Viofo A129 WiFi Çift Kameralı Araç Kamerası İncelemesi

Şuanda düşük fiyattan satılıyor. Fırsatı kaçırmayın. İncelememin en sonunda indirim kuponu ve satın alma linki mevcuttur. 


Herkese merhaba,
   Siteyi kurduğum 4 yıllık zaman dilimi boyunca, Viofo’nun tüm araç kameralarının incelemelerini yaptım. Viofo müşteri isteklerini dikkate alarak çift kameralı, wifi özellikli, GPS’li, kapasitör tip bataryalı yeni modeli A129 modelini piyasaya çıkardı. Viofo A129’un tüm çekim testi videolarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ön+arka görüntü kaydı, Dahili hoparlör,
140 derecelik çekim açısı, Cihaz üzerinden video izleyebilme,
256 GB micro SD kart desteği, Acil durum tuşu,
GPS’le hız ve koordinat bilgilerini kayıt etme, Türkçe dil desteği,
Ses kaydı, CPL filtre desteği(sonradan takılabilir), 
WiFi, Bluetooth kumanda(sonradan takılabilir), 
Sony IMX291 görüntü sensörü(ön+arka), 2 inç ekran,
Novatek 96660 chipset, Videoya tarih/saat ekleme,
Park modu, WDR,
Darbe sensörü, Kapasitör tip batarya.

   Normalde çift kameralı modelleri pek önermediğimi diğer incelemelerimi okuduysanız mutlaka görmüş olmalısınız. Bu cihaz çift kameraları modellere karşı olan kötü yargıyı kırıyor. Ön+arka gerçek 1080p çekim kalitesine sahip. Diğer çift kameralı modellerde ön kameranın çözünürlüğünden kısılır, arka kameraya biraz işlemci ayrılarak hesap makinesiyle çekilmiş gibi görüntü kaydı yapılması sağlanırdı. Bu cihaz kesinlikle o cihazlardan değil. Hem ön hem arka kamerası gerçekten iyi kayıt kalitesine sahip. Montajdan sonra kendi aracımda kullanmaya karar verdim. 

   Viofo A129 araç kamerası, ön ve arka camdan kayıt yapıyor. İki kamerası da Sony’nin 7 katmanlı IMX291 görüntü sensörünü kullanıyor. 140 derecelik çekim açısına sahip. Bu görüntü sensörü için başarılı olduğunu söyleyebilirim. Viofo’nun diğer modellerinde de kullandığı Novatek’in 96660 serisi chipseti kullanılıyor. Bu bileşenler sayesinde hem ön hem arka kameraya 1080p 30 FPS kalitede çekim yapabiliyor. Kameranın gece çekiminin oldukça iyi olduğunu belirtmek istiyorum. Plaka okuması da gece başarılı. Çift kameralı cihaza göre çekim kalitelerinin çok iyi olduğu söylenebilir.  

   256 GB’lık hafıza kartı desteği sayesinde geriye dönük daha uzun görüntü kaydı saklayabiliyor. Hafıza kartını doldurduğu zaman otomatik olarak eski video kayıtlarının üzerine, yeni video kayıtları yapıyor. Araç kamerası seçimi kadar, hafıza kartı seçimi de önemlidir. Viofo ürünleriyle Samsung Evo Plus serisi hafıza kartları uyumlu çalışmaktadır. Kart olarak bu seriden almanızı öneririm. 

Acil durum tuşu sayesinde o an çekilen videoyu başka klasöre taşımasını, otomatik olarak silinmemesi sağlayarak, videolara daha sonra kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Acil durum tuşu üzerinde ünlem işareti olan tuştur. Tuşa basıldığı zaman ekranda üçgen arka plan ortasında, ünlem işareti çıkmaktadır.

   2 inç’lik ekranı oldukça yeterli. Ekranın ışık şiddeti iyi. 2 kameranın görüntüsünü ekranı bölerek gösterebiliyor. Cihazın hem arka hem ön kamerası aşağı yukarıya oynayabiliyor. Her aracın cam eğimi aynı olmadığı için, kameranın aşağı yukarı hareket ettirilebilir olması oldukça güzel bir özellik. 

   GPS özelliği sayesinde aracın hızını, koordinatları videoya ekleyebiliyor. Bu bilgileri daha sonra bilgisayar programından videoları izlerken görüntüleyebiliyor. DashcamViewer programını indirerek yukarıdaki görseldeki gibi videoları izleyebilirsiniz. 

Arka kamera park modu çekimi
https://youtu.be/Y26x2xPj3XA

 Viofo A129 modelinin park halinde de çekim yapma özelliği, yani parkı modu özelliği bulunuyor. Sigorta kutusundan enerji almaya yarayan aparat alınarak, kameraya araba çalışmıyorken de enerji vermesi sağlanıyor. Kamera arabanın park halinde olduğunu algıladığı zamanlarda hızlandırılmış video, hareket haline geçtiği zamansa normal video kaydı yapıyor. Bu özellik sayesinde arabanızı park halinde de koruyabilir, hızlandırılmış video çektiği için hafıza kartına daha fazla geriye dönük video kaydı almasını sağlayabilirsiniz. Kablo ortalama 5 dolar civarına alınabilir. 

Viofo A129’un hem ön hem arka kamerasının CPL filtre desteği bulunuyor. CPL filtre; konsol yansımalarını, ışık parlamalarını engelleyen, cihazın lens kısmına takılan bir ürün. Viofo A129’un CPL filtre testlerini henüz yükleyemedim. Viofo’nun A119 Pro araç kamerasıyla yaptığım CPL filtrenin ne kadar işe yarar bir aparat olduğunu gösteren testi ve ekran görüntülerini aşağıya ekledim. Bence en azından sadece ön kamera için bile olsa CPL filtre alınması gerekiyor. İncelememin en sonuna satın alma linklerini ekledim.

A129’un WiFi özelliği bulunuyor.  A129’un WiFi özelliği sayesinde, cihazın ayarlarını telefondan yapabiliyoruz. Çekilen videoları telefondan izleyebiliyor, silebiliyor, telefona indirebiliyoruz.

Ben uygulamayla ilgili bir kaç sorun yaşadım. Bu sorunların benim telefonumdan kaynaklı olma şansı da yüksek. Sonradan yüklenmiş yazılımla kullanıyorum. Mobil uygulamasında videoları izlerken harita üzerinden konumu gösterme özelliği bulunuyor. Ancak bu özellik bende çalışmadı. Ayrıca mobil uygulamaya, mobil veri bağlantım açık olduğu zaman bağlanamıyorum. Veri bağlantımı kapattıktan sonra WiFi üzerinden cihazla eşleşebiliyorum.

KUTU İÇERİĞİ

 • 1 adet Viofo A129 araç kamerası,
 • 1 adet arka kamera,
 • 1 adet 6 metre arka kamera kablosu,
 • 1 adet GPS modülü,(Sadece GPS’li modelde.)
 • Kablo tutucular,
 • Mini USB veri aktarma kablosu,
 • 3.5 metre mini USB şarj kablosu,
 • Çift çıkışlı araç şarjı,
 • Yedek çift taraflı bantlar,
 • Kablo geçirmek için trim kaldırma aparatı,
 • Kullanma kılavuzu.

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Banggood paket üzerine 22 dolar olarak fiyat yazmaktadır. Ürünü aldığımda bana vergi çıkmadı. Ürün PTT kargoyla, ambalajlı şekilde gönderiliyor. Ortalama ulaşma süresi 12-18 gündür. 

➡ GPS dahildir. 
➡ Arka kamera dahildir.
➡ Banggood güvenilir bir sitedir. Endişe etmeden alışveriş yapabilirsiniz.

Viofo A129 Çift Kameralı Araç Kamerası GPS’li
Takip kodlu kargo ücretsiz
“f2fe21” indirim koduyla 130.99 dolara satın alabilirsiniz.

https://www.banggood.com/Viofo-A129-Duo-Dual-Channel-5GHz-Wi-Fi-Full-HD-Car-Dash-Dual-Camera-DVR-with-GPS-p-1321355.html

Park Halinde Kayıt İçin 7/24 Kayıt Kablosu
“BgAuMotor” indirim koduyla 3.51 dolara satın alabilirsiniz.
https://www.banggood.com/3_5m-Car-Hard-Wire-Kit-Mini-USB-Hardwire-for-Dash-Cam-Camcorder-Vehicle-DVR-p-1214115.html

Konsol Parması Engelleyici CPL Filtre
“BgAuMotor” indirim koduyla 13.19 dolara satın alabilirsiniz.
https://www.banggood.com/VIOFO-Car-Dash-Camera-CPL-Filter-Lens-Cover-for-VIOFO-A118C2-A119-A119S-p-1200374.html


Ürün siparişleri sırasında sorun yaşıyorsanız, kafanıza takılan sorular varsa Facebook Messenger'dan benimle iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca 6 bin kişiden fazla üyesi olan "Araç ve Aksiyon Kamerası Kullanıcıları" grubumu takip ederek, incelemelerimden anında haberdar olabilirsiniz.

Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda oldukça bilgi edindikten sonra araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 4 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapmaya başladım. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

12 thoughts on “Viofo A129 WiFi Çift Kameralı Araç Kamerası İncelemesi

  Ferruh Heper

  (23 Ağustos 2018 - 12:19)

  A129 çift kameralı gps li cihazı aracılığınızla alabilir miyim?

  Serdar Kose

  (25 Ağustos 2018 - 00:00)

  Aykut bey. 7/24 kayıt kablosu Park modu için mi? Bir de bu ürünü viofonun resmi sitesinden de alabilir miyiz? Alabiliyorsak siz neden banggood’u tercih ettiniz. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok Teşekkürler

   Aykut Ezer

   (25 Ağustos 2018 - 12:37)

   Merhaba Serdar Bey,
   Viofo’nun sattığıyla, banggooddan benim paylaştığım arasında işlev farkı yok. Viofo kendi adına ürettirdiği için yüksek fiyata satıyor. Avantajlı olduğu için Banggood linklerini paylaşıyorum.

  Murat Çelik

  (10 Eylül 2018 - 09:41)

  Aykut bey merhaba,
  Bu kamerayı sizin belirttiğiniz şekilde satın almak istiyoruz. Fakat gümrük vergisi çıkar mı çıkmaz mı emin olamadık. Satıcının 22$ olarak yazmasını siz mi talep ettiniz yoksa kendileri yazmış. Teşekkürler

   Aykut Ezer

   (10 Eylül 2018 - 10:14)

   Merhaba Murat Bey,
   Gümrük vergisi için şans işi diyebilirim. Şuana kadar A129 alanlara gümrük vergisi çıkmadı. Kutusu ufak olduğu için göze çarpmıyor. Banggood’a mesaj atmadan 22 dolar yazıyorlar. Daha yüksek yazmazlar.

  Ahmet Samyeli

  (11 Eylül 2018 - 17:34)

  Merhaba Aykut Bey,
  İncelemenizi gördükten sonra verdiğiniz linkten satın aldım. 13 günde elime ulaştı. Elim biraz yatkın olduğu için montajını inceleme videonuza göre kendim yaptım. Kamerayı alırken park modu için olan kabloyu da satın almıştım. Yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum. Cihaz beklentimin üzerinde çıktı diyebilirim. Sanırım youtube video kalitesini düşürdüğü için çekim testlerinden göre daha iyi çekim yapıyor. GPS özelliği hoşuma gitti. Videonun altına hızımı da ekledim. WiFi uygulaması çok pratik. Videoları hızlı şekilde telefona indirebiliyorum. İncelemeniz ve emekleriniz için teşekkür ederim.

   Aykut Ezer

   (11 Eylül 2018 - 17:47)

   Merhaba Ahmet Bey,
   Değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Güle güle kazasız belasız kullanın.

    Mehmet

    (18 Eylül 2018 - 10:05)

    Ahmet Bey, Aykut Bey’ in tavsiyesi üzerine ben de viofo almayı düşünüyorum ancak aracımı bazen 2 hafta boyunca hiç kullanmadığım oluyor. Bu esnada park modunda aküye bir zararı olur mu? Onu merak ediyorum. Siz bu konuda herhangi bir araştırma yaptınız mı? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

     Aykut Ezer

     (18 Eylül 2018 - 11:57)

     Merhaba Mehmet Bey,
     Linkini verdiğim park modu kablosunda düşük voltaj koruması vardır. Akü voltajı 11.6 volt altına düştüğü anda kendini kapatır, akünün bitmesini engeller.

  Tayfun

  (11 Eylül 2018 - 23:42)

  Aykut bey merhaba, bu kamera için Samsung evo plus hafıza kartları sorunsuz çalışıyor mu. Bide 64gb lık( kaç saatlik çekim yapıyor) hafıza kartı yeterli olur mu yoksa 128gb lık hafıza kartı mı almak gerekir. Teşekkürler.

   Aykut Ezer

   (12 Eylül 2018 - 09:23)

   3 dakika kayıt 1 kamera için 362 MB yer kapıyor. Kayıt kalitesi yüksek olduğu için dosya boyutları yüksektir. 128 almanız daha iyi olur. Samsung Evo Plus kartlar şuan en uyumlu kart durumundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir