previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Slider

B40D Çift Kameralı Araç Kamerası Detaylı İncelemesi

Editörün değerlendirmesi

İNCELEMEMİN SONUNDA GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ MEVCUTTUR. Bu inceleme 3 Eylül 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Image00028u

A118 modelinin çift kameralısı olarak piyasaya sürülen B40D modeli novatek 96655 chipsetini kullanıyor. Bu cihazın ön kamerası 1080p 30 FPS (10.000 bitrate), arka kamerası 480p 30 FPS (3.000-3.500 bitrate) çekim kalitesine sahip. Cihazın menüleri ve genel görüşünü A118 modeline oldukça benziyor. Kameranın gündüz çekimi oldukça başarılı.

Normalde çift kameralı modelleri pek önermem. Bu cihaz fiyatı, boyutları/gizlenebilirliği ve chipseti sayesinde A118’e yakın fiyatta satılması sebebiyle alınabilir görünüyor. Arka kameradan yüksek beklentiniz olmamasını baştan söylüyorum. 2018’in Şubat ayında arka kamerası da önce kamerası kadar iyi olan Mini 0906 modelini buldum ve inceledim. Ön+arka 1080p çekim kalitesine sahip araç kamerası isterseniz Mini 0906 incelememe bakabilirsiniz.

ARTI YÖNLERİ

 • Novatek 96655 chipset,
 • Far açma uyarısı,
 • Çift kamera,
 • G-sensör,
 • GPS desteği,
 • Aydınlatmalı tuşlar,
 • Tek tuşla ses kaydı kapatma,
 • Time lapse video kaydıyla yer tasarrufu yaparak çok uzun süre kayıt tutabilme,
 • Kapasitörlü batarya
 • 64 GB kart desteği (belirli kartlar),
 • Mola hatırlatma,
 • WDR,
 • Hareket sensörü,
 • Acil durum tuşu,
 • Çok iyi gizleniyor.

EKSİ YÖNLERİ

 • Arka kamera direk olarak güneş altında kaldığı zaman odaklanma problemi yaşıyor,
 • Time lapse video (park halinde kullanmak için) çekmek için kısayol tuşu yok,
 • Benim aracımın en ön camında cam filmi olduğu için far açma uyarısı verimli çalışmıyor. Dışarısı daha karanlık göründüğü için, farlar önünü aydınlatmasına rağmen far uyarısı açık duruyor,
 • Arka kamerasının çözünürlüğü oldukça düşük.

KAMERANIN FOTOĞRAFLARI

Image00022u
kamera-1
kamera-2

KUTU İÇERİĞİ

HAREKETLİ LENS

Kamerayı camın eğimine göre ayarlamak için lens kısmı aşağı yukarıya hareket ettirilebiliyor.

ARAÇ ÜSTÜNDE GÖRÜNÜMÜ

Araç içerisinden bakınca sol taraftaki B40D modeli. Aynaya yakın olan A118c modeli.

ic-5
ic-4
ic-3
dis-gorunus-1

KAMERA KALİTESİ

Kameranın plastik kalitesi iyi görünüyor. Cihazın tuşları kullandığım diğer cihazlara göre biraz daha sert, daha uzun ömürlü olacakmış hissi bırakıyor. Tuşlarında aydınlatma olması çok hoşuma gitti. Üst bilgi ledleri kamerayı kontrol etmek için çok kullanışlı.

TUŞLAR

Kameranın tuşları led aydınlatmalı. Cihazın ön kısmında toplam 5 tane tuş bulunuyor.

Image00021u

Sırasıyla soldan sağa 1.tuş;  Cihazı açıp kapatır. Cihaz açıkken basılırsa sadece ekranı kapatır. Uzun basılırsa cihazı tamamen kapatır.
2.tuş; Menü tuşudur. Ayarlara girmek için kullanılır. Video kaydı sırasında menü tuşu çalışmaz.
3.tuş; Video kaydı sırasında basılırsa acil durum tuşu görevindedir. Menülerde “onay” tuşu olarak kullanılır.
4.tuş; Video kaydını başlatıp durdurur.
5.tuş; Video kaydı sırasında basılırsa ses kaydını açıp kapatır. Video kaydı dışında basılırsa fotoğraf, video ve galeri arasında gezme tuşudur.

KAYIT SÜRESİ

Kamera tüm 64 GB kartlarla çalışmıyor. Konu altında linkini verdiğim 64 GB kartla yaptığım testlerde sorunsuz olarak çalıştı.

 • 64 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 10 saat 1 dakika 58 saniye,
 • 32 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 5 saat 17 dakika 9 saniye,
 • 64 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 5 saat 42 dakika 54 saniye,
 • 64 GB kartla 720p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 8 saat 19 dakika 21 saniye,
 • 64 GB kartla 720p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 16 saat 38 dakika 43 saniye,
 • 64 GB kartla 480p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 14 saat 1 saniye,
 • 64 GB kartla 480p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 28 saat 23 saniye.

FAR AÇMA UYARISI

Kameranın ayarlarında “lower beam reminder” kısmından far açma uyarısı özelliğini aktifleştirebiliyor. Bu özellik hava karardığı zaman cihaz üzerinde far simgesi göstererek farları açmanızı hatırlatıyor. Aracın önü aydınlandığında farların açık olduğunu algılayıp uyarıyı kapatıyor.

far-uyarisi

TİME LAPSE VİDEO KAYDI

Bu özellikle normalde saniyede 30 kare çeken cihaz, saniyede 1 FPS çekerek hafıza kartını ekonomik kullanır. Bu şekilde aracınızı uzun süre park ettiğinizde tüm park boyunca video kaydını saklayabilir. Bu cihaz hem ön hem arka kamerayı kullanarak aynı anda time lapse videolar çekebiliyor. Konunun altından time lapse testlerine ulaşabilirsiniz.

KAPASİTÖRLÜ BATARYA NEDİR?

Kapasitörlü model bataryalar şarja takılı olmadıkça çalışmaz. Pil kullanan kameralar 9 ay kadar sonra pil ölmesi sorunu yaşamaya başlar. (Kapasitörlü modelin şuana kadar ömrünü doldurabilen olmadı.) Aynı telefonlarda da olduğu gibi bir süre sonra pil şarj tutmaz ve cihaz ilk başta sürekli açılır kapanır. Daha sonra ise tamamen kapanır. Kapasitörlü model şarj kesildikten sonra çektiği videoyu bitirip kaydedecek kadar enerji tutar. Daha uzun ömürlüdür.

GPS DESTEĞİ

Image00039uKameranın GPS desteği mevcut. Aşağıda GPS’in ne özellikler getireceğini anlattım. GPS modülü cihazın üstündeki sokete takılıyor. 1 TL boyutlarına yakın olan GPS modülü aracın camında görünmeyen bir yere takılıyor.
gps-hizGPS modülü olan cihazlar için takip programı;

GPS modülünü cihazın üstünde sağdaki sokete takıyoruz. Taktıktan sonra ayarlar sekmesinde GPS seçeneğine girip açıyoruz. Daha sonra sağ altta yeşil yazılı şekilde “KM” beliriyor. Aracın hızını kameranın üzerinden de takip etmenizi sağlıyor. Eğer km kırmızı görünüyorsa uyduya bağlanmaya çalışıyordur. Yeşil görünüyorsa uyduya bağlanmıştır. No GPS yazısı görürseniz takıp çıkararak tekrar deneyin.

Haritada aracın yerini görme, hız ve koordinat bilgilerini okumak için bilgisayara indirmeniz gereken program; “RegistratorViewer”. Program 1.12mb boyutunda. Kuruluma gerek duymuyor. Aşağıdaki linkten programı indirebilirsiniz.
RegistratorViewer (1.12 MB)
https://yadi.sk/d/CHzg38w3qZpNt

SÜREKLİ KAYIT YAPMAK

Sürekli kayıt yapmak için, sürekli enerjiye ihtiyaç vardır. Bunun en masrafsız ve pratik yöntemi sürekli enerji gelen bir sigorta hattından elektrik almaktır. Kesme/biçme işlemleri gerektiği için bunu her kullanıcı yapamaz. Bunun için daha pratik bir yöntem buldum. OBD II soketine bağlanan kesme/biçme gerektirmeyen tak kullan şeklinde olan araç şarjıyla sürekli enerji sağlayarak, sürekli kayıt yapılabiliyor. Arabanın aküsü 11.6 voltun altına düştüğü zaman otomatik olarak enerjiyi kesiyor ve aracın aküsünün bitmesinin önüne geçiyor. OBD II kablosu hakkında daha detaylı bilgiye aşağıya linkini eklediğim konuda bulabilirsiniz. Satın alabileceğiniz link incelemenin sonunda “güvenilir satın alma linkleri” kısmında bulunmaktadır.
https://www.kamerarehberi.com/obd-ii-arac-sarji-24-saat-kayit-yapmak/12339

VİDEO ÇEKİM TESTLERİ

ÖN
GÜNDÜZ

GECE

ARKA
GÜNDÜZ

TİME LAPSE

ÖN

ARKA

Arka kamerası güneş altında odak kayması sorununa sahip.

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Aşağıdaki linkler güvenilirdir. Kargo paketleri üzerine düşük fiyat yazılmaktadır. Ortalama teslim süresi 12-18 gündür. 

B40D Çift Kameralı Araç Kamerası
Takip kodlu kargo ücretsiz
https://tr.aliexpress.com/item/-/32906111792.html

Düğmeli OBD II Araç şarjı Mini USB
https://tr.aliexpress.com/item/-/32688234114.html

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda oldukça bilgi edindikten sonra araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 4 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapmaya başladım. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

Check Also

Araç Kamerasında Sık Kullanılan Özellikler

Araç kameralarının özellikleri yanlış yorumlanabiliyor. Bu yüzden en fazla sorular özellikleri detaylı olarak ayrı sayfalarda …

81 yorumlar

 1. Tekrar merhaba, 1 mayıs 2018 tarihinde sorduğum soruya verdiğiniz cevap için teşekkür ederim ancak verdiğiniz cevaba göre sorumu yinelemem gerekiyor.. Araç obd kablosu takılı şekilde sürekli çalışıyor.. arabayı çalıştırırken marş basmadan dolayı da kapanma yapmıyor.. kayıt yaparken ekranda sol üstte bulunan kırmızı ışık yanıp sönerken, bazı durumlarda yada bazı saatleri durmuş, donmuş yada yanmıyor oluyor. o ışığın yanmadığını farkettiğimde güç alma kablosunu çıkartıyorum, sonra tekrar taktığımda çalışmaya başlıyor ve kayıt yaptığını gösteren kırmızı ışık yanıp sönmeye başlıyor.. şöyle örnek verebilirim, bazı günlerde her zaman değil,, akşam aracı otoparka bırakıyorum, kayıt yapıyor görünüyor, sabah araca bindiğimde marş basmadan önce kamera ekranına bakıyorum, kayıt yaptığını gösteren kırmızı yanmıyor… yada sabah herşey normal görünüyorken iş yerime gelip aracı otoparka bırakıyorum, akşam iş den çıktığımda araca bindiğimde bakıyorum, kayıt ışığı yanmıyor oluyor. ama kamera açık, çalışıyor.. içindeki hafıza kartını çıkartıp pc de baktığımda, bazı zamanları atlayıp kayıt yapmış. cihaza resette attım. hafıza kartına format atacağım zamanda cihaz üzerinden format atıyorum, Bu duruma anlam veremedim.Sürekli kayıtta olması yada çalışması bu cihazı zorluyor mu? kusura bakmayın, baya uzun oldu ama yaşadığım sorunu tam olarak anlatmaya çalıştım. sorunun nereden kaynaklı olduğunu anlamaya çalışıyorum.. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.. iyi çalışmalar

  • Sorununuzu anladım. Sürekli döngü kayıt yapan cihazlarda ara ara böyle sorunlar denk gelebiliyor. Bu sorunun ilk sebebi genellikle hafıza kartı oluyor. Döngüsel kayıtta en az problem çıkaran hafıza kartı samsung evo plus kırmızı kartlardır. Toshiba yerine samsung karta geçmeniz ilk önerim olacaktır. İkinci önerimse kartı 10-15 günlük periyotlarla cihaz üzerinden formatlamanız olacaktır. Ayrıca hareket sensörü kullanıyorsanız; hareket sensörünü de kapatmanızı öneririm.

 2. İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.. Önerilerinizi sırasıyla yerine getirecem sonrasında da burda da paylaşırım.. iyi çalışmalar,

 3. Hamit Canbolat

  Bu ürünü arka kamerası olmadan kullanabiliyor muyuz? Viofo a118 e göre kalitesi nasıldır?

  • Arka kamera olmadan kullanabilirsiniz. Arka kamera olmadan kullanılınca kalite birebir A118’le aynıdır. Arka kamera kullanılırsa; ön kameranın görüntü kalitesi %25 düşer.

 4. Hocam indirim kodunuzun süresi bitmiş yenileme ihtimaliniz var mı acaba?

 5. Aykut Bey incelemeniz sonucunda bu kamerayı arkadaşımla birlikte aldık. Montajını yaptık. Araçtan mı kaynaklı bilemiyorum golf 7 için dikiz aynasının arkasına sığdıramadığımdan biraz daha şoför mahaline doğru almak zorunda kaldım. Almayı düşünen arkadaşlara fikir vermesi için yazdım bunu.
  Bu kamera ile ilgili sorum şu. Acil bir durumda 3.tuşa basınca onu silmeyecek pozisyonda mı saklıyor. Ve acil görüntüye ihtiyaç duyarsam wifi üzerinden gibi bağlanıp görüntüyü anında telefonda izleme olayı var mıdır?

  • Merhaba,
   3.tusa basinca hafiza karti icinde ro adinda klasor olusuyor. O klasordeki dosyalar silinmiyor. Maalesef wifi uzerinden dosya aktarma yok. Kart uzerinden almak zorundasiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir