Viofo A129 WiFi Çift Kameralı Araç Kamerası İncelemesi


Herkese merhaba,
   Siteyi kurduğum 4 yıllık zaman dilimi boyunca, Viofo’nun tüm araç kameralarının incelemelerini yaptım. Viofo müşteri isteklerini dikkate alarak çift kameralı, wifi özellikli, GPS’li, kapasitör tip bataryalı yeni modeli A129 modelini piyasaya çıkardı. Viofo A129’un tüm çekim testi videolarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İNCELEMEMİN SONUNDA GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ MEVCUTTUR. Şuana kadarki en düşük fiyattan satılıyor. Bu inceleme 1 ARALIK 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Yeni! Viofo A129 modelini en ucuz fiyata satan firma yani Banggood, artık gümrük vergisini de karşılayacağını açıkladı. Yeni eklenen “Turkey direct mail” veya “Türkiye hızlı kargo” seçeneğiyle verilen siparişlerde gümrük vergisi ödemeyeceksiniz. Üstelik ortalama teslim süresi 12 gün. Detaylar inceleme sonunda.

Ön+arka görüntü kaydı,Dahili hoparlör,
140 derecelik çekim açısı,Cihaz üzerinden video izleyebilme,
256 GB micro SD kart desteği,Acil durum tuşu,
GPS’le hız ve koordinat bilgilerini kayıt etme,Türkçe dil desteği,
Ses kaydı,CPL filtre desteği(sonradan takılabilir), 
WiFi,Bluetooth kumanda(sonradan takılabilir), 
Sony IMX291 görüntü sensörü(ön+arka),2 inç ekran,
Novatek 96660 chipset,Videoya tarih/saat ekleme,
Park modu,WDR,
Darbe sensörü,Kapasitör tip batarya.

   Normalde çift kameralı modelleri pek önermediğimi diğer incelemelerimi okuduysanız mutlaka görmüş olmalısınız. Bu cihaz çift kameraları modellere karşı olan kötü yargıyı kırıyor. Ön+arka gerçek 1080p çekim kalitesine sahip. Diğer çift kameralı modellerde ön kameranın çözünürlüğünden kısılır, arka kameraya biraz işlemci ayrılarak hesap makinesiyle çekilmiş gibi görüntü kaydı yapılması sağlanırdı. Bu cihaz kesinlikle o cihazlardan değil. Hem ön hem arka kamerası gerçekten iyi kayıt kalitesine sahip. Montajdan sonra kendi aracımda kullanmaya karar verdim. 

Son güncellemelerle birlikte eklenen gecikmeli açılmalı özelliği sayesinde araç kameralarının, arabayı çalıştırırken kapanıp, açılmaması sorununa çözüm bulundu. Bu özellik sayesinde kontağı kapattıktan sonra isteğe bağlı olarak kameranın 5/10/15 saniye gecikmeli açılması sağlanabiliyor. Sigorta kutusundan veya çakmaklıktan kullananlar kullanıcılar için bu özellik oldukça iş görecektir.
Viofo A129 Araç Kamerası Viofo A129 Araç Kamerası
   Viofo A129 araç kamerası, ön ve arka camdan kayıt yapıyor. İki kamerası da Sony’nin 7 katmanlı IMX291 görüntü sensörünü kullanıyor. 140 derecelik çekim açısına sahip. Bu görüntü sensörü için başarılı olduğunu söyleyebilirim. Viofo’nun diğer modellerinde de kullandığı Novatek’in 96660 serisi chipseti kullanılıyor. Bu bileşenler sayesinde hem ön hem arka kameraya 1080p 30 FPS kalitede çekim yapabiliyor. Kameranın gece çekiminin oldukça iyi olduğunu belirtmek istiyorum. Plaka okuması da gece başarılı. Çift kameralı cihaza göre çekim kalitelerinin çok iyi olduğu söylenebilir.  

   256 GB’lık hafıza kartı desteği sayesinde geriye dönük daha uzun görüntü kaydı saklayabiliyor. Hafıza kartını doldurduğu zaman otomatik olarak eski video kayıtlarının üzerine, yeni video kayıtları yapıyor. Araç kamerası seçimi kadar, hafıza kartı seçimi de önemlidir. Viofo ürünleriyle Samsung Evo Plus serisi hafıza kartları uyumlu çalışmaktadır. Kart olarak bu seriden almanızı öneririm. 
Viofo A129 Araç Kamerası
Acil durum tuşu sayesinde o an çekilen videoyu başka klasöre taşımasını, otomatik olarak silinmemesi sağlayarak, videolara daha sonra kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Acil durum tuşu üzerinde ünlem işareti olan tuştur. Tuşa basıldığı zaman ekranda üçgen arka plan ortasında, ünlem işareti çıkmaktadır.
Viofo A129 Araç Kamerası
   2 inç’lik ekranı oldukça yeterli. Ekranın ışık şiddeti iyi. 2 kameranın görüntüsünü ekranı bölerek gösterebiliyor. Cihazın hem arka hem ön kamerası aşağı yukarıya oynayabiliyor. Her aracın cam eğimi aynı olmadığı için, kameranın aşağı yukarı hareket ettirilebilir olması oldukça güzel bir özellik. 
Viofo A129 Araç Kamerası
   GPS özelliği sayesinde aracın hızını, koordinatlarını videonun altına ekleyebiliyor. Bu bilgilerle birlikte harita üzerinden, aracın hangi konumda olduğunu da görerek bilgisayar programından izlenebiliyor. Bu özellik uzaktan erişim için kullanılamaz. Hafıza kartını bilgisayara takıp görüntüleri izlerken bu özellik kullanılabilir. GPS için abonelik vs gerekmez. Tamamen ücretsiz bir servistir. DashcamViewer programını indirerek yukarıdaki görseldeki gibi videoları izleyebilirsiniz. 

Arka kamera park modu çekimi
https://youtu.be/Y26x2xPj3XA

 Viofo A129 modelinin park halinde de çekim yapma özelliği, yani parkı modu özelliği bulunuyor. Sigorta kutusundan enerji almaya yarayan aparat alınarak, kameraya araba çalışmıyorken de enerji vermesi sağlanıyor.

Viofo’nun Kasım 2018’de çıkardığı yeni park modu kablosuyla aracı stop ettiğiniz anda düşük kalitede veya hızlandırılmış olarak video kaydına geçer. Park halinde nasıl video kaydı yapmasını isterseniz öyle kayıt yapar. İsterseniz park halinde de normal hızda kayıt yapmasını sağlayabilirsiniz. Aracın anahtarını taktığınız anda normal kalitede ve normal hızda kayıt yapmaya döner. Bu özellik sayesinde arabanızı park halinde de koruyabilir, hızlandırılmış video veya düşük kalitede video çektiği için hafıza kartında daha az yer kaplar ve daha fazla geriye dönük video kaydı saklamasını sağlayabilirsiniz. Yeni park modu kablosu 13 dolara satılmaktadır. İnceleme sonuna kablonun da linkini ekledim.

Viofo A129’un hem ön hem arka kamerasının CPL filtre desteği bulunuyor. CPL filtre; konsol yansımalarını, ışık parlamalarını engelleyen, cihazın lens kısmına takılan bir ürün. Viofo A129’un CPL filtre testlerini henüz yükleyemedim. Viofo’nun A119 Pro araç kamerasıyla yaptığım CPL filtrenin ne kadar işe yarar bir aparat olduğunu gösteren testi ve ekran görüntülerini aşağıya ekledim. Bence en azından sadece ön kamera için bile olsa CPL filtre alınması gerekiyor. İncelememin en sonuna satın alma linklerini ekledim.
Viofo A129 Araç Kamerası CPL Filtre

A129’un WiFi özelliği bulunuyor.  A129’un WiFi özelliği sayesinde, cihazın ayarlarını telefondan yapabiliyoruz. Çekilen videoları telefondan izleyebiliyor, silebiliyor, telefona indirebiliyoruz. Çok fazla sorulduğu için WiFi özelliğini biraz daha detaylandırmakta fayda görüyorum. WiFi özelliği internet gerektirmez. Tamamen ücretsiz bir servistir. Uzaktan erişim özelliği yoktur. Telefon ile cihaz arasında bağlantı kurulur. Aracınızın başındayken WiFi’den cihaza bağlanabilirsiniz. Araç başka yerde siz başka yerdeyken bağlantı kuramazsınız. 

Viofo A129 Araç Kamerası WiFi Uygulaması Viofo A129 Araç Kamerası WiFi Uygulaması Viofo A129 Araç Kamerası WiFi Uygulaması Viofo A129 Araç Kamerası WiFi Uygulaması

Ben uygulamayla ilgili bir kaç sorun yaşadım. Bu sorunların benim telefonumdan kaynaklı olma şansı da yüksek. Sonradan yüklenmiş yazılımla kullanıyorum. Mobil uygulamasında videoları izlerken harita üzerinden konumu gösterme özelliği bulunuyor. Ancak bu özellik bende çalışmadı. Ayrıca mobil uygulamaya, mobil veri bağlantım açık olduğu zaman bağlanamıyorum. Veri bağlantımı kapattıktan sonra WiFi üzerinden cihazla eşleşebiliyorum.

GÜNCELLEME

Viofo kameraları için sık sık güncelleme yayınlıyor. Güncellemeler görüntü kalitesi iyileştirme ve sorunları giderme amaçlı yapılıyor. Aşağıdaki linkten A129 modeli için en güncel yazılıma ulaşabilirsiniz.
https://support.viofo.com/support/solutions/articles/19000087812-viofo-a129-dash-cam-firmware

Hafıza kartını FAT32 olarak formatlayın. Kartın içine yukarıdaki linkten indirdiğiniz dosyayı yükleyin. Kartı cihaza takın ve 5v enerji verin. (5v telefon şarjı kullanabilirsiniz) Kamera otomatik olarak güncellemeye başlayacaktır. Güncelleme bittikten sonra cihaz otomatik olarak açılacaktır.

KUTU İÇERİĞİ

 • 1 adet Viofo A129 araç kamerası,
 • 1 adet arka kamera,
 • 1 adet 6 metre arka kamera kablosu,
 • 1 adet GPS modülü,
 • Kablo tutucular,
 • Mini USB veri aktarma kablosu,
 • 3.5 metre mini USB şarj kablosu,
 • Çift çıkışlı araç şarjı,
 • Yedek çift taraflı bantlar,
 • Kablo geçirmek için trim kaldırma aparatı,
 • Kullanma kılavuzu.

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Artık Banggood üzerinden verilen siparişlerde gümrük vergisi sorunu olmayacak. Satıcı firma, yani Banggood vergileri sizin adınıza vergiyi ödeyecek. Yeni sistemden faydalanmak için siparişlerinizi “Turkey direct mail” veya “Türkiye hızlı kargo” seçeneğiyle vermeniz gerekmektedir.
Daha önce Banggood’dan alışveriş yapmadıysanız önce Banggood’dan nasıl sipariş verilir? başlıklı konuyu okumanızı öneririm.

➡ GPS dahildir. 
➡ Arka kamera dahildir.
➡ Banggood güvenilir bir sitedir. Endişe etmeden alışveriş yapabilirsiniz.
➡ Şuanda en ucuz Banggood’da satılıyor.
➡ Ortalama teslim süresi 12 gündür. Adresinize teslim edilir. 

UYARI! Mobil uygulamada 3d ödeme olmadığı için banka onay vermeyebilir. Bu yüzden bilgisayardan aşağıdaki link ve kuponu kullanarak almanızı öneririm.

Viofo A129 Çift Kameralı Araç Kamerası GPS’li Modeli
Turkey direct mail 6.27 dolar (Vergiler dahil seçenek)
“Alibuy1291125” indirim koduyla 117
 dolara satın alabilirsiniz.
https://www.banggood.com/Viofo-A129-Duo-DualWi-Fi…..GPS-p-1321355.html

Konsol Parması Engelleyici CPL Filtre
“BgAuMotor” indirim koduyla %10 indirimli olarak satın alabilirsiniz.
https://www.banggood.com/VIOFO-CPL-….era-Car-DVR-p-1377049.html

Park halinde kayıt yapmak için gerekli kablo aşağıdaki linktedir. 

Viofo A129 Gerçek Park Modu Kablosu
“BgAuMotor” indirim koduyla %10 indirimli olarak satın alabilirsiniz.
https://www.banggood.com/A129-Car-Camera-3-Wire-ACC-…-p-1379471.html

Viofo ürünleriyle uyumlu, yurt dışına göre çok daha ekonomik olan CPL filtreyi kendim üretmeye başladım. Aşağıdaki linkten A129 modeliyle uyumlu CPL filtreyi satın alabilirsiniz. Kargo ücretsizdir. 3 iş gününde teslim edilir.

1 Adet CPL Filtre – 45 TL
Kargo ücretsiz
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-a119-a119s-a129-a118c2-a119-pro-cpl-filtre-ucretsiz-kargo-621240072/detay/

Ürün siparişleri sırasında sorun yaşıyorsanız, kafanıza takılan sorular varsa Facebook Messenger'dan benimle iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca 6 bin kişiden fazla üyesi olan "Araç ve Aksiyon Kamerası Kullanıcıları" grubumu takip ederek, incelemelerimden anında haberdar olabilirsiniz.

Yazar: Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda oldukça bilgi edindikten sonra araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 4 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapmaya başladım. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

82 thoughts on “Viofo A129 WiFi Çift Kameralı Araç Kamerası İncelemesi

  Çağatay

  (9 Aralık 2018 - 21:49)

  Merhaba Aykut Bey,
  Cihazın kurulumunu tamamladım sayenizde. Şöyle bir sorum olacak; park modu açık ancak start stoplu aracım olduğundan, trafikteyken stop ettiğinde cihaz kapanıp tekrar açılıyor ve yaklaşık 20 sn’lik bir kayıp oluyor görüntü kayıtlarında. Bir türlü düzeltemedim, gecikmeli açılmayı kapalı, 5 sn. ve 10 sn. olarak 3 seçeneğide denedim ancak bu hata düzelmedi. Tecrübelerinize dayanarak nasıl düzeltebilirim sorunu?

   Aykut Ezer

   (10 Aralık 2018 - 14:15)

   Merhaba Çağatay Bey,
   SS ile aracın çalışması sırasında ilk marşa göre daha yüksek enerji çekilir. Çünkü aydınlatmalar, multimedia, kadranlar vs bir çok şey çalışmaya devam eder. SS ile aracın çalışması sırasında akü voltajı 11.6 voltun altına iniyorsa buna çözüm bulma şansınız yoktur. Tavsiyem SS ile çalışırken voltajın kaça düştüğünü ölçtürmeniz. Eğer 11.6v altına kadar inmiyor ise sigorta kutusuna yaptığınız bağlantıyı başka sigortayla değiştirmeniz olacaktır.

  Hüseyin

  (10 Aralık 2018 - 21:36)

  Üçlü park modu kablosu ile sigorta kutusu ve diğer önerdiğiniz bağlantı yöntemleri ile kurulum yapıldığında aracın garantisinin bozulacağı söylendi. Başka bir öneriniz varsa paylaşabilir misiniz lütfen.
  Saygılar.

   Aykut Ezer

   (12 Aralık 2018 - 11:17)

   Power bank kullanabilirsiniz ama sürekli eve çıkarıp şarj ettirme konusu oldukça uğraştırıcı olabilir.

  özgür

  (12 Aralık 2018 - 04:49)

  Aykut bey merhaba, incelemelerinizden faydalanarak viafolo a129 modeli 21 kasımda banggood sitesinden sipariş ettim.İndirim kuponunuz sayesinde iyide bir indirim aldım :)teşekkür ederim,Tükiye direct mail kargo seçeneğini seçtim.Kargo geçikince araştırdım ve dhl firmasında gümrüğe takılmış benden bir takım evraklar istediler.Gümrüklemede bize kesilen gerçek fatura üzerinden mi işlem yapılıyor ayrıca ötv vergiside alınıyor mu ,bilginiz varsa şimdiden teşekkür

  Tekrardan merhaba,
  Bir önceki mesajımda siparişimin gümrüğe takıldığını söylemiştim.Sipariş detaylarımı kontrol edince nedenini buldum.Shipping method da Expedited shiping service i yanlışlıkla seçmişim aslında Türkiye direct mail den daha pahalı olmasına rağmen tarif sigortası ayrıca yapılıyor muş , bu sebeplede gümrük vergisi bana ait oluyor:(

   Aykut Ezer

   (12 Aralık 2018 - 11:14)

   Merhaba Özgür Bey,

   Mesajlarınızı birleştirdim. Vergi dahil seçeneğin karışmaması için inceleme içerisinde 3 yerde ve Banggood’dan nasıl alınır başlığında birçok yerde “Turkey direct mail” diye göze çarpmasını sağlasam da dalgınlıkla başka seçeneklerle alınabiliyor. Vergi telafisi için maalesef yapabileceğiniz bir şey yoktur. Turkey direct mail dışındaki tüm seçeneklerde vergi alıcıya aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir