Fiyat/Performans Ürünü: Viofo A129 Duo WiFi Çift Kamera İncelemesi


Herkese merhaba,
KameraRehberi.com’un yayında olduğu 5 yıllık zaman dilimi boyunca, Viofo markasının tüm araç içi kameralarının incelemelerini yaptım. Viofo, müşteri isteklerini dikkate alarak çift kameralı, WiFi bağlantılı, GPS‘li ve kapasitör tip bataryalı yeni modeli A129 modelini piyasaya çıkardı. Viofo A129‘un tüm çekim testlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Normalde çift kameralı modelleri pek önermediğimi diğer incelemelerimi okuduysanız mutlaka görmüş olmalısınız. Viofo A129 araç kamerası, çift kameraları modellere karşı olan kötü yargıyı kıracak kalitede. Hem ön hem arka kamerasıyla gerçek 1080p çekim kalitesine sahip.

117$
Viofo A129 Çift Kamera + GPS
İndirim kuponu
Viofo A129 Çift Kamera + GPS
Alternatif kupon: ViofoA129A | Türkiye hızlı kargo seçeneğiyle alımlarda tüm vergileri satıcı firma karşılar. Nasıl alınır? / Detaylar
Alternatif kupon: ViofoA129A | Türkiye hızlı kargo seçeneğiyle alımlarda tüm vergileri satıcı firma karşılar. Nasıl alınır? / Detaylar Kısalt..
GÜMRÜK KAMPANYASI
Yeni! Banggood, artık gümrük vergisini karşılayacağını açıkladı. Gümrük vergisini firmanın karşıladığı seçenekle nasıl sipariş verileceğini detaylı olarak videoyla inceleme sonunda anlattım.

CİHAZ ÖZELLİKLERİ
Ön+arka görüntü kaydı, Dahili hoparlör,
140 derecelik çekim açısı, Cihaz üzerinden video izleyebilme,
256 GB micro SD kart desteği, Acil durum tuşu,
GPS ile hız ve koordinat bilgilerini kayıt etme, Türkçe dil desteği,
Ses kaydı, CPL filtre desteği(sonradan alınabilir), 
WiFi, Bluetooth kumanda(sonradan alınabilir), 
Ön/arka Sony IMX291 görüntü sensörü, 2 inç ekran,
Novatek 96660 işlemci, Videoya tarih/saat ekleme,
Park modu, WDR,
Darbe sensörü, Kapasitör tip batarya.

Diğer çift kameralı modellerde ön kameranın çözünürlüğünden kısılır, arka kameraya biraz işlemci ayrılarak hesap makinesiyle çekilmiş gibi görüntü kaydı yapılması sağlanırdı. Bu cihaz kesinlikle o cihazlardan değil. Hem ön hem arka kamerası gerçekten iyi kayıt kalitesine sahip. Bu kamerayı sonra kendi aracımda kullanmaya başladım. Kameranın kutu içeriğinden çıkan şarj aleti ve şarj kablosunu takarak kamerayı çalıştırıyoruz. Orjinal şarj aletiyle, araba çalıştığı zaman video kaydına giriyor, araba kapandığı zaman video kaydını sonlandırıyor. Hafıza kartı dolduğu zaman otomatik olarak videoların üstüne, yeni video kaydı yazmaya başlıyor. Eğer park halinde de çekim yapmak istiyorsanız, incelememin devamında anlattığım park modu kablosundan edinmelisiniz. 

Viofo A129 Araç Kamerası Viofo A129 Araç Kamerası
Viofo A129 araç kamerası, ön ve arka camdan kayıt yapıyor. İki kamerası da Sony’nin 7 katmanlı IMX291 görüntü sensörünü kullanıyor. 140 derecelik çekim açısına sahip. Bu görüntü sensörü için gerçekten başarılı olduğunu söyleyebilirim. Viofo‘nun diğer modellerinde de kullandığı Novatek’in 96660 serisi chipseti kullanılıyor. Bu bileşenler sayesinde hem ön hem arka kameraya 1080p 30 FPS kalitede çekim yapabiliyor. Kameranın sahip olduğu Sony görüntü sensörüyle, gece çekiminin iyi olduğunu da belirtmek istiyorum. Plaka okuması da başarılı. Çift kameralı cihaza göre çekim kalitesinin daha iyi olduğu söylenebilir.  

256 GB’lık hafıza kartı desteği sayesinde, geriye dönük daha uzun görüntü kaydı saklayabiliyor. Hafıza kartı dolduduğu zaman otomatik olarak eski video kayıtlarının üzerine, yeni video kayıtları yapıyor. Araç kamerası seçimi kadar, hafıza kartı seçimi de önemlidir. Viofo ürünleriyle Samsung Evo Plus serisi hafıza kartları uyumlu çalışmaktadır. Kart olarak bu seriyi almanızı öneririm. Şuanda orjinal Samsung kartlar en uygun amazon.com.tr’de satılıyor. Ben 128 GB’lık Samsung Evo Plus U3 hafıza kartı kullanıyorum ve memnunum. Bütçe sorununuz yoksa 256 GB kart tercih edebilirsiniz.
Viofo A129 Araç Kamerası
Acil durum tuşu sayesinde o an çekilen videoyu başka klasöre taşımasını, videonun otomatik olarak silinmemesi sağlayarak, videolara daha sonra kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Acil durum tuşu, üzerinde ünlem işareti olan tuştur. Tuşa basıldığı zaman ekranda üçgen arka plan ortasında ünlem işareti çıkmaktadır.
Viofo A129 Araç Kamerası
2 inç’lik ekranı oldukça yeterli. Ekranın ışık şiddeti iyi. 2 kameranın görüntüsünü ekranı bölerek gösterebiliyor. Cihazın hem arka hem ön kamerası aşağı yukarıya oynayabiliyor. Her aracın cam eğimi aynı olmadığı için, kameranın aşağı yukarı hareket ettirilebilir olması oldukça faydalı oluyor. 
Viofo A129 Araç Kamerası
GPS özelliği sayesinde aracın hızını, koordinatlarını videonun altına ekleyebiliyor. Bu bilgilerle birlikte harita üzerinden, aracın hangi konumda olduğunu da görerek bilgisayar programından izlenebiliyor. Bu özellik uzaktan erişim için kullanılamaz. Takip cihazları ile karıştırılmamalıdır. Hafıza kartını bilgisayara takıp görüntüleri izlerken bu özellik kullanılabilir. GPS için abonelik vs gerekmez. Tamamen ücretsiz bir servistir. DashcamViewer programını indirerek yukarıdaki görseldeki gibi videoları izleyebilirsiniz. 

Arka kamera park modu çekimi
https://youtu.be/Y26x2xPj3XA

Yeni Park Modu Kiti
Viofo‘nun yeni çıkardığı park modu kablosunun inceleme ve montaj anlatımını hazırladım. Aşağıdaki videoyu izleyerek, kameranın park halinde nasıl kayıt yapabileceğini öğrenebilirsiniz. 

Viofo A129 modelinin park halinde de çekim yapma özelliği, yani parkı modu özelliği bulunuyor. Sigorta kutusundan enerji almaya yarayan aparat alınarak(inceleme sonunda linki mevcut), kameraya araba çalışmıyorken de enerji vermesi sağlanıyor.

Viofo‘nun Kasım 2018’de çıkardığı yeni park modu kablosuyla aracı stop ettiğiniz anda isteğe bağlı olarak düşük kalitede veya hızlandırılmış olarak video kaydına geçiyor. İsterseniz park halinde de normal hızda kayıt yapmasını sağlayabilirsiniz. Ancak geriye dönük daha fazla görüntü saklayabilmek için park halinde normalde hızda kayıt yapmanızı önermem. Aracın anahtarını taktığınız anda normal kalitede ve normal hızda kayıt yapmaya döner. Bu özellik sayesinde arabanızı park halinde de koruyabilirsiniz. İnceleme sonuna kablonun da linkini ekledim.

Son güncellemelerle birlikte eklenen gecikmeli açılma özelliği sayesinde araç kameralarının, arabayı çalıştırırken kapanıp, açılmaması sorununa çözüm bulundu. Bu özellik sayesinde kontağı kapattıktan sonra isteğe bağlı olarak kameranın 5 veya 10 saniye gecikmeli açılması sağlanabiliyor. Sigorta kutusundan veya çakmaklıktan kullananlar kullanıcılar için bu özellik oldukça iş görecektir.

Viofo A129‘un hem ön hem arka kamerasının CPL filtre desteği bulunuyor. CPL filtre; konsol yansımalarını, ışık parlamalarını engelleyen, cihazın lens kısmına takılan bir ürün. CPL filtrenin ne kadar işe yarar bir aparat olduğunu gösteren testi ve ekran görüntülerini aşağıya ekledim. Bence en azından sadece ön kamera için bile olsa CPL filtre alınması gerekiyor. Daha ekonomik olması için kendim CPL filtre üretimine başladım. Ürettiğim filtreler en az orjinal filtre kadar performans vermektedir. Tavsiyem en azından ön kamera için CPL filtre almanızdır. Eğer bütçe sorunu yaşamıyor iseniz hem ön hem arka filtre almanızı öneririm. İncelememin en sonuna satın alma linklerini ekledim.

A129’un WiFi özelliği bulunuyor.  Viofo A129’un WiFi özelliği sayesinde, cihazın ayarlarını telefondan yapabiliyoruz. Çekilen videoları telefondan izleyebiliyor, silebiliyor, telefona indirebiliyoruz. Çok fazla sorulduğu için WiFi özelliğini biraz daha detaylandırmakta fayda görüyorum. WiFi özelliği internet gerektirmez. Tamamen ücretsiz bir servistir. Uzaktan erişim özelliği yoktur. Telefon ile cihaz arasında bağlantı kurulur. Aracınızın başındayken WiFi’den cihaza bağlanabilirsiniz. Araç başka yerde siz başka yerdeyken bağlantı kuramazsınız. 

Viofo A129 Araç Kamerası WiFi Uygulaması Viofo A129 Araç Kamerası WiFi Uygulaması Viofo A129 Araç Kamerası WiFi Uygulaması Viofo A129 Araç Kamerası WiFi Uygulaması

UZAKTAN KUMANDA

Ben bu incelemeyi hazırladıktan bir süre sonra A129 için bluetooth uzaktan kumanda piyasaya çıktı. Kumanda tanıtımını ayrı bir sayfada yaptım. Aşağıdaki sayfadan kumanda hakkında bilgi alabilirsiniz.
https://www.kamerarehberi.com/viofo-a129-icin-uzaktan-kumanda-tanitimi-baglantisi/22823

GÜNCELLEME

Viofo kameraları için sık sık güncelleme yayınlıyor. Güncellemeler görüntü kalitesi iyileştirme ve sorunları giderme amaçlı yapılıyor. Aşağıdaki linkten A129 modeli için en güncel yazılıma ulaşabilirsiniz.
https://support.viofo.com/support/solutions/articles/19000087812-viofo-a129-dash-cam-firmware

Hafıza kartını FAT32 olarak formatlayın. Kartın içine yukarıdaki linkten indirdiğiniz dosyayı yükleyin. Kartı cihaza takın ve 5v enerji verin. (5v telefon şarjı kullanabilirsiniz) Kamera otomatik olarak güncellemeye başlayacaktır. Güncelleme bittikten sonra cihaz otomatik olarak açılacaktır.

UYARI
Firma 128 GB’a kadar kartla güncelleme önerse de ben en fazla 32 GB kart kullanmanızı öneririm. 32 GB üstü kartları fat32 formatına dönüştürmek oldukça zordur. Farklı formatla güncelleme yapamayabilir veya güncelleme sırasında cihazın çökmesine sebep olabilirsiniz.

KUTU İÇERİĞİ

 • 1 adet Viofo A129 araç kamerası,
 • 1 adet arka kamera,
 • 1 adet 6 metre arka kamera kablosu,
 • 1 adet GPS modülü,
 • Kablo tutucular,
 • Mini USB veri aktarma kablosu,
 • 3.5 metre mini USB şarj kablosu,
 • Çift çıkışlı araç şarjı,
 • Yedek çift taraflı bantlar,
 • Kablo geçirmek için trim kaldırma aparatı,
 • Kullanma kılavuzu.

VİOFO A129 SATIN ALMA LİNKLERİ

GÜMRÜK KONUSU
Artık Banggood üzerinden verilen siparişlerde gümrük vergisi sorunu olmayacak. Satıcı firma yani Banggood, vergileri sizin adınıza ödeyecek. Vergi çıkacak mı korkusu yaşamadan, resmi işlemlerle uğraşmadan gümrük vergisi dahil olarak alabilirsiniz. Yeni sistemden faydalanmak için siparişlerinizi “Turkey direct mail” veya “Türkiye hızlı kargo” seçeneğiyle vermeniz gerekmektedir.
Daha önce Banggood’dan alışveriş yapmadıysanız önce Banggood’dan nasıl sipariş verilir? başlıklı konuyu okumanızı öneririm. Ayrıca A129’un gümrük vergisini kapsayan seçenekle nasıl alınacağını baştan sona kadar videolu anlatım olarak hazırladım. Videolu anlatıma ulaşmak için; https://youtu.be/Gk7zjKLWR7g

➡ GPS dahildir. 
➡ Arka kamera dahildir.
➡ Banggood güvenilir bir sitedir. Endişe etmeden alışveriş yapabilirsiniz.
➡ Şuanda en ucuz Banggood’da satılıyor.
➡ Yukarıda bahsettiğim yöntem ile vergi ödemesi çıkmaz.
➡ Ortalama teslim süresi 12 gündür. Adresinize teslim edilir. 

DİKKAT

UYARI! Mobil uygulamada 3d ödeme olmadığı için banka onay vermeyebilir. Bu yüzden bilgisayardan aşağıdaki link ve kuponu kullanarak almanızı öneririm. 

117$
Viofo A129 Çift Kamera + GPS
İndirim kuponu
Viofo A129 Çift Kamera + GPS
Alternatif kupon: ViofoA129A | Türkiye hızlı kargo seçeneğiyle alımlarda tüm vergileri satıcı firma karşılar. Nasıl alınır? / Detaylar
Alternatif kupon: ViofoA129A | Türkiye hızlı kargo seçeneğiyle alımlarda tüm vergileri satıcı firma karşılar. Nasıl alınır? / Detaylar Kısalt..
15.10$
Viofo A119S / A129 / A129 IR İçin CPL Filtre
İndirim kuponu
Viofo A119S / A129 / A129 IR İçin CPL Filtre
Türkiye hızlı kargo seçeneğiyle alımlarda tüm vergileri satıcı firma karşılar. Nasıl alınır? / Detaylar
Türkiye hızlı kargo seçeneğiyle alımlarda tüm vergileri satıcı firma karşılar. Nasıl alınır? / Detaylar Kısalt..

Park halinde kayıt yapmak için gerekli kablo aşağıdaki linktedir. 

12.43$
Viofo A129 / A129 IR İçin Gerçek Park Modu Kablosu - Banggood
İndirim kuponu
Viofo A129 / A129 IR İçin Gerçek Park Modu Kablosu - Banggood
Türkiye hızlı kargo seçeneğiyle alımlarda tüm vergileri satıcı firma karşılar. Nasıl takılır?
Türkiye hızlı kargo seçeneğiyle alımlarda tüm vergileri satıcı firma karşılar. Nasıl takılır? Kısalt..

Aracınıza uygun sigorta boyutunda 2 adet almalısınız.

0.50$
Fuse Tap Bağlantı Aparatı
Anlık indirim
Fuse Tap Bağlantı Aparatı
Aracınıza uygun tipte olandan almalısınız.Devamı..
Aracınıza uygun tipte olandan almalısınız. Kısalt..

YERLİ ÜRETİM CPL FİLTRE

Kendi üretimim olan CPL filtrelerdir. Yurt dışında satılan modellere göre çok daha ekonomiktir. İşlevleri orjinal parçayla birebir aynıdır.  Nasıl takılıp ayarlanacağına buraya tıklayarak bakabilirsiniz. 

49 TL
Viofo Ürünleri İçin CPL Filtre 1 Adet
Anlık indirim
Viofo Ürünleri İçin CPL Filtre 1 Adet
Kargo ücretsiz. Kendi üretimim filtrelerdir.Devamı..
Kargo ücretsiz. Kendi üretimim filtrelerdir. Kısalt..

Hem ön hem arka kameraya CPL filtre takmak isterseniz aşağıdaki linkten 2’li olarak satın alabilirsiniz. Tek kargo olacağı için daha ekonomiktir.

89 TL
Viofo Ürünleri İçin CPL Filtre 2 Adet
Anlık indirim
Viofo Ürünleri İçin CPL Filtre 2 Adet
Kargo ücretsiz. Kendi üretimim filtrelerdir.Devamı..
Kargo ücretsiz. Kendi üretimim filtrelerdir. Kısalt..

3700 adet satılmış. 1097 puanlamadan 4.9 puan almış. Satıcı ve ürün başarılı görünüyor.

20.50$
Samsung Evo Plus 128 GB U3 Hafıza Kartı
Anlık indirim
Samsung Evo Plus 128 GB U3 Hafıza Kartı

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda bilgi edindikten sonra, araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 5 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapıyorum. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

208 yorumlar

 1. A129 çift kameralı gps li cihazı aracılığınızla alabilir miyim?

 2. Aykut bey. 7/24 kayıt kablosu Park modu için mi? Bir de bu ürünü viofonun resmi sitesinden de alabilir miyiz? Alabiliyorsak siz neden banggood’u tercih ettiniz. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok Teşekkürler

  • Merhaba Serdar Bey,
   Viofo’nun sattığıyla, banggooddan benim paylaştığım arasında işlev farkı yok. Viofo kendi adına ürettirdiği için yüksek fiyata satıyor. Avantajlı olduğu için Banggood linklerini paylaşıyorum.

 3. Aykut bey merhaba,
  Bu kamerayı sizin belirttiğiniz şekilde satın almak istiyoruz. Fakat gümrük vergisi çıkar mı çıkmaz mı emin olamadık. Satıcının 22$ olarak yazmasını siz mi talep ettiniz yoksa kendileri yazmış. Teşekkürler

  • Merhaba Murat Bey,
   Gümrük vergisi için şans işi diyebilirim. Şuana kadar A129 alanlara gümrük vergisi çıkmadı. Kutusu ufak olduğu için göze çarpmıyor. Banggood’a mesaj atmadan 22 dolar yazıyorlar. Daha yüksek yazmazlar.

 4. Merhaba Aykut Bey,
  İncelemenizi gördükten sonra verdiğiniz linkten satın aldım. 13 günde elime ulaştı. Elim biraz yatkın olduğu için montajını inceleme videonuza göre kendim yaptım. Kamerayı alırken park modu için olan kabloyu da satın almıştım. Yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum. Cihaz beklentimin üzerinde çıktı diyebilirim. Sanırım youtube video kalitesini düşürdüğü için çekim testlerinden göre daha iyi çekim yapıyor. GPS özelliği hoşuma gitti. Videonun altına hızımı da ekledim. WiFi uygulaması çok pratik. Videoları hızlı şekilde telefona indirebiliyorum. İncelemeniz ve emekleriniz için teşekkür ederim.

  • Merhaba Ahmet Bey,
   Değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Güle güle kazasız belasız kullanın.

   • Ahmet Bey, Aykut Bey’ in tavsiyesi üzerine ben de viofo almayı düşünüyorum ancak aracımı bazen 2 hafta boyunca hiç kullanmadığım oluyor. Bu esnada park modunda aküye bir zararı olur mu? Onu merak ediyorum. Siz bu konuda herhangi bir araştırma yaptınız mı? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

    • Merhaba Mehmet Bey,
     Linkini verdiğim park modu kablosunda düşük voltaj koruması vardır. Akü voltajı 11.6 volt altına düştüğü anda kendini kapatır, akünün bitmesini engeller.

 5. Aykut bey merhaba, bu kamera için Samsung evo plus hafıza kartları sorunsuz çalışıyor mu. Bide 64gb lık( kaç saatlik çekim yapıyor) hafıza kartı yeterli olur mu yoksa 128gb lık hafıza kartı mı almak gerekir. Teşekkürler.

  • 3 dakika kayıt 1 kamera için 362 MB yer kapıyor. Kayıt kalitesi yüksek olduğu için dosya boyutları yüksektir. 128 almanız daha iyi olur. Samsung Evo Plus kartlar şuan en uyumlu kart durumundadır.

 6. Yakup Yıldız

  iyi günler
  Aykut Bey
  sayenizde kameraları öğreniyoruz elinize sağlık ancak yabancı sitelerden almanın çekincesi içindeyiz sizde belirtmişsiniz’ gümrük vergisi için şans işi’ benimde pek şansım yok eğer gümrükte sıkıntı çıkarsa ne olur bilginiz var ise açıklama yaparsanız sevinirim…

  • Merhaba Yakup Bey,
   Geçen ay gruptan 7 kişiye sipariş oluşturdum. Vergi çıkan ürün olmadı. Eğer çıksaydı ürün bedelinin %20’si kadar ödeme yapılırdı. Ödeme için gümrüğe gitmeye gerek yok. Kargo teslim edilirken ödeme alınır.

 7. Merhaba, mini 0906 park halindeyken sadece ön kamera kayıt yapıyormuş doğru mu? viofo da durum nasıldır? ona göre sipariş vermeyi düşünüyorum..

 8. Merhaba Aykut Bey,ben bu ürünü uygun aparatı temin ederek,aracımda bulunan OBD çıkışından yararlanarak kullanabilir miyim? Sanırım bir ucu OBD girişli diğer ucu kamera da ki giriş olacak şekilde aparat satılıyor

 9. ” 3 dakika kayıt 1 kamera için 362 MB yer kapıyor. Kayıt kalitesi yüksek olduğu için dosya boyutları yüksektir. 128 almanız daha iyi olur. Samsung Evo Plus kartlar şuan en uyumlu kart durumundadır. ”

  Yazmışsınız bende 64 lük kart var. Verdiğiniz değerlere göre ön ve arka 4.4 saat döngüsel kayıt yapacak. Sorum ise , park modunda 4.4 çok kısa olacak gibi.Yani gece birşey olsa sabaha silenecek. mini 0906 da park modunda düşük mb. çekim yapıyor diye duymuştum. Viofo a129 Park modu için yorum yaparmısınız.?

 10. Bi kac ay once bir kazaya şahit oldum sonucunda aracımda kamera olmasının doğru olduğu kanısına vardım araştırayım derken bu siteye rastgeldim. Viofoyu sayenizde banggoddan kupon kullanarak aldım. 4 günde TURKİYEYE girdi 15 16 gun gümrük işleri derken 20 günde teslim aldım. Kamera gerçekten güzel çekim yapıyor. Emeğiniz bana faydalı olduğu için teşekkür ederim.
  Ürünün benim gördüğüm kusurları montajinin yapışkanlı bant ile olmasında vakumlu öpücük aparatı olsaydı çok daha iyi olacakmış. ikinci bir kusuru türkçe kılavuzu olmaması ama kamerada dil seçeneklerinde türkçenin olması güzel bir yönü. Üçüncü kusuru ise viofonun arıza vermesinde yetkili bir servisinin bulunmaması diyebilirim ya da bilgim eksik . Dördüncü kusuru ise ön kameranin bakış açısının 140 derecenin az oldugu düşüncesindeyim. Tüm bunlara rağmen ürün tavsiye edilebilecek bir kamera almak isteyenlere tavsiye ederim.

  • Merhaba Haluk Bey,
   Yapışkanlı tutucular, vakumlu tutuculardan daha iyidir. Vakumlu tutucular sürekli güneş altında kalınca kuruyup, kırılıyor. Bu konu dışında diğer gözlemlerinize katılıyor. Ürünün arıza vermesi durumunda Türkiye’de servis desteği olmamasına rağmen Viofo worldwide olarak garanti konusunda çok başarılılar. Support.viofo.com adresinden iletişim kurup, tamir/değişim hakkı bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir