Mini 0906 Çift Kameralı Araç Kamerası İncelemesi

Mini 0906 araç kamerası incelediğimi yayınladığım zamandan beri, 2018 yılının en çok tercih edilen araç kamerası oldu. Cihaz şuanda tam olarak fiyat/performans cihazı olarak görünüyor. Mini 0906‘dan sonra piyasaya çıkan, extra olarak WiFi özelliğine de sahip olan Viofo A129 çift kameralı modelinin incelemesine de bakmanızı öneririm. 

Mini 0906 araç kamerasının ön ve arka kamerası bulunuyor. Novatek 96663 chipseti ve sony görüntü sensörleriyle gündüz ve gece kaliteli çekim kalitesi sunuyor. Kapasitörlü olduğu için cihaz belli süre sonra pil değişimi gerektirmiyor. Kapasitörlü batarya, pilli bataryalara göre çok daha güvenilir ve sorunsuz şekilde uzun ömürlü kullanım sağlar. Her araç kamerasında olan; otomatik kayda başlama, darbe sensörü, mikrofon, hoparlör, döngüsel kayıt, hareket sensörü, cihaz üzerinden video izleme gibi standart özellikler bulunuyor. Standart araç kamerası özellikleri haricinde uzaktan kumanda bulunuyor.

İNCELEMEMİN SONUNDA GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKİ MEVCUTTUR. Bu inceleme 13 Kasım 2018 tarihinde güncellenmiştir.

128 GB hafıza kartı desteği bulunuyor. Döngüsel şekilde kayıt yapıyor. Yani kart dolduğu zaman elle silmeye gerek kalmadan, önceki videoların üzerine yazmaya başlayarak döngü şeklinde kayıt yapıyor. Mini 0906’nın gerçek park modu özelliği bulunuyor. Hardwire kabloyla bağlanarak (inceleme devamında detaylandırdım) otomatik park moduyla kayıt yapmaya imkan veriyor.

Normalde çift kameralı modelleri pek önermediğimi diğer incelemelerimi okuduysanız mutlaka görmüş olmalısınız. Bu cihaz çift kameraları modellere karşı olan kötü yargıyı kırıyor. Ön+arka gerçek 1080p çekim kalitesine sahip. Diğer çift kameralı modellerde ön kameranın çözünürlüğünden kısılır, arka kameraya biraz işlemci ayrılarak hesap makinesiyle çekilmiş gibi görüntü kaydı yapılması sağlanırdı. Bu cihaz kesinlikle o cihazlardan değil. Hem ön hem arka kamerası gerçekten iyi kayıt kalitesine sahip.

ÖZELLİKLERİ

Novatek 96663 chipset,Bilgi ledleri,
Ön görüntü sensörü: Sony Exmor IMX291130 derece ön kamera lens açısı,
Arka görüntü sensörü: Sony Exmor IMX322145 derece arka kamera lens açısı,
Kapasitör tip batarya,CPL filtre desteği,
1.5 inc ekran,Ses kaydı,
128 GB micro SD kart desteği,Video ve fotoğrafları cihazdan görüntüleyebilme,
Ön ve arka eş zamanlı kayıt,Videoya hız ve koordinat ekleme,
GPS,HDMI çıkışı,
Döngüsel kayıt,Dahili hoparlör,
Darbe sensörü,Arka kamera döndürme, (hem sanal hem fiziksel)
Gerçek park modu (hardwire kitle),Ön kamera döndürme, (hem sanal hem fiziksel)
WDR,Ekran koruyucu,
Acil durum tuşu,Uzaktan kumanda,
Videoya tarih/saat ekleme,Videoya plaka ekleme.

FOTOĞRAFLARI

Mini 0906 Çift Kameralı Araç Kamerası
mini-09060008
mini-09060010
mini-09060011
mini-09060007
mini-09060006
mini-09060005
mini-09060004
mini-09060003
mini-09060012

ARAÇ ÜSTÜ GÖRÜNÜMÜ

mini-0906001
mini-0906002
mini-0906005
mini-0906009
mini-0906003

BİLİNEN SORUNLARI

 • Bazı kullanıcılar GPS’in bağlantısında sorun yaşadığını belirtti. Üreticinin bu konudaki önerisi; kamerayı arabadaki sensörlerden uzağa yerleştirilmesi oldu. Eğer kamera araç dışında GPS’e bağlanıyor, araçta bağlanmıyorsa sorunun sebebi sensörlerdir.

HAFIZA KARTI TAVSİYESİ

Mini 0906 araç kamerasıyla Samsung evo plus serisi hafıza kartları oldukça iyi uyum sağlamaktadır. Samsung evo plus 64 GB veya 128 GB tercih etmenizi öneririm. Hafıza kartları yurt dışında şuanda pahalı. Bu yüzden hepsiburada.com’dan almanızı öneririm.

ÇÖZÜNÜRLÜKLER

Kameranın bir kaç çözünürlük seçeneği mevcut. Cihazı ön + arka kamera olarak kullanacaksanız 1080p 30 fps + 1080p 30 fps, 1080p 30 fps+720p 30 fps, 720p 30 fps + 720 30 fps olarak kullanabilirsiniz. Sadece ön kamerayla kayıt yapacaksanız 720p 60 fps, 720p 30 fps, 1080p 30 fps,  1080p 60 fps olarak kullanabilirsiniz.

KAYIT KAPASİTELERİ

Bu kameranın çözünürlüklerin dışında da video kalitesi ayarı mevcuttur. Super fine, fine ve normal seçenekleri videonun bitrate değerini değiştirir. Super fine en iyi sonucu verir, normal en kötü sonucu verir. Bu ayarı değiştirmek video boyutlarını değiştirdiği için kayıt kapasitelerini de değiştirir. Tavsiyem super fine olarak kullanmanızdır. Aşağıdaki tabloda hafıza kartı kapasiteleri ve çözünürlüklerine göre geriye dönük olarak saklanabilecek video sürelerini listeledim.

ÖN VE ARKA KAMERAYLA KAYIT YAPILIRSA;

ÇÖZÜNÜRLÜK32 GB64 GB128 GB
1080P + 1080P – Super fine1 saat 49 dakika3 saat 35 dakika7 saat 6 dakika
1080P + 720P – Super fine2 saat 13 dakika4 saat 20 dakika8 saat 36 dakika
720P + 720P – Super fine2 saat 40 dakika5 saat 14 dakika10 saat 23 dakika

GPS ÖZELLİĞİ

Mini 0906 araç kamerası standart olarak GPS’le birlikte geliyor. GPS kameranın tutucusu görevini de görüyor. Araç kameralarında GPS’le ilgili bilinen yanlışlar var. Araç kamerasında GPS, araç takibi için değildir. Aracın hız ve koordinat bilgilerini videoya işler. Tamamen ücretsizdir. Sim kart gerektirmez. Bu bilgileri aşağıda linkini verdiğim programla birlikte açarak görüntüleyebilirsiniz.

GPS programından ekran görüntüsü.

RDcamplayer programı kurulumsuz ve 2 kameranın görüntüsünü tek ekranda gösterebiliyor.  Hız bilgisini, harita üzerinde video sırasında aracın bulunduğu konumu, gittiği rotayı gösterebiliyor. Ben RDcamplayer programını beğendim.

RDcamplayer
https://yadi.sk/d/x5arP7Nj3RzBAU

KUMANDA

Cihazın uzaktan kumandası bulunuyor. Kumanda sayesinde anlık fotoğraf çekilebilir ve videolar kilitlenebiliyor. 1 kere kısa basınca video çekimi sırasında fotoğraf çekiyor. 1 kere uzun basınca videoyu silinmemek üzere kilitliyor. Cihazın kutu içeriğinden kumandayı sabitlemek için çift taraflı yapışkan da çıkıyor.

PARK MODU

Mini 0906 araç kamerasının gerçek park modu özelliği bulunuyor. Kısaca açıklamak gerekirse; Kameraya özel hardwire kit’le araca bağlantı yapılarak arabanın çalışıp/çalışmadığı algılanıyor. Araç çalışıyorken ön+arka kamera 1080p 30 FPS kayıt yapıyor, araç çalışmıyorken ön+arka 720p sürekli time lapse, harekete duyarlı time lapse veya harekete duyarlı kayıt yapılıyor. Bu sayede araç park halindeyken de koruma sağlanıyor. Time lapse veya hareket sensörü sayesinde hafıza kartında yerden tasarruf sağlanıyor ve geriye dönük daha fazla görüntü kaydı saklanabiliyor.

PARK MODU KABLOSU NASIL BAĞLANIR?

Park modu kablosu direk olarak sigorta kutusuna bağlanır. Eliniz yatkın değilse, elektrikçiye yaptırmanız daha güvenli olacaktır. Park modu kablosunun 3 adet kablosu var. Kırmızı, sarı ve siyah. Siyah kablo şase yani eksi, kırmızı kablo sürekli enerji gelen sigortaya, sarı kablo sadece kontak çevrildiğinde yani araba çalıştığı zaman enerji gelen sigortaya bağlanıyor. Bağlantı zor değil.

Uyarı: Kırmızı kabloyu bağladığınız sigortanın arabayı çalıştırırken enerjiyi kesmediğinden emin. Enerji kesilirse kamera kapanabilir, elle açmadan tekrar açılmaz.

CPL FİLTRE

Kameranın CPL filtre desteği bulunuyor. CPL filtre ne işe yarar diye soracak olursanız; CPL filtre arabanın ön camına düşen yansımaları engeller. İncelememin sonuna cihaza uygun CPL filtrenin satın alma linkini ve indirim kodunu ekledim.

Aşağıdaki videoda CPL filtreyle yansımaların nasıl engellendiğini göstermeye çalıştım.

Uyarı: CPL filtreyi taktıktan sonra sağa sola çevirerek parlamayı kestiği en iyi noktayı bulup bırakmanız gerekiyor. Yani CPL filtrenin performans verdiği bir nokta mevcut.

TUŞLAR VE KISA YOLLAR

Kameranın oldukça az tuşu var. Her tuşun birden fazla işlevi var.

Kameranın yanındaki tuş: Uzun süre basarak kameranın açılıp kapanmasını sağlar. Cihaz açıkken kısa 1 kere basınca ekran arka kamerayı gösterir, 1 kere daha basınca ekranı kapatır (kamera kapanmaz).
Yukarı tuşu: Kayıtta değilken uzun basılırsa ayarlara girilir. Kısa basılırsa mikrofonu açıp kapatır.
Orta tuş: Kaydı başlatıp durdurur. Menülerde onay tuşudur. Kayıttayken uzun basılırsa fotoğraf çeker.
Aşağı tuşu: Kayıttayken kısa basılırsa videoyu kilitler. Kayıtta değilken uzun basılırsa galeriye girer. Kayıtta değilken kısa basılırsa bilgi ledlerini açıp kapatır.

Kameranın üstünde enerji soketlerinin orada bir tuş daha bulunuyor. Bu tuş cihazın donması durumunda cihazı resetlemek için kullanılır(ayarları sıfırlamaz).

KUTU İÇERİĞİ

Kameranın kutusundan oldukça fazla şey çıkıyor. Bu yüzden videolu olarak anlatım hazırladım.

1x Mini 0906 araç kamerası
1x GPS modülü (Tutucu)
1x Arka kamera + kabloları
1x Kumanda
1x Temizleme bezi
4x Çift taraflı bant
6x Yapışkanlı kablo tutucu klips
6x Vida
2x Tutucu dengeleme plastiği
1x Yapışkan sökme ipi
1x Araç şarjı
1x Micro USB kabloları
1x Kullanma kılavuzu

YAZILIM GÜNCELLEMESİ 

Üretici firma, Mini 0906 modeli piyasaya çıktığından beri cihaza güncelleme yaparak, iyileştirme sağlıyor. Cihaz bana geldiğinde en güncel versiyon yüklü değildi. Yazılım güncellemesini yaptıktan sonra cihazı test ettim.

Yazılım güncellemesi oldukça basit. Aşağıdaki linkten son versiyonu indirdikten sonra, formatladığımız hafıza kartına dosyayı atıyoruz. Kartı cihaza takıp, cihaza enerji veriyor ve 30 sn kadar bekliyoruz. Cihaz güncellemeyi otomatik olarak yapıyor. Güncelleme bittikten sonra otomatik olarak açılıyor. Güncellemeyi yaptıktan sonra kartı tekrar bilgisayara takıp formatlamanızı öneririm.

GÜNCEL YAZILIM İNDİRME ADRESİ
http://mini0906.com/update.html

SIK SORULAN SORULAR

Bu kameranın incelemesini facebook grubuma danışarak şekillendirmeye çalıştım. Gruptan gelen sorulara da inceleme içerisinde yer vermek istedim. Gruba katılmak için tıklayın. 

Viofo A119s mi, Mini 0906 mı ?
Mini 0906 daha gelişmiş chipsete sahip olmasına rağmen ön ve arka kamerayı aynı anda kullandığı için A119s’e göre daha düşük çözünürlükte kayıt yapıyor. Eğer arka kamera kullanılmazsa 1080p 60 FPS destekleyip o zaman A119s kalitesine ulaşmış oluyor.
Kamerayı özelliklerine orantılı olarak incelemek gerekirse A119s yerine Mini 0906 modelini tercih ederdim ki ettim de. Kendi arabama kalıcı montajını yaptım.

Alırken vergi çıktı mı? Çıkmadıysa hangi kargo ile aldınız?
Vergi cikmadi. Aramex kargoyla geldi. Üzerinde 29 dolar yazıyordu. Düşük gösterilmesi için özel istekte bulunmadım.

Videoda görünen termometre arızalı mı?
Videonun sağ altında gösterilen değer dış sıcaklık değil, kameranın çalışma sıcaklığıdır.

Kaç GB hafıza kartı kullandınız?
Testte kullandığım kart bilgileri;
MIXZA 128 GB U1 Hafıza Kartı
Takip kodlu kargo ücretsiz
Satın alma linki: http://grbe.st/p-4-G

Döngüsel kayıtı açma menüde var mı?
Döngüsel kayıt kapama özelliği yok. 1-3-5-10 dakika parçalı kayıt yapıyor.

Açılış kapanış sesleri kapatılabiliyor mu?
Açılış kapanış sesleri kapatılabiliyor.

Odak kayması var mı? Sıcak havada odak kayar mı?
Kamera 2 gündür normal ve park modu çekimi şeklinde sürekli çalıştı. Kameranın ısı sensörü var. Ortalama 70 derece normal kayıt, 50 derece park modu kaydında çalışıyor. Şuan odak sorunu görmedim.

HardWire Kiti ile mi bağladınız?
Evet. Cihaza uyumlu hardwire kit ile otomatik park modu açık şekilde test yapıyorum.

ÇEKİM TESTLERİ

UYARI: Arabamın arka camı 2 numaraya denk film koyuluğunda orjinal karartmalı camdır. 

Videolar sayfayı ağırlaştırdığı için tüm testleri sayfaya ekleyemiyorum. Youtube oynatlama listesi oluşturdum. Daha fazla video için;  https://www.youtube.com/playlist?list=PLDk2r2NudGKlSfyHPvXEof2W6Tu4BhCvU

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Aşağıda linkini verdiğim satıcı paket üzerine fiyatı düşük gösteriyor. Aşağıdaki linkler güvenilirdir. Ortalama teslim süresi 12-18 gündür. 

Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır?

Not!
👉Aşağıdaki linkte CPL filtre ve park modu kablosu da dahildir. Hafıza kartı dışında başka ihtiyacınız yoktur.

Mini 0906 GPS Çift Kamera Araç Kamerası + CPL Filtre + Hardwire Kablo Seti
Takip kodlu kargo ücretsiz
3+2 dolarlık satıcı indirimi mevcut. Satıcı indirimiyle 111.40 dolara satın alabilirsiniz.
https://tr.aliexpress.com/item/B-/32840867932.html

Araç kameraları için önerdiğim Samsung Evo Plus 128 GB U3 hafıza kartını çok uygun fiyata satan bir firma buldum. Giyim sitesi olduğuna bakmayın, elektronik ürün de satılıyor. Geçen ay sipariş verdim ve ürün elime ulaştı. “h2testw” kart testinden başarıyla geçti. Türkiye’ye göre en az 70-80 lira ucuza geliyor. Site kargo takip kodunu ücretsiz olarak veriyor. Kargoya sigorta eklemek tercihinize kalmış. Takipli kargo olduğu için eklemeseniz de olur. İndirim kuponunu kullanarak aşağıdaki linkten sipariş verebilirsiniz.

Daha önce Dresslily’den alışveriş yapmadıysanız önce Dresslily’den nasıl sipariş verilir? başlıklı konuyu okumanızı öneririm.

Samsung Evo Plus 128 GB U3 Hafıza Kartı
Takipli kargo ücretsiz

“CCCLK” indirim kodunu kullanarak 19.50 dolara satın alabilirsiniz.
https://www.dresslily.com/samsung-ultra-class10-micro-sdxc-product4994854.html

Ürün siparişleri sırasında sorun yaşıyorsanız, kafanıza takılan sorular varsa Facebook Messenger'dan benimle iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca 6 bin kişiden fazla üyesi olan "Araç ve Aksiyon Kamerası Kullanıcıları" grubumu takip ederek, incelemelerimden anında haberdar olabilirsiniz.

Yazar: Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda oldukça bilgi edindikten sonra araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 4 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapmaya başladım. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

163 thoughts on “Mini 0906 Çift Kameralı Araç Kamerası İncelemesi

  Serkan

  (27 Nisan 2018 - 14:13)

  Bende mini 0906 beğendim almayı düşünüyorum ama bağlantılar konusunda tereddütlerim var onun için size danışmak istedim.
  Tesekkürler.

  Korhan

  (29 Nisan 2018 - 11:44)

  Merhaba Aykut bey. Viofo a119 da
  Bilgisayara bagladigimizda kilitledigimiz videoyu ayrı bir klasör içinde görüyorduk ancak bu cihazda böyle bir şey yok acaba benim cihazda mı sorun var yoksa mini0906 böyle mi ?

   Aykut Ezer

   (29 Nisan 2018 - 11:57)

   Mini 0906’da kilitli dosyaları ayrı klasöre taşımaz. Dosyayı kilitler, programıyla kilitli olduğunu gösterir. İncelemesinde paylaştığım rdcamplayer’dan kilitli dosyaları görüntüleyebilirsiniz.

    Korhan

    (29 Nisan 2018 - 13:45)

    Ben gom player kullanıyordum izlemek için. Bilgisayarda açınca dediğim gibi ekstra bi klasör yok. Rd camplayer ile deneyeyim teşekkür ederim.

  Erman

  (20 Mayıs 2018 - 16:52)

  Aykut hocam selamlar öncelikle mini 0906 kamerayı çok beğendim ama ondanda önemlisi gerçekten emek harcayıp oldukça akıcı ve netlikte bize aktardığın bilgiler için teşekkür ederim o kadar incelemelerin sonucunda bana tek bir marka model söyleyebilirmisin net olarak onu alıcam çünkü birde en uygun nerden alabilirim tabi birde montajı söz konusu bana yardımcı olabilirsen çok sevinirim

   Aykut Ezer

   (20 Mayıs 2018 - 17:27)

   Merhaba Erman bey,
   Mini 0906 oldukça iyi bir üründür. Kendi aracımda da bunu kullanıyorum. Montaj anlatımı incelemedeki videonun 22.dakikasından sonra mevcuttur. Satın alma linkleri incelememin sonundadır.

  Erman

  (20 Mayıs 2018 - 21:20)

  Teşekkürler 👌

  Melih

  (30 Mayıs 2018 - 14:07)

  Merhaba, öncelikle başarılı site içerikleriniz için teşekkürler. Yorumlarınızdan okuduğum üzere bende mini0906 araç içi kamera siparişini verdim . Ancak sürekli (park modu) kayıt için aküye bağlamak her ne kadar KİT ile güvenli olduğu söylense de çok fazla işime gelmiyor aküyü bitirmesi açısından… Power Bank ilede bu işi yapabilirmiyim? Öneriniz nedir?

   Aykut Ezer

   (30 Mayıs 2018 - 14:26)

   Power bankla park modunu çalıştırmazsınız. Park modu kablosunun düşük voltaj koruması vardır. Akünüzü sıfıra indirmez. 11.8v’de enerjiyi keser.

    erman

    (5 Haziran 2018 - 23:35)

    Tekrar selam hocam bu mini 0906 yı int siteleri dışında biyerden alamıyoruz sanırım bikaç yere sordum int sitesinden kimbilir ne zaman gelir emin olamadım birde ist bakırköy bahçelievlerde sordum ama cihazı tanımadıklarından bağlantı yapamıycaklarını söylediler yönlendirme yapabiliyormusunuz bu konuda

     Aykut Ezer

     (13 Haziran 2018 - 12:04)

     Türkiye’de bu cihazı bulamazsınız. Yurt dışından almanız gerekiyor. Türkiye’deki oto elektrikçilere montajını yaptırabilirsiniz.

  Engin Eser

  (11 Haziran 2018 - 02:08)

  Merhaba Aykut bey , MIN 0805P kameramın dur kalklarda otomatik olarak park moduna geçmesi , park konumu kayıt yapması ve devamlı OK tuşuna birkaç kere basılarak kaydın araç seyir konumuna geçirilmesi ve arka kameranın park modunda kayıt yapmaması nedenleriyle başka kamera almak için ararken tesadüfen sizin sitenize Mini 0906 incelemenizi okudum.
  Mini 0906 da
  1. Park Kablosu olarak Mini 0805P nin sigorta kutusuna bağlanan kablosu kullanılabilir mi?
  2. Yüksek ısıda kesme özelliği varmı?
  3. Düşük gerilimde kapanma özelliği varmı?
  öğrenebilirmiyim.

   Aykut Ezer

   (13 Haziran 2018 - 12:02)

   Park modu kabloları aynıdır.
   Yüksek sıcaklıkta kapanma özelliği cihazda mevcuttur.
   Düşük voltajda kapanma özelliği park modu kablosunun özelliğidir, mevcuttur.

  Cemal

  (11 Haziran 2018 - 12:28)

  Aykut bey merhabalar; mini 0906 kamera aldim ve memnunum. Yorumlariniz ve aciklamalariniz sonucunda kararimi verdim ve aldim tesekkur ederim. Bu kamerada ses standartmidir yoksa volume ayari varmidir. Tsk ederim.

   Aykut Ezer

   (13 Haziran 2018 - 11:53)

   Ses açık ve kapalı olarak var. Arası değerlerdee ayarlanamıyor.

  Erman

  (14 Haziran 2018 - 23:06)

  Aykut bey sizin öneriniz ile mini0906aldım ve kullanıyorum çokta memnunun bilgileriniz için çok ama çok teşekkür ederim park modu kaydını bilgisayardan izlerken falan slow nasıl izlenebiliyor bi prog falan varmı izlemek için

   Aykut Ezer

   (19 Haziran 2018 - 15:14)

   Always time lapse özelliğini kullanarak park modunda çekim yapıyorsanız daha sonradan yavaşlatamazsınız. Görüntünün hızlandırılması karttaki alandan tasarruf sağlamak amaçlıdır. Saniyede çektiği kare sayısı düşürülerek veri tasarrufu sağlanır. Görüntü yavaşlatılsa bile aralarda kare olmadığı için donuk donuk izlersiniz.

  Mehmet Bodur

  (16 Haziran 2018 - 08:54)

  Merhaba, yaklaşık 1 ay önce siteniz tavsiyesi ve araştırmalarım sonucu AliExpress ten aldığım mini 0906 araç kamerası açılış ekranında gelen araç resmini tekrarlıyor ve açılmıyor. Sorun ne olabilir? Bir çözüm önerisi verebilirmisiniz? Arıza tespiti için nereye götürebilirim? Ankaradayım

   Aykut Ezer

   (19 Haziran 2018 - 15:12)

   Sorununuz yazılımsal. İnceleme içerisinde güncelleme linki ve anlatımı mevcut. 8-32 GB aralığında hafıza kartıyla güncelleme yaparsanız sorun çözülecektir.

  Turgay

  (18 Haziran 2018 - 09:16)

  Aykut Bey merhaba, Öncelikle incelemeniz için teşekkür ederim. Sizin sayenizde sipariş verip kameraya sahip oldum. 2-3 hafta kadardır da kullanmakta idim. Ama söyle bir şey ile karşılaştım. Cihaz açılırken çıkan araba resminde kalıyor ve sesli uyarı verip aynı şekilde tekrar ediyor. ve ne yazik ki bi türlü ana ekrana kayıt ekranına geçmiyor. Ve üzerindeki tuşlar ilede müdahale edemiyorum. Kapatma tuşu ve reset ile sadece kapanıp tekrar aynı şekle geri dönüyor. Aklıma gelen yazılım güncellemesi kaldı onu daha deneyemedim fakat yazdıklarınıza göre direk otomatik yükleme yapıyormuş cihaz bu durumda da olmaz gibi geliyor fakat deneyeceğim. acaba yazılım yüklemeyi bilgisayara bağlayıp program vasıtası ile de yapılabiliyor muyuz? ve son soru eğer yüklü versiyon son ise ve yüklemek istediğim ile aynı ise de güncelleme yapılabilir mi? Teşekkür ederim.

   Aykut Ezer

   (19 Haziran 2018 - 15:09)

   Cihaz otomatik güncelleme yapmıyor. Sorununuz yazılımsal. İnceleme içerisinde güncelleme linki ve anlatımı mevcut. 8-32 GB aralığında hafıza kartıyla güncelleme yaparsanız sorun çözülecektir.

  Omer gur

  (22 Haziran 2018 - 21:53)

  Aykut Bey merhaba, ben de tavsiyeleriniz uzere Mini0906 çift kamera almak istiyorum ancak birkaç sorum olacak.
  1- Aracımdaki OBD girişi kullanmak istiyorum, mumkunmudur. Pakette (kutu içeriği) obd girişi var mı? Pakette yoksa harici olarak satın alınabilir mi? Özellikle park modu icin gece surekli kayit yapmasini istiyorum.OBD girişini kullanirsam araç beyni için herhangi bir sakıncası varmi ( Aracım W212 FL Mercedes E).
  2- Akü düşük voltaj kesmesi var mı, sonra aküyü bitirmeyelim. Varsa denediniz mi ayarlanabiliyor mu?
  Yorumlarda park modu kablosundaan bahsetmişsiniz ancak OBD girişiyle kullanırsak acaba aynı şekilde düşük voltaj kesimi yapar mı?
  3- Özellikle gece aracimi park ettiğimde işe yaramasını umuyorum. Sizce genel olarak bu kamera Park Modunda başarılı mı, çizmeye çarpmaya karşı kayıtları eksiksiz tutabiliyor mu? Umarım başınıza gelmemiştir ama varsa tecrübeniz öğrenmek isterim.
  4- Aracı marmara ve ege bölgesinde kullanıyorum; malumunuz sıcak iklimlerdeyiz. Sizce sıcak iklimlere karşı dayanıklıĺığı nasıl? Kameranın yanma, erime, patlama vs gibi tehlikeleri var mıdir? Her ne kadar dış sıcaklik 35-40C lere gelsede araç içi daha fazla oluyor, bu da aklima böyle bir soru getirdi.

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

   Aykut Ezer

   (24 Haziran 2018 - 20:12)

   Merhaba Ömer Bey,
   Park modunu kullanmak istiyorsanız obd2 değil, mini 0906’ya özel park modu kablosunu kullanmalısınız. Park modu kablosunda düşük voltaj koruması mevcuttur. İnceleme videosunun 22.dakikasından sonra park modunun seçeneklerini anlattım. Kamera aralıksız olarak kayıt yapabiliyor. Atlama yapmıyor. Kameranın aşırı sıcaklık koruması mevcut. 90 dereceye gelince otomatik kapanıyor. Kapasitörlü batarya olduğu için de pil şişmesi/patlaması sorunu yaşatmaz

  Onur

  (25 Haziran 2018 - 01:24)

  Merhaba Aykut Bey;

  Genel itibari ile bu tip işlere elim yatkın olmasına rağmen elektirik bağlantıları konusunda oldukça acemiyim. Ankara’da park modu kablosunun bağlanması konusunda yardım alabileceğim kimse var mı? Teşekkür ediyorum.

  Fatih Kurt

  (30 Haziran 2018 - 19:40)

  Selamun aleykum Aykut bey. Bu kameradan almak istiyorum zapals uygulamasi indirdim sepete ekliyorum en son kredi kartı noktasinda kaliyorum paypal hesabim yok yeni olusturmak istedim kapatilmis üç dört farkli kart denedim kabul edilmiyor acaba bir püf noktası mi var. Kartlar internet alisverisine açık.

   Aykut Ezer

   (1 Temmuz 2018 - 14:19)

   Ödemeyi paypal değil, kredi kartı seçeneğiyle yapmalısınız. Paypal üzerinden Türkiye’den ödeme yapılamıyor.

  Fatih Kurt

  (1 Temmuz 2018 - 19:26)

  Kredi kartları ile denedim olmuyor

  Fatih Kurt

  (1 Temmuz 2018 - 20:43)

  Mağaza bu tür ile yapılan ödemeleri kabul etmiyor diyor

   Aykut Ezer

   (2 Temmuz 2018 - 12:12)

   Bilgisayardan sipariş vermeyi denediniz mi? Mobil uygulama yeni yayınlandı. Mobilden kaynaklıyor olabilir.

  Fatih Kurt

  (2 Temmuz 2018 - 13:16)

  Deneyeyim insaallah

  Erkan

  (5 Temmuz 2018 - 01:46)

  Aykut bey merhaba, çok güzel ve faydalı bir inceleme olmuş. Emeklerine sağlık.
  Park modu kablosu ve Cpl filtreyi ayrı olarak satın almak gerekiyor mu yoksa kameranın kutusu içinden çıkıyor mu?

   Aykut Ezer

   (5 Temmuz 2018 - 10:16)

   Merhaba Erkan Bey,
   CPL filtre ve park modu kablosu kutu içeriğine dahil değildir. İncelememin sonunda CPL ve park modu kablosu için güvenilir satın alma linkleri mevcuttur.

  Seyfeddin Demir

  (5 Temmuz 2018 - 22:23)

  Hem konuyu iyi biliyor hem de mükemmel anlatıyorsunuz. Çok teşekkür ederim.

   Aykut Ezer

   (5 Temmuz 2018 - 23:42)

   Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

  mesut

  (9 Temmuz 2018 - 13:23)

  Aykut bey merhaba araç kamerası araştırırken sizin sitenize denk geldim. İncelemeleriniz çok detaylı ve bilgilendirici. İlk önce azdome dab211 modeliyle ilgilendim netliği, adas ve ldws özelliklerinden dolayı sonrasında sizin sitenizde incelediğim viofo a119 v2 modeliyle ama sizinde aracınızda kullandığınız mini 0906 kamerası dikkatimi çekti. Hem netlik hem çift kamera oluşu hem de park modu ile alınası bir model. Fakat karar veremediğimden size de bir danışmak istedim aracımı genelde hafta sonları kullanıyorum yani 1 haftaya yakın aracım otoparkta duruyor. Park modunda akü ile ilgili sorun yaşar mıyım yukarıdaki modellerden hangisini tercih etmem gerekir. Adas ve ldws özellikli bir kamera gereklimidir.Hangi Kamerayı almalıyım.

   Aykut Ezer

   (9 Temmuz 2018 - 13:43)

   Merhaba Mesut Bey,
   Park modu kablosunun üzerinde voltaj ayarı vardır. Bu voltaj minimum çalışmayı ayarlar. 11.6 ile 12.4 volt arasında seçim yapılabilir. 11.6 volt olarak ayarlanırsa ortalama 3-4 gün civarında akü dayanır. Voltaj 11.6v altına indiği anda kamera kendini kapatır. Aküyü tamamen bitirme durumu olmaz. Sürücü asistanı özelliği bana göre çok kullanışlı değil. Sürekli öttüğü ve karanlıkta verimli olmadığı için bir süre sonra kullanılmıyor bile. Mini 0906 iyi bir tercih olacaktır.

  Hakan Bey

  (10 Temmuz 2018 - 01:34)

  Merhaba Aykut Bey, incelemeleriniz çok başarılı. Sorum şu: Mini 0906 ve viofo A119s GPS’te WiFi özelliği yok sanırım. Hafiza kartını çıkarmadan videoları izlemenin basit bir yolu var mı?

   Aykut Ezer

   (10 Temmuz 2018 - 19:43)

   Merhaba Hakan Bey,
   Maalesef karti sokmeden goruntulere ulasmak icin baska yontem yok

  Mesut

  (10 Temmuz 2018 - 09:42)

  Verdiğiniz bilgiler için ve de ilginiz için teşekkürler

  ismail

  (10 Temmuz 2018 - 17:03)

  Aykut bey merhaba,

  İnceleme çok başarılı teşekkür ederiz. Benim merak ettiğim konu; park esnasında geri görüş kamerası gibi kullanabilmek mümkün müdür arka kamerayı?
  Geri vitese bağlanırsa sürücünün görmesi nasıl sağlanabilir?

   Aykut Ezer

   (10 Temmuz 2018 - 19:42)

   Merhaba Ismail Be,
   Otomatik olarakarka kameraya gecmesini saglayamazsiniz. Elle yandaki dusa basip arka kameraya gecirebilirsiniz ama 1.5 inclik ekran arkayi gormek icin yeterli degildir. Min 4 inc ekranla arkayi gorebilirsiniz.

    ismail

    (11 Temmuz 2018 - 10:37)

    Teşekkür ederim Aykut bey..

  gktngrnl

  (15 Temmuz 2018 - 19:59)

  Aykut bey merhabalar, Mini 906 kullanıyorum. Cihaz kayıtlı olan tüm bilgileri siliyor. Plaka bilgisi, tarih saat, GPS log. Gibi bilgiler videoya işlenmiyor. Ayarlıyorum ama bir zaman sonra kontrol ediyordum gitmiş. Sadece cihaz sıcaklığı (°F) kalıyor. Cihazı Hardware ile kullanıyorum. Park modunda da sorun yok, kayıtlar sorunsuz ama girdigim bilgiler siliniyor. Neden olabilir, fikriniz var mıdır?

  gktngrnl

  (16 Temmuz 2018 - 16:49)

  Aykut bey güncelleme yaptım ama o da oldu mu bilemiyorum. Dediğiniz yöntem ile yaptım. Fakat içinde yazılım olan kartı cihaza taktım ve 5dk kadar açılış ekranında kaldı, sonra reset attım. Ondan sonra tekrar denedim. Her seferinde kartı formatladim ve yazılım güncelleme yapmayı denedim fakat bu seferde kartı cihaza takınca ekrana “format card” yazısı geldi açılır açılmaz.

  Yani güncelleme oldu mu bilemiyorum.

   Aykut Ezer

   (18 Temmuz 2018 - 13:28)

   Açılış sırasında mavi led yanıp söndükten sonra ekran geldiyse olmuştur. Ayarların en sonundan versiyon bölümüne girip yazılıma bakabilirsiniz.

   Eğer olmadıysa;
   Bilgisayarda formatladıktan sonra cihaza takınca uyarı verir. Kartı bilgisayarda formatladıktan sonra cihazdan formatlayın. Görüntü kaydı başlatmadan direk olarak cihazı kapatıp, bilgisayardan güncelleme dosyasını atıp, cihazı çalıştırın.

  gktngrnl

  (17 Temmuz 2018 - 21:19)

  Aykut bey merhabalar, ilginç bir sorum olacak üstad;
  Start/stop özelliği olan araçlarda aküler farklı yapıdadır ve akü voltajı ortalama 12.4V’un altına düştüğünde araç S/S özelliğini devre dışı bırakır.

  Aracın uzun süre çalıştırılmadığını düşünürsek, bizim araç kameralarında (mini906) park modunda kaç gün sonra bu voltaja düşer. Yada başka bir deyişle Hardware üzerinden voltaj koruması 12.5V civarında olduğunda park modunda kaç gün yada kaç saat sonra kamera kapanır.
  Bu konuda bir ölçüm yaptınız mı yada tecrübe eden oldu mu?

   Aykut Ezer

   (18 Temmuz 2018 - 13:30)

   Merhaba,
   Arabayı aktif olarak kullanmıyorsanız SS özelliği devre dışı kalacaktır. Voltaj düşmesi araçtan araca değişiyor ama araba çalışmıyorken 12.5v üstü değer görmek zaten zordur. Araba belli süre sarj olmadan SS devreye girmeyecektir. 12.4 için denemedim. 11.8 için denemelermde ortalama 3 gün dayanıyor 4 yıllık aküm.

  gktngrnl

  (18 Temmuz 2018 - 18:38)

  Üstad, 3 gün yeterli bir süre bence. benim araçta ortalama 12 saat sonra voltaj 12.0V’a düşüyor. kamera haliyle devre dışı kalıyor. start stop da devre dışı kalıyor. akü 2 yıllık ve araba 20bin km’de. kontak kapatınca kamera dışında çalışan birşey de yok. kameranın bu kadar fazla voltaj yemediğini varsayarak akü’nün arızalı olduğunu düşünüyorum. fakat işin garibi ilk çalışmada ve aracın tüm donanımında en ufak sorun yok ve çalışırken akü çok çabuk şarj oluyor. s/s’lu araçların aküleri farklı yapıda olduğu için problemin ne olduğunu tam olarak çözmüş değilim. takip ediyorum bakalım. durumu yazarım, tecrübe sahibi oluruz.

  yazılım güncelleme de oldu bu arada, ilk seferde yapamamışım demek ki, versiyon değişti, teşekkürler.

   Aykut Ezer

   (19 Temmuz 2018 - 14:21)

   Kamera düşündüğünüz kadar az enerji çekmiyor. 12v altına düşmesi gayet normaldir. Saatlik ortalama 350 mah enerji harcıyor. Güne vurduğunuz zaman oldukça yüksek sonuçlar ortaya çıkıyor.

  gktngrnl

  (18 Temmuz 2018 - 18:47)

  Aykut bey bir de, Hareket varken normal kayda dönen, yokken time lapse çekim yapan park modu hangisiydi, bunu denemiştiniz daha önce?

   Aykut Ezer

   (19 Temmuz 2018 - 14:20)

   “AUTO SWITCH LAPSE” seçeneğini kullanabilirsiniz.

  Doğan

  (4 Ağustos 2018 - 17:30)

  Aykut bey merhaba ben 2014 aralıktan (Mini 0806 İlk çıktığından beri)Bu araç kamerasın kullanmaktayım.Size bir kaç sorum olacak:1-Mini 0806 araç kametasıno tek hafıza kartı (32Gb Samsung Evo) 1080P 30Fps modunda kullanıp hafıza kartı dolduktan sonra kamera hata veriyor.Hafıza kartını kameradan çıkarıp cep telefonuna takıp içindeki videoları silip, Hafıza kartını kameraya taktığımda kamera yeniden çalışmaya başlıyor. Bu durum taki cihaza yeniden yazılım (Eski yazılım )atana kadar sürüyor. Bir süre böyle gidiyor,Daha sonra cihazdaki hafıza kartı dolunca yine hata veriyor, Yine cihazın içindeki hafıza kartını çıkarıp ,Telefonda boşaltıp taktığımda ,Kamera çalışıyor sizce sorun neden kaynaklanıyor,Çözümü nasıl olur. 2-Sizce Mini 0906 araç kamerasıyla ,Mini 0806 ‘yı karşılaşırsanız çok fark görebilir misiniz? 3-Mini serisinde Mini 0906’dan sonra wifi özellikli araç kamerası yakın zamanda çıkabilir mi?

   Aykut Ezer

   (8 Ağustos 2018 - 11:12)

   Merhaba Doğan Bey,
   Mini 0806 incelediğim modellerden değil. Tahminimce yaşadığınız sorun kart arızasına benziyor. Başka kartla test etmenizi öneririm. Ayrıca loop record seçeneği kapalıysa açmalısınız. Mini serisi birbiriyle bağlantılı ürünler değil. Bu yüzden yeni modellerde ne olacağı hakkında maalesef bilgim yok.

  Mustafa

  (9 Ağustos 2018 - 11:18)

  Merhabalar ,

  sizlerinde tavsiyesi ile kuzenime almış olduğum mini 0906 kamera yı araca kurduk ancak şu anda kamera kayıta girmiyormuş , ilk açılış ekranındaki araç resminden sonra ilerlemiyormuş , uyarı sesi vermekte ve kamera üzerindeki arı ışığın yanmadığını ilettiler. yeni güncellemelerde başarı ile yapılmış ancak neden kayda girmediğine dair bir fikir edinemedik. konu ile ilgili bilgiliniz bizlere iletebileceğiniz yönlendirmeniz olursa sevinirim

   Aykut Ezer

   (9 Ağustos 2018 - 11:26)

   Merhaba Mustafa Bey,
   Yazılımı maximum 32 gb hafıza kartıyla yeniden yükleyin.

  Ahmet

  (9 Ağustos 2018 - 22:25)

  Merhaba Aykut hocam öncelikle elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş. Clio 4 HB araca bu kamerayı sipariş ettirip taktırmak istiyorum . Bazı sitelerde aküyü deşarj ettiği, kasislerden geçerken kameranın kapandığı-resetlendiğini gördüm. Bunun doğruluk payı nedir? İstanbul içi kamerayı montaj edebilecek bir yer tanıyor musunuz ?Sigorta kutusunun içine gizlensin çakmaklık ,zaten tek çakmak çıkışı var onuda kapatmamış olsun istiyorum.

   Aykut Ezer

   (15 Ağustos 2018 - 13:21)

   Merhaba Ahmet Bey,
   Sigorta kutusununa bağlama amacı, park modunu kullanabilmektir. Orjinal çakmaklıkla park modu kullanılamaz. Sigorta kutusuna bağlanan aparatta minimum çalışma voltajı vardır. Arabanın aküsü 11.6v altına düştüğü anda kendini otomatik olarak kapatır, aküyü bitirmez. Kasislerden geçerken kapanma sorununu bu zamana kadar duymamıştım. İlk sizden duyuruyorum. Mini 0906’da bildiğim kadarıyla böyle bir sorun yok. İstanbul için maalesef montaj yeri önerim yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir