Araç Kamerası Montajı

Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz. En sonda video bulunmaktadır. Eğer aracın tavanı çok sıkı ise kabloyu tavanın içine takamayacağınız için fazla kabloyu direksiyonun alt kısmında toplayın. aşağıdaki anlatımdaki aracın tavan kısmında boşluk olduğu için fazla kablonun hepsi oraya sıkıştırılmıştır. Aracımın kirliliği için kusura bakmayın.

1
Şarj cihazını çakmaklığa veya 12v güç çıkışına bağlıyoruz.
2
Kablolar ayağımıza takılmasın diye direksiyonun altında bulduğumuz boşluklara iyi tutturacak sürücü kapısına kadar getiriyoruz.
3
Kapı lastiklerinin içerisine sokarak direğe kadar kabloyu çıkarıyoruz
4
Kabloyu lastiğin içinde güzele sokuyoruz.
5
Tornavidaya bez sararak lastikleri kaldırabilirsiniz. Lastikler sert veya hava soğuksa lastiği tırnakla açmaya çalışırsanız zorlanabilirsiniz.
6
Lastikler sert olduğu için tornavidadan yardım alıyorum.
7
Kablonun lastiğin içine sokulmuş hali.
abb
Kabloyu direkten ön cama doğru getiriyoruz.
8
Kabloyu tavan ile camın arasına sıkıştırarak aynaya kadar getiriyoruz.
9
Bu aşamada cihazı şarja takıp en iyi görüntünün nereden alındığına, sileceğin kameranın yerini temizleyip temizlemediğine, HGS’nin görüntüye girip girmemesine dikkat ederek kamerayı takacağınız yeri seçiniz.
11
Kameranın dışarıdan görünümü

10 12

Sigorta kutusuna bağlantı yapmak için;

[poll id=”16″]
Ürün siparişleri sırasında sorun yaşıyorsanız, kafanıza takılan sorular varsa Facebook Messenger'dan benimle iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca 6 bin kişiden fazla üyesi olan "Araç ve Aksiyon Kamerası Kullanıcıları" grubumu takip ederek, incelemelerimden anında haberdar olabilirsiniz.

Yazar: Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda oldukça bilgi edindikten sonra araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye kamerarehberi.com'u oluşturdum ve 4 yıldır kamerarehberi.com için aktif olarak inceleme hazırlıyorum. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapmaya başladım. Kendi aracıma Viofo A129 çift kameralı modelini almış olsam da inceleme için sürekli farklı kameralar kullanıyorum.

58 thoughts on “Araç Kamerası Montajı

  Atakan

  (8 Mart 2016 - 15:28)

  Aykut bey merhaba; daha önce de sizden fikir alışverişinde bulunmuştum. Tavsiyeleriniz üzerine A118C modelinden satın aldım, elime ulaştı. Mutlaka konularda değinmişsinizdir ama tam net cevabı bulamadım:
  1- Hangi SD kartı tavsiye ediyorsunuz, 64 GB’lık desteği mevcut mu, ayrıca kartın bir özelliği (class ?) olması gerekiyor mu?
  2- Montaj konusunda bir elektrikçi ile görüştüm, net bir bilgi vermedi ancak montajı yapabileceğini söyledi. Doğrudan aküden mi, yoksa sigortadan mı güç alınması gerekiyor? Yanlış iş yaptırmak istemiyorum. Araç çalıştığında kayıt başlasın, stop edince dursun istiyorum. Bununla ilgili nasıl yardımcı olursunuz?

   Aykut Ezer

   (8 Mart 2016 - 18:53)

   Merhaba Atakan Bey,
   Öncelikle kameranız hayırlı olsu.
   1. Kamera desteği 32 GB, ancak 64 GB ile çalıştığını söyleyen kullanıcılar var. Karta ve şansa bağlı gibi. En sağlıklısı 32 GB class 10 kart ile kullanmanız olacaktır.
   2. Aracın tesisatı ile hiç oynamadan direk olarak çakmaklık girişine bağlayın. Aracınız kontak takılı değilken güç vermiyorsa, istediğiniz şekilde araç çalışında kayıt başlar, araç kapanınca kayıt sonlanır.

  Arıkan

  (17 Kasım 2016 - 14:06)

  Merhaba, sizin yorumlarınıza dauanarak çift kamerali modeli sipariş vermek üzereyim. Yalnız aklıma takılan 2 soru var,
  1 – Arka kamera montajını nasılm yapacağım, kabloları nasıl öne kadar getireceğim ( aracın sedan)
  2 – Arka kamerayı geri görüş olarak kullanmak istiyorum, cihazın ekranı zaten küçük ekran 2 ye bölmeden sadece arka tarafı gösterir mi acaba?

   Aykut Ezer

   (17 Kasım 2016 - 21:00)

   Arka camdan aracin direklerine, direkten en on direge ve oradan on cama getirmeniz gerekiyor. Aracinizin plastik aksami cok sikiysa ses sistemi montajı yapan yerler kolaylikla baglayabilir. 1.5 inc’lik ekranla geri gorus kamerasi olarak kullanmaniz cok zor. Ayri cihaz ayna arkasina monte edilecegi icin her seferinde dikiz aynasini duzeltmeniz gerekir.

    ARIKAN

    (18 Kasım 2016 - 09:17)

    Cevabınız için teşekkür ederim. Çift kamera olayından vazgeçeyim bari dediğiniz gibi ekran aşırı küçük. Dikiz aynası düzeltilmesinden bahsetmişsiniz, aracımın dikiz aynasının altında gece uzun kısa far özelliği için orjianal olarak bulunan kamera var. Araç kamerası bunun da altına yerleştirilecek baya bi çirkin görüntü olacak anlaşılan. Peki bu yabancı sitelerden değil de Türkiyede satılan modellerden önereceğiniz hiç model yok mu acaba?

     Aykut Ezer

     (18 Kasım 2016 - 22:48)

     Türkiye’de düzgün kamera bulamazsınız. Ben aynanın arkasında kullanıyorum kamerayı, isteğinize göre başka boş alana takabilirsiniz.

  aykut gün

  (18 Aralık 2016 - 01:52)

  Aykut Bey merhaba;

  Size bir sorum olacak.
  Bazı yerlerde sigorta panelinden montaj yaparken fuse holder ile arka cam sileceğine bağlarken direk dişi çakmaklık kullanarak yapmış bazısı da araya 12 voltu 5 volta dönüştürücü adaptörle yapmış. Adaptörde zaten usb olduğu için direk bağlantı yapmış.
  Yani sadece dişi çakmaklık kullanılarak montaj yapınca 12 volt gelmez mi?
  Bunu 5 volta düşürmek mantıklı değil mi?
  Muhtemelen bu a118clerde filan bir koruma vardır bununla iligili.

   Aykut Ezer

   (18 Aralık 2016 - 01:56)

   Merhaba Aykut Bey,
   Kameranin adaptoru 12 voltu 5 volta dusurur. Yani disi cakmakliga kameranin orjinal adaptoru takildigi zaman dusurme isini adaptor yapacaktir. Cakmakliga takmaktan hicbir fark yoktur. Kameranin orjinal adaptoru aradan cikarilmadigi surece 5 volt enerji verecektir. Kablo kesilip direk baglanirsa cihaz enerji geldigi anda yanacaktir.

    aykut gün

    (18 Aralık 2016 - 17:38)

    Teşekkür ederim. Peki sigorta panelinden arka cam sileceğinden alırsak 15 amper (add a fuse/ fuse holder ile 10 amper artı 5 Amper şeklinde olacak) ama römork sigortasından alırsam direk 5 amperlik tek sigorta ile halledeceğiz.
    A118c modeli 3,8 amper mi bir bilginiz var mı?
    Ve hangi sigırtadan almak daha mantıklı sizce, arka cam sileceği mi yoksa römork mu? Ve römork aynı silecek gibi sadece kontaklamı çalışır? Kafam karıştı yardımcı olur musunuz?

     Aykut Ezer

     (23 Aralık 2016 - 00:38)

     Şarj cihazı max 2 amper güç verir. A118’in kullandığı 0.6-0.7 amper kadardır.

  aHmet

  (24 Aralık 2016 - 22:07)

  Bu kameradan bir adet söylemek istiyorum yurt dışından ancak 1 Ocaktan sonra 30 Euro üstü alışverişler vergilendirilecekmiş.Şimdi söylesem ürün ocaktan sonra girse 2016 yönetmeliğine göre mi vergilendirecek yoksa 2017’ye göre mi?

   Aykut Ezer

   (24 Aralık 2016 - 22:28)

   Herkes bizi etkileyecek mi, urunlere vergi mi odeyecegim diye sormus. Yasada gorunene gore vergi cikacak. Ancak soyle bir sey var; bu zamana kadar 75 euro gumruk limiti takip edilmiyor, 250 dolarlik kamera da gumruksuz geliyordu. Simdi eger limit 30 eruoya dusurulmus ama baska hicbir calisma yapilmadiysa gumruk vergisi odeme isi yine sans olacak.

  deniz yılmaz

  (9 Ocak 2017 - 17:55)

  merhaba a118 kameram geldi ilk fırsatta montajını yapacağım çakmak girişi çoklayıcı kullanmayı düşünüyorum. Yani aracın ana çakmaklık girişinden kamera ve gerektiğinde telefon şarjı alacağım. aracın ana çakmaklık girişi yeterli olurmu iki cihazı aynı anda kullanmak için. aynı anda sadece birisi için yeterli olacaksa sigorta kutusu seçeneğini değerlendireceğim teşekkürler

   Aykut Ezer

   (10 Ocak 2017 - 00:27)

   Telefon şarjı ve a118 max 4 amper çekecektir. Çakmaklıklarda yanlış hatırlamıyorsam 15 amper sigorta bulunuyor. İki cihazı beslemek için yeterli olacaktır.

  Cantürk

  (27 Ocak 2017 - 16:41)

  Aykut bey merhaba, videodan çok bilgilendim teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı. Benim kamerada 4 çıkış ucu var. Biri AV, İkincisi GRD (-), diğer ikisinin ise ucunda sigorta var ve birine acc, diğerine B+ yazmakta, ACC be b+ nedir biliyormusunuz biri + ise diğeri ne olabilir, teşekkür ederim.

  dergis

  (31 Ocak 2017 - 18:26)

  Merhaba

  A118c kamera aldım. Cakmaklıktan yapmak istedigimde aracımın sigortası atıyor sürekli. Farklı birşey taktıgımda atmıyor. Buradan kameranın cakmaklık basliginda sıkıntı oldugunu düsünüyorum. Kameranın cakmaklıgı baslıgını farklı olarak nasıl kullanabilirim ki sigorta atmasın?

  kemal yücesan

  (16 Mart 2017 - 13:13)

  Ben denedim çok iyi sonuç veriyor,powerbankı bağladım kablolardan kurtuldum devamlı çekim yapabiliyor istediğiniz zaman kapatabiliyorsunuz,kamera çok az akım çektiği için uzun süre kullanabiliyorsunuz,10000 ma lik güç kaynagını 39tlye aldım söküp takmakda çok kolay,uzun kablolarlardanda kurtulursunuz,kolay gelsin. video ve resim nasıl eklerim.

   Aykut Ezer

   (16 Mart 2017 - 18:17)

   Youtube’a yuklediginiz video linkini paylasabilirsiniz.

  Gencay

  (23 Mart 2017 - 11:16)

  Aykut kardeşim öncelikler verdiğin bilgiler doğrultusunda sana teşekkür ediyorum. Yılmadan usanmadan herkese de cevap yazmışsın. A119 Gpsli modeli için stoğa girmesini bekliyorum.Bu çok uzun sürer mi ? Diğer sorumda ben 5000lik bir powerbank kullnarak cihazı kullanmayı düşünüyorum. Powerbank araba çalıştığında hem dolum yapacak hemde kamerayı çalıştıracak arabayı stop ettiğimde de kamera powerbankten güç alarak gece de kayıt yapacak. Sizce de böyle bir bağlantı mümkün mü?
  Sabaha kadar powerbankten beslense ne kadarlık bir güç tüketimi olur.Bunun bilgisine nasıl ulaşabiliriz

   Aykut Ezer

   (24 Mart 2017 - 00:39)

   Gearbest ürün tedariğinde sorun yaşadığı için fiyatları yukarı çekti. Kısa vadede indirimli olarak Gearbest’den alamazsınız. Şuan en uygun fiyata Zapals veriyor. Zapals’dan satın alabilirsiniz.
   20000 mah power bankla 40 saat civarı kayıt yapılabiliyor. 5000 mah power bank (eğer gerçekten o kadar verebiliyorsa) max 10 saat kayıt yapar. Power banklar araç şarjıyla hemen doldurulamaz. 1 saat power bankı şarj ederek fulleme şansınız yok. Bu yüzden power bank pek mantıklı olmayacak. OBD2 kablosuyla 24 saat kayıt yapabilirsiniz.
   http://www.kamerarehberi.com/obd-ii-arac-sarji-24-saat-kayit-yapmak/12339

    Hasan Ali DAMAR

    (16 Mayıs 2017 - 21:19)

    4’lü 1 terabyte dvr kamera montaj yaptırdım. 24 saat kayıt yaptırmak istiyorum. Yeni aldığım AKÜ çalışmaz hale geldi ayrıca özellikle araçiçi arka kamera cam kirli olduğunda ve yağmurlu havalar”da işlevini kaybediyor. Ön silecekle olduğu sorun yok! Ön ve arka kameraları araç dışına nasıl monte yapabilirim? SAYGILARIMLA!

  taylan

  (25 Mart 2017 - 18:24)

  merhaba

  Bende bu kameradan var fakat kameranın cama takıldığı aparat sattığım arabada gitti sonra yeni araba aldım bu aparat olmadığından şimdilik kullanamıyorum kamerayı acaba onu nereden bulabilirim ya da kamerayı başka nasıl nasıl monte edebilirim?

   Aykut Ezer

   (28 Mart 2017 - 23:12)

   Daha önce Aliexpress’de satılıyordu. Şuan satan görünmüyor. A118 satan satıcılara mesaj atarak sorabilirsiniz.

  Murat Yılmaz

  (25 Mart 2017 - 23:30)

  Aykut bey. Ali express te aşağıdaki aparat var. 5 voltluk 1a ve 2.1a lık iki usb ve bir adet çakmaklık soketi mevcut. usb soketlerini a119s kameranın orijinal çakmaklık adaptörü arada olmadan bağlasak olurmu acaba. bildiğim kadarı ile orijinal adaptörüde 5 volt veriyor kameraya. Eğer oluyorsa kamerayla birlikte bu aparatında siparişini vereceğim. Teşekkürler iyi çalışmalar.

  Timur

  (31 Mart 2017 - 00:58)

  Fiat uno OBD 2 Bağlamak mümkün mu

   Aykut Ezer

   (31 Mart 2017 - 13:14)

   Enjeksiuonlu arabalarda obd portu bulunuyor ama fiat o yillarda daha farkli bir port kullaniyordu diye niliyorjm. Portu tipine bakmak lazim.

    timur

    (31 Mart 2017 - 23:40)

    peki ben nasıl park moduna bağlayabilirim “Xiaomi Yi Car 1080P” kullanıyorum.
    usta teyibin ordan bağlantı yaparız diyor ve devamlı kayıt sağlar dedi ama bu akküyü bitirmez mi

  orhan

  (2 Nisan 2017 - 09:27)

  Aykut bey zapalsde gps li model bundanmıdır.2 model var ama gps siz model daha pahalı gibi geldi bana. gps li almak daha mantıklı diye düşünüyorum. https://www.zapals.com/viofo-a119-1440p-car-dash-camera-64gb-micro-sd-card-with-gps-module.html yardımlarınız için tşkler.

  Erkan

  (19 Nisan 2017 - 05:55)

  Megane 3 aracıma a118 aldım obd2 girişi kapak kapanması yönünden sorun çıkartır mı

   Aykut Ezer

   (21 Nisan 2017 - 18:21)

   Bu konuda bilgi sahibi degilim. Sizin kontrol etmeniz daha dogru olacaktir.

  Hüseyin

  (20 Mayıs 2017 - 12:49)

  Merhaba Aykut bey;
  Acaba cam filmi olan arabalarla ilgili bir duyumunuz, öneriniz veya tecrübeniz var mı?
  Örneğin; benim ön camda da en ince UV filtreli film var, kamerayı yapıştırdıktan sonra sökme aşamasında filmi çıkarma zarar verme yahut kamera kaydında görüş problemi gibi…
  Şimdiden teşekkür ederim…

   Aykut Ezer

   (20 Mayıs 2017 - 21:55)

   Merhaba Huseyin Bey,
   Benim aracim on cam filmli. Filmin bitis yerlerine yakin yapistirmali bir kamerayi takarsaniz sokerken film aciliyor. Ortalarda sorun yasatmiyor. Vakumlu tutucu kameralarda hicbir sorun olmuyor.

   Gunduz gorusunde fark yaratmasa da gece kalitede dusme yaratiyor.

    Hüseyin

    (21 Mayıs 2017 - 19:02)

    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

  murathan

  (31 Mayıs 2017 - 04:48)

  Aykut bey öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler, A119 için fiyatın biraz daha düşmesini bekliyorum, ancak bu aşamada geri görüş kamera almayı düşünüyorum, hangi marka veya ürünü tavsiye edersiniz, teşekkürler

   Aykut Ezer

   (31 Mayıs 2017 - 12:08)

   Geri görüş kameraları hakkında bilgi sahibi değilim. Viofo A119’un üretimi, satış oranlarına göre düşük olduğu için sürekli stok çevriliyor. Bu yüzden firmalar indirim yapmıyor. Yakın zamanda indirim olacağını da sanmıyorum.

    murathan

    (1 Haziran 2017 - 00:00)

    Teşekkürler Aykut bey

  Eyüp

  (12 Haziran 2017 - 13:44)

  aykut bey öncelikle size çok teşekkür ediyorum. A119 modelinden aldım. yalnız ayarlar konusunu pek anlamadım. seyir halinde iken süreklimi kayıt yapıyor yoksa parça parçamı kayıt yapıyor ? parça parça kayır yapıyor ise parça uzunluklarını ayarlıyabiliyormuyuz ? (hafıza kartım 32 GB kingston)
  diyelimki kartın hafızazı doldu o zaman beni bir şekilde uyaryormu ? işin bu kısmını ben pek anlamadım. kayıt için hangi ayarları kullanmam gerekiyor acaba ?

   Aykut Ezer

   (14 Haziran 2017 - 03:33)

   Parça parça kayıt yapıyor. Uzunluklar ayarlanabiliyor. Hafıza dolduğu zaman otomatik olarak üzerine yazmaya başlıyor. Elle hiç müdahale etmeye gerek yok.

  Aydın

  (21 Eylül 2017 - 20:50)

  Aykut Bey, viofo a119 un orjinal kablo boyu nedir ? Aracın bagaj çakmaklığını kullanmak istiyorum da.

  ahmet

  (23 Eylül 2017 - 20:33)

  merhaba a119c aldım arka kamera da almak istyorum ortalama bir ürün için öneriniz nedir ?

  bünyamin

  (25 Aralık 2017 - 17:47)

  merhaba aykut bey
  2013 focus 3 aracımda bulunan usb çıkışına kameramı bağlayabilir miyim?
  usb amper değerini öğrenemedim bunun düşük veya yüksek olmasının a119 a bir zararı olur mu?

   Aykut Ezer

   (26 Aralık 2017 - 02:38)

   Araçların usb çıkışları 0.5 amper güç verir. Kameranın ekranında dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Orjinal çakmaklığı kullanmanızı öneririm.

  Gazi

  (31 Aralık 2017 - 01:13)

  Selamlar, öne ve arkaya kamera takacağım, OBD’den ikisine de güç almak en mantıklısı sanırım, OBD çoklayıcı gibi bir şey mi kullanmak lazım nasıl bağlantı önerirsiniz?

   Aykut Ezer

   (31 Aralık 2017 - 01:20)

   OBD çoklayıcıyla sorun olabiliyor. Ön arka için hardwire kit kullanmanızı öneririm.

    Gazi

    (31 Aralık 2017 - 01:38)

    Teşekkürler, hadware kit hakkında hiç bilgim yok, link verebilir misiniz? Montajda farklılıkları neler?

  HAKAN

  (8 Mayıs 2018 - 21:20)

  AYKUT BEY ESKİŞEHİR DEN MERHABA.BENİM İÇİN A119C MODELİNDEN SİPARİŞ VERMİŞTİNİZ GEÇEN YIL.KAMERAYI ŞU ANA KADAR SORUNSUZ KULLANIYORUM ÇOK ŞÜKÜR. ÇAKMAKLIKTAN ELEKTRİK VERDİM KONTAĞI AÇINCA OTOMATİK ÇALIŞIYOR ANCAK BİR KAÇ GÜNDÜR ARACA BİNDİĞİMDE KAMERA ÇALIŞMAYA BAŞLADIĞINDA KAMERADAN İNCE BİR ZİL SESİ GELİYOR DAHA ÖNCE YOKTU VE ŞUNU FARK ETTİM KAMERADA 64 GB SAMSUNG EVO PLUS HAFIZA KARTI KULLANIYORUM SON 15 GÜNLÜK KAYITLARI HAFIZA KARTI KAYDETMEMİŞ.DOLDUĞU İÇİN OLSA GEREK AMA ÜZERİNE OTOMATİK KAYIT YAPMASI GEREKİR İKEN YAPMAMIŞ KAMERADA AYAR YAPILMASI GEREKEN BİR AYAR MENÜSÜ MÜ VAR ACABA..?İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM SELAMLAR.

   Aykut Ezer

   (9 Mayıs 2018 - 02:14)

   Merhaba Hakan Bey,
   Kameranın yanındaki enerji soketinden güç vererek kullanmayı deneyiniz. Öncesinde hafıza kartını cihazdan formatlayın. Sorun düzelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir