Xiaomi 70 Minutes Araç Kamerası Detaylı İncelemesi

Xiaomi 70 Minutes Araç Kamerası

İNCELEMEMİN SONUNDA GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ MEVCUTTUR. Bu inceleme 17 Ekim 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Araç kamerası piyasasında rekabet çok büyük. Bu yüzden düşük bütçeli, kaliteli ürünler yapılmaya çalışıyor. Xiaomi 70 minutes araç kamerası düşük bütçeli araç kameraları sınıfına giriyor. Çekim kalitesi ne mükemmel ne de kötü. Fiyatına göre performans gösteriyor.

135 derecelik çekim açısı ve Sony IMX323 görüntü sensörü var. Sony sensör gece çekiminde oldukça başarılı olmasını sağlıyor. Kameranın ekranı yok. Bu yüzden tüm ayarlar WiFi uygulaması üzerinden yapılıyor. Ayrıca galeriye de telefon uygulamasından erişim sağlanabiliyor. Benim incelemem sırasında IOS desteği bulunmuyordu. Artık IOS cihazları da destekliyor.

Yanında gönderilen 3.5 metrelik şarj kablosu ve şarj aletiyle, çakmaklığa takılarak kullanılıyor. Çakmaklığa taktıktan sonra arabayı çalıştırınca kamera açılıp kayda başlıyor, araba kapanınca videoyu sonlandırıp kendini kapatıyor. 64 GB hafıza kartı destekliyor. Hafıza kartı dolduktan sonra eski kayıtların üzerine, yeni video kayıtlarını yapmaya başlıyor.

FOTOĞRAFLARI

xiaomi-7-minutes00002
xiaomi-7-minutes00003
xiaomi-7-minutes00009
xiaomi-7-minutes00008
xiaomi-7-minutes00007
xiaomi-7-minutes00004
xiaomi-7-minutes00006
xiaomi-7-minutes00005

ÖZELLİKLERİ

WiFi,64 GB micro SD kart desteği,
130 derece lens açısı,Döngüsel kayıt,
Mstar 8328P chipsetTelefondan otomatik saat senkronu,
SONY IMX323 görüntü sensörü,240 mah batarya,
1080p 30 FPS çekim kalitesi,3.5 metre şarj kablosu,
G-sensör,Araç şarjı.
Ses kaydı,Fotoğraf çekimi,
Bilgi ledleri,Galeri.

EKSİ YÖNLERİ

 • Kameranın gece çekimi çok başarılı ama gündüz çekimlerinde parlama biraz fazla. Fiyata göre düşünülürse eksi yön de olmayabilir.
 • Acil durum tuşu yok.

DÖNGÜSEL KAYIT VE OTOMATİK AÇILMA

Çok fazla soru geldiği için otomatik açılmadan bahsetmek istiyorum. Kameranın yanında şarj aleti ve araç şarjı gönderilir. Kamerayı bunlarla taktığınız zaman kontağı çevirdiğiniz zaman kameraya enerji gelir, kamera açılır, kayda başlar. Kontağı kapattığınız zaman kameranın enerjisi kesilir, video kaydını düzgün şekilde bitirir, otomatik olarak kapanır.

Çok soru geldiği için döngüsel kayıttan da kısaca bahsetmek istiyorum. Araç kameraları döngü şeklinde kayıt yapar. Kartı elle boşaltmaya gerek yoktur. Videolar 1’er dakikalık parçalar halinde kayıt edilir. 1 saatlik kayıt kapasiteniz varsa 60 tane 1 dakikalık videoya sahip olursunuz. 60. dakika dolduğu zaman kartta yer kalmadığı için 1.dakikadaki görüntüyü siler ve üzerine yazar. Yani tüm kaydı silip baştan yazmaya başlamaz.

BİLGİ LEDİ

Kamera ekran sahip değil. WiFi üzerinden bilgilere bakılabiliyor. Ancak her seferinde WiFi bağlantısıyla kamerayı kontrol etmek yerine, kameranın yanında bulunan renk değiştiren ledle kameranın çalışma durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Kayıtta değilken, WiFi açıksa; mavi ışık yanıp söner,
 • Kayıtta değilken, WiFi kapalıysa; mavi ışık sabit yanar,
 • Kayıttayken, WiFi açıksa; yeşil ışık yanıp söner,
 • Kayıttayken, WiFi kapalıysa; yeşil ışık sabit yanar
 • Kart takılı değilken; WiFi açıksa, kırmızı ışık yanıp söner,
 • Kart takılı değilken; WiFi kapalıysa, kırmızı ışık sabit yanar.

WİFİ AÇMA/KAPATMA

WiFi özelliğini açmak için kameranın kısayolu mevcut. Kamera açıldıktan sonra yandaki bilgi sabit şekilde yanıyorsa WiFi kapalı anlamına gelir. 1 defa yandaki tuşa basınca yavaş yavaş ışık kapanıp açılmaya başlar. Işık bu şekilde yanmaya başladığı zaman WiFi açık anlamına gelir.

WİFİ BAĞLANTISI VE KURULUM

Kameranın ekranı olmadığı için tüm ayarlar WiFi üzerinden yapılıyor. WiFi bağlantısına başlamadan önce aşağıdaki linkten Android için olan İngilizce uygulamayı indiriyoruz.
https://yadi.sk/d/F133iVFg3Q9j92

Kurulumun daha sonrasını videolu olarak anlattım.

KARTI FORMATLAMAK

Kartı formatlamak için kameranın kısayolu mevcut. Kartı formatlamak için kameranın yanında bulunan tuşa arka arkaya 3 defa hızlı şekilde basmak yeterli. Mavi bilgi ledi hızlı şekilde yanıp sönmeye, kamera Çince konuşmaya başlıyor. Yaklaşık 5 saniyede hafıza kartı formatlanıyor.

FABRİKA AYARLARINA DÖNDÜRMEK

Fabrika ayarlarına yeniden dönmek için kameranın yanında bulunan tuşa arka arkaya 5 defa hızlı şekilde basmak yeterli. Mavi bilgi ledi hızlı şekilde yanıp sönmeye, kamera Çince konuşmaya başlıyor. Daha sonra kamera otomatik olarak kapanıyor. Kamerayı elle tekrar açtıktan sonra ayarlar sıfırlanmış olacaktır.

KAYIT KAPASİTELERİ

Verileri ortalama olarak hesapladım. 32 GB micro sd kart 4.5 saat, 64 GB micro sd kart geriye dönük 9 saat kayıt saklayabiliyor.

VİDEO BOYUTU VE BİTRATE

Kamera 1’er dakikalık parçalar halinde kayıt yapıyor. 1 dk videonun boyutu 118 MB, bitrate değeri 16100 kb/sn.

KUTU İÇERİĞİ

ÇEKİM TESTLERİ

Gündüz

Gece

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Aşağıdaki tüm linkler güvenilirdir. En uygun fiyata satılan linki tercih edebilirsiniz. Tüm satıcılar kargo paketi üzerine düşük fiyat yazmaktadır. Gümrük vergisi ödeme şansınız çok düşüktür.

Xiaomi 70 Minutes Araç Kamerası
Takip kodlu kargo ücretsiz
“FORUMDHGB17” indirim koduyla 28.99 dolara  satın alabilirsiniz.
https://tr.gearbest.com/car-dvr/pp_009344135394.html

Xiaomi 70 Minutes Araç Kamerası
Takip kodlu kargo 0.84 dolar
https://tr.aliexpress.com/item/-/32880894166.html

Ürün siparişleri sırasında sorun yaşıyorsanız, kafanıza takılan sorular varsa Facebook Messenger'dan benimle iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca 6 bin kişiden fazla üyesi olan "Araç ve Aksiyon Kamerası Kullanıcıları" grubumu takip ederek, incelemelerimden anında haberdar olabilirsiniz.

Yazar: Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda oldukça bilgi edindikten sonra araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 4 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapmaya başladım. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

28 thoughts on “Xiaomi 70 Minutes Araç Kamerası Detaylı İncelemesi

  Serdar

  (15 Aralık 2017 - 10:07)

  29.99 dolara aldım.Kaliteli ve ucuz bir ürün.Pil sürekli çakmaklığa bağlı kaldığından bir süre sonra pil kullanılmaz hale gelecek.Bu durumda ne yapılabilir?Bir de yazın araç güneş altında kalırsa sıkıntı yaşar mıyım sizce?

   Aykut Ezer

   (16 Aralık 2017 - 16:02)

   Hayırlı olsun. Güneşten ne kadar korursanız o kadar iyi olacaktır. Cihazın pili sökülüp cihaza uygun boyutta pille değişimi yapılabilir.

  İhsan

  (30 Aralık 2017 - 17:23)

  Sadece kabloylamı çalışıyor koblosus kullanıla biliyormu?

   Aykut Ezer

   (30 Aralık 2017 - 21:46)

   Enerji vermeden hiçbir kamerayı 10 dakikadan fazla kullanamazsınız.

  Umut

  (3 Ocak 2018 - 13:16)

  Hocam benim de bir sorum var araca çakmaklıktan bağladığımız kamera start/stop devreye girdiğinde kapanıp açılma yapıyor mu bi güç kesintisi oluşuyor mu

   Aykut Ezer

   (3 Ocak 2018 - 13:27)

   Bu araçtan araca değişir. Benim aracımda da S&s var. Açma kapanma meydana gelmedi.

  onur güvenbaş

  (16 Ocak 2018 - 16:29)

  hocam merhaba bu kameradan sipariş verdim. Aracı durdurum kontağı kapattığımızda kamera çalışmaya devam etmesin diye kapatmak mümkünmü?

   Aykut Ezer

   (16 Ocak 2018 - 16:32)

   Normalde olmasi gereken kontagi kapatinca kapanmasidir. Cakmakliginizda surekli enerji varsa kapanmaz. Elektrikciye sigorta kutusundan kontaga bagli sigortaya baglattirabilirsiniz.

    Onur

    (16 Ocak 2018 - 19:37)

    Hocam kontağı kapatınca çakmaklık elektriği kesiyor. Benim demek istediğim kamers içindeki batarya bitene kadar çekime devam ediyormu yoksa kapanıyor mu. Eğer çekime devam ediyorsa etmesin diye kapatmak tuşu varmi veya yandaki tuşa basarsak off konumunda gelirmi,?

     Aykut Ezer

     (19 Ocak 2018 - 14:29)

     Hayır. Şarjını bitirene kadar kayda devam etmiyor.

  Ali

  (16 Şubat 2018 - 14:52)

  Aykut merhaba
  Ben bu ürünü satın aldım gerekli her adımı yaptım fakat iki noktada takıldım yardımcı olman mümkünmü?
  1) ürünü arabda nasıl kullanacağım telefeondan normal mobil veriyi devredışı bırakıp onamı bağlanmam lazım?
  2)androidde ki uygulamasında yazılım güncellemesi mevcut denilen herşeyi yapıyorum ama yazılım güncellenmiyor.
  3)1rer dakikalık çekimler yapıyor demişsin her bir dakikada kendini kapatıp açıyormu yani bumu demek oluyor ?

   Aykut Ezer

   (16 Şubat 2018 - 14:56)

   Merhaba Ali Bey,
   İnceleme içerisinde WiFi bağlantısının nasıl kurulacağını videolu olarak anlattım. WiFi ağlarını taratıp kameraya bağlanacaksınız. Yazılım güncellemesini yapmak için mobil veriyi kapatmamış olmanız gerekiyor. Kameranın 60 dakika kapasitesi varsa 1 dakikalık 60 tane kayıt oluşturur. Açılıp kapanma gibi bir durum yoktur.

  Erdem

  (24 Haziran 2018 - 02:19)

  Çakmaklık girişi değilde direk usb den bağlanırmı bir sıkıntı çıkarmı

   Aykut Ezer

   (24 Haziran 2018 - 20:12)

   Bağlanabilir ancak kameranın kart okuyucu olarak açılma şansı mevcut.

  Tuncay

  (25 Haziran 2018 - 18:02)

  Merhaba xiaomi 70 dk. İos güncellemesi gelmiş olabilirmi telefonum ios kamerayı da almak istiyorum iosla kullanmayacaksam kıymeti yok biraz araştırdım bu konuyla alakalı bir bilgi bulamadım yardımcı olabilirmisiniz?

  Hüseyin

  (30 Haziran 2018 - 09:23)

  Aykut bey enerji depolama şeklini algılayamadım ürünün.Bu üründe pil mi var kapasitör mü var? Pil varsa mutlaka zamanla sıkıntı çıkartacak bize.Cevaplarsanız sevinirim

   Aykut Ezer

   (30 Haziran 2018 - 13:20)

   Cihaz pillidir. 7/24 kayıt için uygun değildir.

  Turgay

  (12 Temmuz 2018 - 16:20)

  Merhaba.
  Park halinde araca çarpılması durumunda otomatik olarak kayıt başlatma (sanırım G-sensör deniyor) özelliği var mı acaba

   Aykut Ezer

   (12 Temmuz 2018 - 20:24)

   G-sensör tüm araçlarda vardır. Sürekli enerji vermediğiniz sürece darbeyi algılayamaz.

  Kadir

  (24 Temmuz 2018 - 18:46)

  Aktivasyon kodunu nasıl edinebilirim veya buna gerek varmı ıos için

  Levent

  (6 Eylül 2018 - 23:02)

  Wifi den kayıdı izlerken videoların sesi var fakat sd karta kayıt yapınca videolarda ses yok sd karttaki videoların sesi nasıl açılır?

   Aykut Ezer

   (8 Eylül 2018 - 22:46)

   Videoları MX player kullanarak oynatmayı deneyin.

  Samet Şen

  (11 Eylül 2018 - 17:41)

  Merhaba Aykut Bey,
  Kamera araştırırken sitenizi bulmuştum. Kameram geldi ve teşekkür etmek istedim. Bu kameranın Türkiye’de de satıldığını görmüştüm. Daha sonra incelemenizin altına eklediğiniz güvenilir satın alma linklerini gördüm. Türkiye’deki fiyatın yarısına satın aldım.

  Kamera hakkında söyleyeceğim bir kaç şey var. 30-35 dolarlık bir cihaza göre oldukça başarılı. Gönlüm A119S modelini almaktan yanaydı ancak bütçeme uygun olarak 70 min modelini satın alabildim. O yüzden endişelerim vardı. Kameranın çekim kalitesi hoşuma gitti. 64 gb samsung hafıza kartı taktım. WiFi bağlantısını iphone’la da yapabildim. Kamera arabanın üzerinde pek belli olmuyor. Hırsızların dikkatini çekmeyecektir. Böyle bir kameraya yarı fiyatına ulaştırdığınız ve emekleriniz için teşekkür ederim.

   Aykut Ezer

   (11 Eylül 2018 - 17:47)

   Merhaba Samet Bey,
   Değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Güle güle kazasız belasız kullanın.

    Metehan

    (11 Ekim 2018 - 10:31)

    Aykut bey Micro SD Kartlarda HC ve XC özellikli olanlar var. MicroSDHC yada MicroSDXC. Hangisini almalıyız bu kamera için. HC ve XC arasında birisi Fat32 bir diğeri exFAT destekliyor.

     Aykut Ezer

     (11 Ekim 2018 - 12:41)

     Merhaba Metehan Bey,
     Xiaomi 70 minutes araç araç kamerasıyla Samsung EVO Plus 64GB 100 MB/s microSDXC hafıza kartını kullanmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir