Viofo A129 Plus Duo Araç Kamerası - Aye Store
Viofo A129 Plus Duo Araç Kamerası - Aye Store
Ücretsiz kargo. 2 yıl Türkiye garantili
Ücretsiz kargo. 2 yıl Türkiye garantili Show Less

ADDKEY 4″ Çift Kameralı Araç Kamerası Detaylı İncelemesi

Editör puanı

İNCELEMEMİN SONUNDA GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ MEVCUTTUR. Bu inceleme 3 Eylül 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Ben bu kamerayı inceledikten sonra 4 arkadaşımın aracına da montajını yaptım. Montaj yaptığım araçların videosu https://youtu.be/YzdwJwrEBMk  Kameranın modele özel adı olmadığı için AddKey 4″ çift kameralı cihaz olarak adlandıracağımı belirtmek isterim. AddKey piyasaya yeni girmiş, oldukça fazla araç kamerası çeşidi olan, cihazlarını kullanıcı isteklerine göre şekillendirmiş bir marka.

AddKey 4″ çift kameralı araç kamerası ön kamerasıyla 1080p 30 FPS, arka kamerasıyla 480p 30 FPS çekim yapıyor. Baştan belirtmek isterim ki arka kamerasının gerçek kalitesi kesinlikle 480p değil. Arka kamerası max 240p çekim yapıyor, sanal olarak 480p’ye büyütülüyor. Kameranın ön kamerasının kalitesi oldukça tatmin edici. Sony IMX322 cmos kullanıyor. Sony IMX322 gece çekiminde oldukça başarılı. Novatek 96655 chipsetini kullanıyor. Bu chipseti daha önce incelediğim birçok araç ve aksiyon kamerasında gördük. Neredeyse 3 senedir piyasada olan Novatek 96655 chipseti hala oldukça iyi bir chipset. Kameranın 160 derecelik oldukça geniş açısı bulunuyor. Fabrika verilerinde 32 GB kart desteği bulunduğu yazmasına rağmen ben 64 GB kartla testlerini gerçekleştirdim.

Kamerayı bana cazip kılan bir diğer özelliğiyse, yapışkanlı tutucusu oldu. Vakumlu tutucular güneş altında uzun ömürlü olmuyor. Ayrıca daha fazla titreşim yapıyor. Kamerayla tutucu arasında ne kadar az eklem olursa, ne kadar kısa olursa görüntü o kadar titreşimsiz oluyor. 4 inc’lik ekrana sahip. Geri görüş kamerası özelliğiyle 4 inc’lik ekran oldukça yeterli oluyor. Artık araç kamerasında standart olarak sunulan G-sensör (darbe sensörü), bu cihazda da bulunuyor. 500 mah’lık bataryası, park halindeki çarpmalarda, darbe sensörünün darbe algılamasıyla birlikte cihazın açılıp kayda geçmesini sağlıyor.

TEK PARÇA İNCELEMESİ

VİDEOYA EKLEMELER

 • Menünün en alt kısmında olan ayarın ne işe yaradığını anlamadığımı belirtmiştim. Bu özellik arka kameranın görüntüsünün ekranın sağ alt kısmında gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlıyormuş.
 • Videoda ışığın ne işe yaradığını anlamadığımı belirtmiştim. Kamerayı kullandıkça bu ışığın ne işe yaradığını fark ettim. Işık açıldığı zaman kameranın içinde beyaz led yanıyor. Bu led kameranın lensinin olduğu taraftan bakıldığında görülebiliyor. Kamerayı dışarıdan belli etmeye yarıyor. Pek bir esprisi yok. Ben kapalı olarak kullanmaya devam ediyorum.

ARTI YÖNLERİ

Sony IMX322 cmos,32 GB kart desteği, (64 GB’la test yaptım, çalışıyor.)
Novatek 96655 chipset,Dijital zoom,
500 mah batarya,HDR,
Arka kamera,Acil durum tuşu,
160 derece çekim açısı,Döngüsel kayıt,
4 inc ekran,Ekran koruyucu,
Geri görüş kamerası sistemi,Gecikmeli kapanma,
G-sensör,Aşağı yukarı hareketli lens,
Fotoğraf çekimi,Yapışkanlı tutucu,
Ses kaydı,Bilgi ledleri,
Park modu,Hareket sensörü.
MOV video kaydı,

EKSİ YÖNLERİ

USB kablosu kutu içeriğinde yok,
Arka kamerasının kalitesi iyi değil,
Plaka yazma kısmındaki karakter sayısı yetersiz, (6 karakter)
Micro SD kartı sökmesi zor,
Ses kaydını kapatmak için kısayol tuşu yok,
Arka kamerada ayna etkisi var. Plakalar ters görünüyor.
https://www.kamerarehberi.com/wp-content/uploads/2017/03/Screenshot_25.jpg
Elle ekran koruyucu devreye sokulamıyor,

FOTOĞRAFLARI

addkey-cift-kamerali00001
addkey-cift-kamerali00017 (1)
addkey-cift-kamerali00018
addkey-cift-kamerali00019
addkey-cift-kamerali00020
addkey-cift-kamerali00025
addkey-cift-kamerali00028-Kopya
addkey-cift-kamerali00017
addkey-cift-kamerali00035
addkey-cift-kamerali00036
addkey-cift-kamerali00009
addkey-cift-kamerali00011
addkey-cift-kamerali00003
addkey-cift-kamerali00007
addkey-cift-kamerali00006
addkey-cift-kamerali00004

ARAÇ ÜSTÜ GÖRÜNÜMÜ

addkey-cift-kamerali00037
addkey-cift-kamerali00038
addkey-cift-kamerali00042
addkey-cift-kamerali00043
addkey-cift-kamerali00044
addkey-cift-kamerali00045

TUŞLARI

Kameranın sağ tarafında 5 adet tuş bulunuyor. Bunun dışınca cihaz üzerinde tuş yok. Kullanımları oldukça basit.

 1. Video çekimi, fotoğraf çekimi ve galeri arasında geçiş sağlar.
 2. Menülerde yukarıya gitmek için kullanılır.
 3. Uzun basılırsa kamerayı açar. Kamera açıkken basılırsa video kaydını başlatıp durdurur. Menülerde onaylama tuşudur.
 4. Menülerde aşağı gitmek için kullanılır.
 5. Ayarlar menüsüne girmeyi sağlar.

BİLGİ LEDLERİ

Üzerine tıklayarak fotoğrafı büyütebilirsiniz.
 • Kayıt sırasında şarja takılı değilse mavi ışık yanıp söner.
 • Kayıt sırasında şarja takılıysa kırmızı ışık sürekli yanar, mavi ışık yanıp söner. Cihaz kapalı ama şarja takılıysa kırmızı ışık sabit kalır.
 • Şarja takılı kayıtta değilse hem kırmızı hem mavi ışık yanar, mor renk olarak görünür.

MENÜLER

addkey-cift-kamerali00030
addkey-cift-kamerali00031
addkey-cift-kamerali00032-1

GALERİ

Üzerine tıklayarak fotoğrafı büyütebilirsiniz.
Kamerayla çektiğiniz görüntüleri, galeri menüsünden izleyebilir, silebilir veya ayrı klasöre taşıyabilirsiniz. Kameranın sağ kısmındaki tuşlardan “mode” tuşuna 2 defa basılarak galeriye giriş yapılıyor.

FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Kameranın fotoğraf çekme özelliği de bulunuyor. “Mode” tuşuna 1 defa basıldığı zaman fotoğraf çekme kısmına geçiyor. “OK” tuşuna basıldığı zaman fotoğraf çekiyor. Fotoğraf çekme kısmındayken menü tuşuna basılarak, fotoğraf ayarlarına ulaşılabiliyor.

VİDEO KAYDI

Çift kameralı modellerde en çok sorulan video kayıtlarının nasıl olduğudur. Video kaydını videoa ve videob olarak ayrı ayrı kayıt ediyor. Yani tek videoda 2 görüntü birleşmiyor. Bu şekilde olması çözünürlüğün düşmemesi için iyi bir şey.

SES KAYDI

Ses kaydını sadece ön kameradan yapıyor. Arka kameranın videosunun üzerine, ön kameradan aldığı sesi ekliyor.

BIT RATE DEĞERLERİ ve DOSYA BOYUTLARI

Ön kamera

Arka kamera

Ön kamera 3 dakika video boyutu Arka kamera 3 dakika video boyutu

HAREKETLİ LENS

AddKey 4″ çift kameralı araç kamerasını benim için cazip kılan özelliklerinden biri, kamera lensinin yukarı aşağı oynayabilir olmasıydı. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi lensi hareket edebiliyor. Camın eğimine göre kamerayı ayarlayabiliyorsunuz.

BATARYA SÜRESİ

Ekran koruyucu 3 dakikaya ayarlıyken, kayıtta full şarjla yaptığım testte kameranın şarjı 11 dakika dayandı.

ARKA KAMERASI

Çift kameraları modellerde arka kameranın verimli olmadığını her zaman belirtiyorum. Bu cihazın da arka kamerası başarılı değil. Arka kamerası olmayan modelle arasında 5 dolar fark olduğu için, en azından arkada ne olduğunu belli edecek kadar çeksin diyenler tercih edebilir.

PARK MODU

Kameranın dahili bataryası sayesinde, kamera darbe algıladığı zaman otomatik olarak açılıp görüntü kaydı almaya başlar. Bu özelliği kullanmak için sürekli enerji vermeye gerek yoktur. Belli süre sonra otomatik olarak tekrar kapanır. Aracınıza park halinde vurup kaçanlar için güzel bir güvenlik önlemidir. Darbe algılayınca, hem ön kamerası hem arka kamerası görüntü kaydı yapar. Ayarlardan park modu açıldığı zaman cihazın sağ üst kısmında kamera simgesi görünür.

ACİL DURUM TUŞU

Kamera kayıt sırasındayken aşağı ok tuşuna basılırsa ekranın sol altında anahtar simgesi çıkar. Acil durum tuşuna basılan videolar kartın içerisindeki “RO” adı verilen klasörün içine taşınır. Buraya taşınan videolar elle müdahale edilmedikçe silinmez.

24 SAAT KAYIT YAPMAK

Eğer sürekli kayıt yapmak isterseniz arabanın OBD2 portu üzerinden sürekli enerji veren şarj kitiyle kullanabilirsiniz. Arabanın kontağı takılı değilken de enerji verir. Arabanın aküsü zayıflamaya başladığı zaman otomatik olarak gücü keser, arabanın aküsünü bitirmez. İncelemenin sonunda satın alma linkleri kısmından OBD2 araç şarj kitini bulabilirsiniz.

GERİ GÖRÜŞ KAMERASI

Cihazın arka kamerasından çıkan 1 adet kırmızı (artı) ve 1 adet siyah/kırmızı (eksi) kabloyu arabanın geri vites lambasına bağlatırsanız, arabayı geriye taktığınız zaman kameranın ekranı tamamen geri vites kamerası gibi çalışır. Ekran üzerinde park çizgileri görünür.

Arka kamerasının üzerindeki 4 adet led, geri vitese takınca aktifleşir.

KUTU İÇERİĞİ

Kamerayı alırken arka kameralı ve arka kamerasız model seçenekleri var. İki seçeneğin kutu içeriği birbirinden ayrı. Arka kamera farkı sadece 5 dolar olduğu için almışken arka kamerayla birlikte almanızı öneririm.

ARKA KAMERASIZ MODELARKA KAMERALI MODEL
 • AddKey 4″ çift kameralı araç kamerası,
 • Yapışkanlı kamera tutucu,
 • 3.5 metre araç şarjı.
 • AddKey 4″ çift kameralı araç kamerası,
 • 3.5 metre araç şarjı,
 • Yapışkanlı kamera tutucu,
 • Geri görüş kamerası,
 • 2 adet vida ve geri görüş kamerası için yapışkan bant.

YAZILIM GÜNCELLEMESİ

Kamerayı ben inceledikten sonra cihaza yazılım güncellemesi gelmiş. Yazılım güncellemesinde görüntü kalitesi adına bir geliştirme yok. Dil hataları düzeltilmiş. Bu yazılımla birlikte arka kamerada sorun yaşanmaya başlanmış. Arka kamerayı takınca görüntü tepetaklak görünüyor. Bu sorunu çözmek için eski yazılıma dönmek gerekiyor. Aşağıdaki linkten eski yazılımı indirebilirsiniz. Boş hafıza kartının için indirdiğiniz dosyayı atın, kameraya kartı takın ve kameraya enerji verin. Kameranın sağ üst kısmındaki led yanıp sönmeye başlayacak ve işlem bitince kamera tekrar açılacaktır. Yazılımı yükledikten sonra hafıza kartını bilgisayardan biçimlendirin.
https://yadi.sk/d/y68732-E3H2aHF

ÇEKİM TESTLERİ

Çekim testleri ön cam filmli arabayla yapılmıştır. Videolar sayfayı kastığı için 1’er tane video ekledim. Tüm videoları izleyebileceğiniz oynatma listesi; https://www.youtube.com/playlist?list=PLDk2r2NudGKmsXz7kXfcjl64LqWAFTJyT

ARKA – GÜNDÜZ

ARKA – GECE

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Siparişim elime oldukça hızlı ulaştı. Kamerayı sipariş verdikten 12 gün sonra teslim aldım. Kutusu oldukça ufak ve hafif. Gümrük kontrolüne gitmeden ve gümrük vergisi ödemeden kamerayı teslim aldım.

Aşağıdaki linkler güvenilirdir. Kargo paketleri üzerine düşük fiyat yazılmaktadır. Ortalama teslim süresi 12-18 gündür. Aşağıdaki linklere bakıp, uygun fiyatlı olandan satın alabilirsiniz.

Dikkat! Satın alırken çift kameralı model için “color” kısmında 2.seçeneğe tıklamanız gerekmektedir. Örnek görsel; 

ADDKEY 4″ Tek Kameralı Araç Kamerası
ADDKEY 4″ Çift Kameralı Araç Kamerası
Takip kodlu kargo 3.94 dolar
1 dolar satıcı indirimi mevcut. Satın alırken indirimi kullanmayı unutmayın.
https://tr.aliexpress.com/item/-/32701473587.html

Kapasite seçimini Aliexpress sayfasından yapmalısınız.

Samsung Evo Plus 32 GB U1 Hafıza Kartı
Samsung Evo Plus 64 GB U3 Hafıza Kartı
https://tr.aliexpress.com/item/-/32733678689.html

Düğmeli OBD II Araç Şarjı
Takip kodlu kargo 1.58 dolar
https://tr.aliexpress.com/item/OBDII-Charging-Cable-Mini-USB-Power-Adapter-with-Switch-Button16Pin-OBD2-Connector-Direct-Link-Car-Charger/32688234114.html

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

67 yorumlar

 1. Aykut bey artik al artik şu makinayi sen de kurtul ben de demiyorsunuz dur inşaallah . Addkeyde karar kildik geri kamerasi ve cekim kalitesi geri kamerasini park ederken kullanma bizi bu karar yonlendir di a119 da gps ve daha cekim kalitesin den kapasitorunden fedakrlik ettik neyse gine lafi uzattik bende fiorino marka araç var geri kamerasini mutlaka disari mi takmam lazim iceriye taksam camin önüne geliyor (camla arasinda bir parmak girmez o kadar yakin ) geri fitese takinca ledler yanarsa camda yansima yapip görüntüyü bozarmi yani ekrana nasil bir görüntü gelir acaba . Disari takip arabayi delmek istemiyorum iceride musait yer var ama yansima yaparmi bilemedim.

 2. Emeğinize sağlık .Öncelikle teşekkürler güzel bir paylaşım. Ben aracım park halinde iken de cekimin devam etmesini istiyorum. Araca sürekli zarar veriyorlar. Bu addkey işimi gorur mu. Birde arka kamerayı arac icinde uygun bir yere koysam park halinde cekime de devam eder mi? Bir de aletin 11 dakika sarzlı gitiğini sürekli sarzda kullanırsak sarz ömrünün az oalcagını belirtmissiniz. 11 dakika zaten kısa bir süre Ben o konuyu nasıl aştığınız merak ettim.Teşekkürler ilginize

 3. Merhaba Aykut Bey,

  Tutucu cama yapıştırıldıktan sonra kamera istenildiği zaman çıkartırabiliyor mu?

 4. İyi günler Aykut Bey, yazılanları ve yorumları okudum. Paylaşımlarınız ve emeğiniz için teşekkürler.
  Sitenizden ve diğer sitelerden kendimce araştırma yaptım ama kararsız kaldım. Aracımın Yan ve Arka camları 2 nolu cam filmi ile kaplı. Ön camda film yoktur. ön ve arka için Kapasitörlü kamera almak istiyorum. Ayrıca ADDKEY4 Kapasitörlü bi kamera mıdır, OBD2 kablosuyla sürekli enerji verilerek çalıştırılabiliyor mu? Çift Kameralı olarak B40D modelini de inceledim.
  Aykut bey; GPS ‘li 64GB kartı destekleyen ve Park halindeyken de (gece ) kayıt yapan özelliklerde bi kamera var mı dır. Tavsiye ve Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkür ediyor başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir