G70 WiFi Araç Kamerası İncelemesi

50 dolar’a kadar iyi çekim kalitesine sahip pek fazla cihaz yok. G70 modelini ekran + WiFi + sony görüntü sensörü için alıp, incelemek istedim. 50 dolar altında önerdiğim bir kaç model mevcuttu. Ekran + WiFi birlikte olan model yoktu. G70 modelinde iki donanım da mevcut.

ÖZELLİKLERİ

NT96658 işlemci, Videoya tarih/saat ekleme,
Sony IMX323 görüntü sensörü, Otomatik ekran kapanma,
WiFi, AV video çıkışı,
Darbe sensörü, WiFi uygulamasından ayarlara erişebilme,
Hareket sensörü, WiFi uygulamasından görüntüleri indirebilme,
Ses kaydı, WiFi uygulamasından otomatik tarih ayarı yapabilme,
Dahili hoparlör, Fotoğraf çekme,
Kapasitör tip batarya, Fotoğraf/video galerisi,
Döngüsel kayıt,
Acil durum tuşu,

2.45 inçlik ekranı oldukça yeterli. Novatek 96658 işlemcisiyle 1080p 30 FPS çekim yapabiliyor. Sony’nin görüntü sensörü gece çekimlerinde oldukça başarılı oluyor. 170 derecelik çekim açısına sahip. Güneşin sıcaklığı ve kameranın çalışma sıcaklığından etkilenmeyen, kapasitörlü tipte bataryaya sahip. Kapasitör, sıcaklarda pil şişmesi sorununun yaşanmasını engelliyor. Bu yüzden kapasitörlü cihazlar daha uzun ömürlü oluyor. Döngüsel kayıt yapma, darbe sensörü, hareket sensörü, ses kaydı gibi tüm araç kameralarında olan özellikler de bulunuyor.

IMG_20180829_202924
IMG_20180829_202936
IMG_20180829_203003
IMG_20180829_203007
IMG_20180829_203101
WhatsApp Image 2018-08-29 at 20.57.24
WhatsApp Image 2018-08-29 at 20.57.25

64 GB micro SD hafıza kartı destekliyor. Ortalama olarak 32 GB karta 1080p 30 FPS kalitede 5 saat, 64 GB karta 10 saat video kaydı depolayabiliyor. Döngüsel kayıt özelliği sayesinde, hafıza kartı dolduktan sonra eski videoların üzerine yeniden görüntü kaydı yapmaya başlıyor.

Eğer trafikte başınıza gelen bir olay olursa veya ilginç bir görüntüyü saklamak isterseniz; kameranın üzerinde bulunan acil durum tuşunu kullanarak videoyu ayrı bir klasöre taşıyıp, o klasörden daha sonra videoyu kolaylıkla alabilirsiniz. Taşınan videolar döngüsel kaydın dışında kalır. Elle silmediğiniz sürece, acil durum tuşuyla taşınan videolar silinmeyecektir. Acil durum tuşu kullanımı: Kamera kayıttayken kameranın en solundaki menü tuşuna basın. Menü tuşunun üstünde anahtar simgesi çıkacaktır. Anahtarı görüyorsanız video başka klasöre taşınmıştır.

Menü tuşuna uzun süre basılı tutularak fotoğraf çekme menüsüne girilebiliyor. Fotoğraf çekimi ayarları sayfası farklı. Fotoğraf çekme menüsüne girdikten sonra, menü tuşuna basarak fotoğraf ayarlarına ulaşabiliyorsunuz. Bence o sayfada değiştirmesi gereken ayar bulunmuyor.

Fotoğraf çekme menüsüne geçtikten sonra, menü tuşuna yine uzun süre basarak fotoğraf/video galerisine giriliyor. Galeriden videoları/fotoğrafları görüntüleyebiliyor, silebiliyor, ayrı klasöre taşıyabiliyoruz. Galeri özelliği bence güzel düşünülmüş. Cihazın ekranı da videoları izlemek için oldukça yeterli. Daha sonra menü tuşuna uzun süre basarak video çekme menüsüne dönülebiliyor.

WiFi özelliği sayesinde kameranın ayarları telefondan kolayca yapılabiliyor, video ve fotoğraflar hızlı bir şekilde, hafıza kartını sökmeye gerek kalmadan telefona aktarılabiliyor. WiFi özelliğini ayarlardan açabilirsiniz. Ayrıca aşağı tuşuna basılı tutarak da WiFi özelliği açılıp/kapatılabiliyor. Android ve IOS için uygulamaları bulunuyor. Aşağıdaki linklerden işletim sisteminize uygun Luckycam uygulamasını indirebilirsiniz.

Android
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ntk.LuckyCam&hl=tr

IOS
https://itunes.apple.com/th/app/luckycam/id1217761322?mt=8

Yanında gönderilen 3 metrelik şarj kablosu ve şarj aletiyle güç alıyor. Kabloları gizlemek oldukça basit. Montaj anlatımı için buradaki linke tıklayınız. Neredeyse tüm araçların çakmaklıkları kontağa bağlı oluyor. Kontağı çevirince çakmaklığa güç geliyor, otomatik olarak açılıyor, kayda başlıyor. Kontağı kapatınca otomatik olarak videoyu durdurup kapanıyor.

Eğer park halindeyken de cihazın sürekli kayıt yapmasını veya harekete duyarlı kayıt yapmasını istiyorsanız; hardwire kit adı verilen, sigorta kutusundan sürekli enerji almak için kullanılan, inceleme sonuna linkini eklediğim kabloyu almanız gerekiyor. Bu kablo aracılığıyla araba çalışmıyorken de enerji alınıyor. Hardwire kablo ile bağlantı yapıldığı zaman, kameranın yanında gönderilen çakmaklığa takılan kabloyu kullanmaya gerek kalmıyor.

Kamera için kendim CPL filtre üretimine başladım. CPL filtre konsolun camda yaptığı yansımayı yok etmek için kullanılır. Daha iyi kalitede çekim yapılır. Örnek görsele aşağıdan bakabilirsiniz. İncelememin sonuna satın alabileceğiniz linki de ekledim.

Kamerada gördüğüm, bana göre bir kaç eksi yön var. Bunlardan ilki kameranın lensinin etrafının bronz renk olması. Aracın dışından bakınca fazla dikkat çekiyor. Çoğu araç kamerasında olan, videoya plaka ekleme özelliği bulunmuyor. Diğer bir eksi yönüyle Türkçe dil desteği olmaması. Türkçe dil desteği olmaması bana göre çok büyük bir eksiklik değil. Zaten çok fazla ayarı yok. Olanı da ben videolu olarak anlattım.

Kameraya hafıza kartı takılınca “custer size wrong. please format” uyarısı veriyor. Bu uyarıyı çözmek oldukça basit. Cihazın en soldaki tuşuna 3 defa basıp menünün 2.sayfasına giriyoruz. Ayarların sondan 3.seçeneğindeki “format” seçeneğini kullanarak hafıza kartımızı formatlıyoruz ve sorun çözülüyor. Bu hatayı sürekli kartı bilgisayardan formatladıktan sonra, yeni kart aldığınızda, kartı söküp taktığınız alabilirsiniz. Bu doğaldır. Aracı her çalıştırdığınızda bu hatayı alıyorsanız kartınız uyumsuz veya arızalıdır.

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKİ

Ben ürünü  Aliexpress’den aldım. Ürün yurt dışından gelirken gümrük vergisi çıkmadı. Ürünün kutusu zaten çok ufak ve hafif. Gümrük vergisi ödeme şansınız çok düşüktür. 

Alternatif olarak Gearbest linkleri de ekledim. Benim inceleme için aldığım zamanda Gearbest’de daha pahalıydı. O yüzden GB’den almamıştım. 

G70 WiFi Araç Kamerası
AliExpress standard shipping takipli kargo ücretsiz
https://tr.aliexpress.com/item/-/32903452881.html

Hardwire Kablo
Takip kodlu kargo 1.96 dolar
https://tr.aliexpress.com/item/-/32831813503.html

G70 WiFi Araç Kamerası
Takip kodlu kargo ücretsiz
https://tr.gearbest.com/car-dvr/pp_009385330747.html

G70 WiFi İçin Parlama Engelleyici CPL Filtre
Takip kodlu kargo ücretsiz
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-g70-wifi-arac-kamerasi-icin-cpl-filtre-604748332/detay/


Ürün siparişleri sırasında sorun yaşıyorsanız, kafanıza takılan sorular varsa Facebook Messenger'dan benimle iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca 6 bin kişiden fazla üyesi olan "Araç ve Aksiyon Kamerası Kullanıcıları" grubumu takip ederek, incelemelerimden anında haberdar olabilirsiniz.

Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda oldukça bilgi edindikten sonra araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 4 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapmaya başladım. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

2 thoughts on “G70 WiFi Araç Kamerası İncelemesi

  Davut Falay

  (11 Eylül 2018 - 17:36)

  Merhaba Aykut Bey,
  Kamerayı incelemenizi yayınladığınız gün satın almıştım. Bugün yani 12 gün sonra elime ulaştı. Montajını çakmaklıktan kendim yaptım. Kabloları gizlemek çok basit. Kamerayı alacak arkadaşların da kendilerinin montaj yapabileceklerini bilmesini isterim. Çekim kalitesi beklentimin üstünde çıktı. Kart olarak önerdiğiniz Samsung Evo Plus’ı satın aldım. 64 GB kartla tahminimce 9-10 saat kayıt yapacak gibi görünüyor.
  İncelemeniz için teşekkür ederim.

   Aykut Ezer

   (11 Eylül 2018 - 17:47)

   Merhaba Davut Bey,
   Değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Güle güle kazasız belasız kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir