü modelin şuana kadar ömrünü doldurabilen olmadı.) Aynı telefonlarda da olduğu gibi bir süre sonra pil şarj tutmaz ve cihaz ilk başta sürekli açılır kapanır. Daha sonra ise tamamen kapanır. Kapasitörlü model şarj kesildikten sonra çektiği videoyu bitirip kaydedecek kadar enerji tutar. Daha uzun ömürlüdür.

GPS DESTEĞİ

Image00039uKameranın GPS desteği mevcut. Aşağıda GPS’in ne özellikler getireceğini anlattım. GPS modülü cihazın üstündeki sokete takılıyor. 1 TL boyutlarına yakın olan GPS modülü aracın camında görünmeyen bir yere takılıyor.
gps-hizGPS modülü olan cihazlar için takip programı;

GPS modülünü cihazın üstünde sağdaki sokete takıyoruz. Taktıktan sonra ayarlar sekmesinde GPS seçeneğine girip açıyoruz. Daha sonra sağ altta yeşil yazılı şekilde “KM” beliriyor. Aracın hızını kameranın üzerinden de takip etmenizi sağlıyor. Eğer km kırmızı görünüyorsa uyduya bağlanmaya çalışıyordur. Yeşil görünüyorsa uyduya bağlanmıştır. No GPS yazısı görürseniz takıp çıkararak tekrar deneyin.

Haritada aracın yerini görme, hız ve koordinat bilgilerini okumak için bilgisayara indirmeniz gereken program; “RegistratorViewer”. Program 1.12mb boyutunda. Kuruluma gerek duymuyor. Aşağıdaki linkten programı indirebilirsiniz.
RegistratorViewer (1.12 MB)
https://yadi.sk/d/CHzg38w3qZpNt

SÜREKLİ KAYIT YAPMAK

Sürekli kayıt yapmak için, kameraya sürekli enerji vermek gerekmektedir. İnceleme sonuna eklediğim hardwire kit ile sigorta kutusundan sürekli enerji alarak, kameranın park halinde de kayıt yapmasını sağlayabilirsiniz.

VİDEO ÇEKİM TESTLERİ

ÖN
GÜNDÜZ

GECE

ARKA
GÜNDÜZ

TİME LAPSE

ÖN

ARKA

Arka kamerası güneş altında odak kayması sorununa sahip.

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Aşağıdaki linkler güvenilirdir. Kargo paketleri üzerine düşük fiyat yazılmaktadır. Ortalama teslim süresi 12-18 gündür. Daha önce Aliexpress’ten sipariş vermediyseniz; https://www.kamerarehberi.com/aliexpress-alisveris-rehberi-nasil-alinir/12069

Kamerayı inceleyeli oldukça uzun zaman oldu. Arka kamerası değiştirilmiş.

Sürekli kayıt yapmak istiyorsanız hardwire kit ve fuse tap bağlantı aparatına ihtiyacınız olacaktır.

Mini USB seçeneğiyle almalısınız.

2.99$
Hardwire Kit - Aliexpress
Anlık indirim
Hardwire Kit - Aliexpress
Takipli kargoyla almanızı öneririm.Devamını gör
Takipli kargoyla almanızı öneririm. Ufalt

Aracınızın sigorta tipine uygun 1 adet almalısınız. 

Fuse Tap Bağlantı Aparatı
Anlık indirim
Fuse Tap Bağlantı Aparatı
Aracınıza uygun tipte olandan almalısınız.Devamını gör
Aracınıza uygun tipte olandan almalısınız. Ufalt

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

89 yorumlar

 1. MERHABA AYKUT BEY
  Çit yön kayıt için hangi kamara uygun kısa süreli park çarşı içi sürekli araç hasar görüyor bunu tespite hangi kamara uygun A119 mu yoksa B 40 D mi yada farklı öneriniz varmı Teşekkürler

 2. Gearbest’den satın aldım. Ancak araçların plakalarını okumakta zorluk yaşıyorum. Özellikle aracın tam arkasında değilsem yada araç hareket halindeyse plakalar silikleşiyor. Acaba kamerada bir ayar mı yapmam gerek?

 3. Selahattin ERDOĞAN

  Merhaba, özellikle park halindeyken aracımın dört bir tarafını izleyeceğim şekilde bir araç kamerası bakıyorum. GPS’li olması birkaç dolar farkla mantıklı geliyor. Buna göre tavsiye edeceğiniz bir marka ve şu an itibarıyla en uygun (ücretsiz kargo ile) yer bilgisi verebilir misiniz? Bir de gümrük için ayrıca bir ödeme gerektirmeyecek şekilde bilgilendirirseniz minnettar olurum. Aliexpress’ten alışveriş yapıyorum, güvenilir yabancı sitelerden alışveriş yapabilirim.

 4. Merhaba Aykut Bey,
  Yukarıda B40D için 64 gb Kingston güvenilir satınalma linki vermişsiniz. Ciddi bir fiyat farkı olmadığından aynı ürünü Hepsiburada.com dan sipariş etmeyi düşünüyorum. Yalnız bu ürün açılıp cihaza takıldığında iadesi yok. Onun için uyumluluk konusunu tekrar sormak istedim. Aşağıda linkini verdim. Yukarıda uyumlu olduğundan bahsettiğiniz ürün bumu?
  Alaka ve emekleriniz için teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar.

  http://www.hepsiburada.com/kingston-64gb-class10-microsdxc-hafiza-karti-sdcx10-64gb-p-FTKINGHFZMCR64CLS1?magaza=A4tr

 5. Merhaba
  Smarnoo s1 model için nasıl düşünüyorsunuz acaba? B40D ile Smarnoo S1 arasında kaldım.
  Teşekkürler ilgilendiğiniz için.

 6. B40D modelini sipariş verdim. ekranı 1.5inc. merak ettiğim konu hareket halindeyken (yani sürekli ) yada geri geri gideceğim zaman arka kamerayı aktif hale getirebilirmiyim. park ederken işe yarar mı ?

 7. iyi günler Aykut bey. Ben B40D araç kamerası aldım. yalnız hareket algılamayı açtığımda çok yakına gelince kayıt yapmaya başlıyor. arabanın önünde olsam bile devreye girmiyor. neredeyse 10 cm yakında algılıyor. bu normal mı? teşekkür ederim ilginiz için.

 8. Merhaba Aykut bey bu kamera için sandisk class 10 hafıza kartı uyumlu mudur acaba ? Hepsiburada da 79 TL gibi bir fiyati var ?

 9. mrb.Aykut bey aracım için çift kameralı bir sistem almak istiyorum B40D ile Dash Cam, Junsun Car Camera DVR Full HD 1080P Dual Lens 170° with Rear View hangisini tavsiye edersiniz limit önemli değil .Aynı zamanda arka kameranın geri görüş kamerası gibi kullanılabilen bir model varsa başka markada olsa önerebileceğiniz bir model varmı.teşekkürler

 10. Aykut Bey F68 sipariş verdim.Araç çakmaklık şarj için herhangi bir çakmaklık usb uygun olurmu yada alabileceğim öneriniz varmı.

  • Merhaba,
   Öncelikle şimdiden hayırlı olsun. Eğer araç şarjınız varsa ona 3 – 3.5 metre kablo alarak kullanabilirsiniz. Kameranın aparatlarıyla yapışkanlı tutucu yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız kablo olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir